FUNDA ŞEN

FUNDA ŞEN

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Instagram Anneleri

A+A-

Değerli okurlar, geçtiğimiz haftalarda "Sosyal Medya Depresyonu” başlıklı bir köşe yazısı kaleme alarak sizlere sosyal medyanın karanlık yönlerinden bahsetmiştim. Bugün ki köşe yazımda ise yine sosyal medya konusunu ele almak istiyorum. Bilindiği üzere gelişen dünya ile birlikte sosyal medya kullanımı günden güne artıyor ve yazık ki bizler toplum olarak, sosyal medya kullanımı hakkında oldukça bilinçsiziz. Sosyal medyanın yalnızca renkli yüzünü görüyoruz fakat renkli o görüntülerin ardındaki karanlıktan haberdar değiliz. Ele aldığım bu köşe yazısını ufak da olsa bir bilinç kazandırmak amacıyla yazıyorum ve sizlere belki de hiç farkında olmadığınız birtakım gerçeklerden bahsetmek istiyorum.
Ne yazık ki dünyanın ve içerisinde bulunduğumuz toplumun en acı sorunlarından biri çocuk istismarı. Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre, dünyada her yıl 40 milyon çocuğun istismara maruz kaldığı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bir yetişkin tarafından bilerek veya bilmeyerek yapılan fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik boyutları olan; çocuğun fiziksel, psiko-sosyal gelişimini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyen her davranışı “çocuk istismarı” olarak tanımlıyor. 
 Gerekli bilgilendirmeyi yaptığımı düşünerek asıl konumuza giriş yapmak istiyorum. Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ve sosyal medyanın artışıyla birlikte çocuk istismarı da farklı bir şekle büründü. Çoğu insan ne yazık ki bunun farkında değil, hatta çoğumuz bu istismarı gerçekleştiren bazı kişileri hayranlıkla takip edip, örnek alıyoruz. "Kim bu istismarcılar?” diye soracak olursanız, ne yazık ki çocukların en yakını olan anneleri. Instamom olarak adlandırılan instagram anneleri, instagram platformu üzerinden çocuklarının fotoğraflarını paylaşarak, çocukları üzerinden ekonomik kazanç elde ediyor.  Çocuklarının her anını teşhir eden bu kişiler, çocuklara yapılan istismarın inanılmaz arttığı bu günlerde belirli markaların sağlayacağı hediyelik eşyalar ve paralar için çocuklarını günde sayısız defa video ve fotoğraflarla sosyal medya üzerinden servis ediyor. Bizler de çocukların bu sevimli görüntülerinin altında yatan istismarı fark edemiyoruz. Her özel anı teşhir edilen, kameralar karşısında büyüyen çocukların tramvalarını tahmin edemiyor ve çocuğun ileride yaşayacağı sorunları öngöremiyoruz. 
Sosyal medya kullanımı ile ilgili eğitim almış bir yazar olarak, sizlere yakın zamanda gözlemlediğim birkaç olaydan bahsetmek istiyorum. Bir instagram annesi çocuğunun vücudunda kırmızı lekeler çıktığını ve buna bir türlü çare bulamadığını söylüyor, akabinde lekeleri göstermek için çocuğun vücudunun çeşitli fotoğraflarını yayınlıyor. Fotoğrafları detaylı incelediğimizde ise lekelerin photoshop yoluyla yapıldığını fark ediyoruz. Olaydan bir gün sonra bir krem markasının tanıtımını yaparak bu kremin, lekeleri geçirdiğini söylüyor. Bir diğer örnekte ise anne 4 yaşındaki çocuğuyla birlikte mutfakta kurabiye yapıyor. Çocuğuyla birlikte eğlenceli vakit geçirdikleri anları kameraya alan anne, kurabiye piştikten sonra kurabiyenin son halini göstermek istiyor fakat çocuk dayanamayıp kurabiyeden bir ısırık alıyor ve anne cinnet geçirerek çocuğuna hakaretler ediyor. Anne videonun bu kısmını silmeyi unutup videoyu yayınlıyor. Daha sayamadığım maalesef birçok örnek var. Bu iki olayı ele aldığımızda çocukların yaşadığı istismarı çok daha iyi anlayabiliyoruz. Kişisel hakları hiçe sayılmış, psikolojisi düşünülmeyen, bir gelir kaynağı olarak görülen ve doğal gelişiminden tamamen uzak yetiştirilen bu çocuklarımız ileride büyük sorunlar yaşayacak. Belki bir gün, ailelerinin karşısına dikilecekler, teşhir edilen her anları için, hediyelik eşya uğruna zorla sosyal medyada servis edildikleri için hesap soracaklar. Bugün savunmasız olan o küçük çocuklar, bir gün büyüyecek ve ciddi psikolojik sorunlarla savaşmak zorunda kalacak. Bizler, renkli sandığımız ve sevimli bulduğumuz bu profillerin ardındaki istismarı görmeliyiz ve buna artık dur demeliyiz. Sosyal medya sandığınız kadar eğlenceli bir yer değil, ilerleyen zamanlarda sosyal medya ile alakalı yaptığım diğer tespitleri de siz değerli okurlar ile paylaşacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.