İnternet üzerinden koronavirüs testi başladı

İnternet üzerinden koronavirüs testi başladı

Sağlık Bakanlığı tarafından kişilerin koronavirüs taşıma ihtimalinin olup olmadığının sorgulandığı web uygulaması hayata geçirildi.

A+A-

ALPER ŞENDERE - Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen web uygulamasıyla kişiler artık internet üzerinden koronavirüs taşıyıp taşımama ihtimallerini öğrenebilecek. Sonuçlar, son 14 gün üzerinde yapılan aktiviteler ve kronik rahatsızlıklar üzerinden değerlendiriliyor. Ayrıca web uygulamasında sonuçlar sadece öneri niteliği taşıyor ve nihai bir sonuç/kesinlik içermiyor. 

Sağlık Bakanlığının testi ile  yalnızca yeni koronavirüs (COVID-19) semptomlarına göre ön değerlendirme yapılıyor ve yapılan ön değerlendirmenin olumlu çıkması durumunda kişilerin bir sağlık tesisini ziyaret etmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca girilen bilgiler, koronavirüs salgınının önüne geçebilmek ve istatistiki veri toplamak için kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, IP adresi ve sağlık verileri bakanlık tarafından işleniyor.

KORONAVİRÜS TESTİ NASIL YAPILIR?
Koronavirüs testi 4 aşamadan oluşuyor. 1. aşamada kişilerin kimlik bilgileri ve iletişim adresleri isteniyor. 

2. aşamada da son 14 günde kişilerin en uzun süre içinde bulunduğu şehir bilgisi, sağlık sektöründe çalışıp çalışmadığı ve hangi kronik hastalığa sahip olunduğu (kronik akciğer hastalığı, diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kronik karaciğer hastalığı, kronik böbrek hastalığı, kronik kalp rahatsızlığı, genetik rahatsızlık, düzenli romatizma ilacı veya ağrı kesici kullanım bilgisi, kan kanseri, diğer kanser türleri, kemoterapi, bağışıklık sistemi bozukluğu, kortizon tedavisi) bilgilerini seçmeleri isteniyor.

3. aşamada ise kişilerden son 14 gün içinde seyahat ettikleri ülkelerin bilgisi, son 14 gün içerisinde herhangi bir sağlık merkezinde bulunulup bulunulmadığı, son 14 gün içerisinde solunum yolu hastalığı (nezle, grip, zatürre vb.) olan birisi ile temasın olup olmadığı bilgileri isteniyor.

4. aşamada bazı semptomlar listeleniyor ve bu listeden hangilerinin görünüp görünmediği soruluyor. Bunlar arasında ateş bilgisi, ökrüsük, baş ağrısı, halsizlik ve boğaz ağrısı gibi semptomlar listeleniyor.

Tüm aşamaların ardından koronavirüs testi ile kişilerin hastalığı taşıyıp taşımama ihtimali üzerinden değerlendirmede bulunuyor. Eğer kişilerde herhangi bir belirti varsa sağlık merkezlerine gitmeleri tavsiye ediliyor.
Teste ulaşmak isteyenler için adres: https://koronaonlem.saglik.gov.tr

internet-uzerinden-koronavirus-testi-basladi-154277-5c7a62b0ef59b5084f30f33e1eebbd5f.jpginternet-uzerinden-koronavirus-testi-basladi-154277-57e14495ad535aa984a0363de639ad0e.jpginternet-uzerinden-koronavirus-testi-basladi-154277-c75faa2d1f74ab66a652a8384ccdb945.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.