İntiharların nedeni yalnızlık

İntiharların nedeni yalnızlık

Aydın’da son iki günde intihar edenlerin ve girişimde bulunanların sayısı 8’e ulaştı. İntihar nedenleri üzerine araştırmalar hala devam ediyor. 

A+A-

(KADİR CEYHAN) Aydın’da bahar mevsimiyle birlikte artan intiharın nedenleri Aydın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından araştırılıyor.
Yaş, cinsiyet ve meslek grupları farklı kişilerin intihar etme ve girişiminde bulunmalarının asıl nedeninin yalnızlık olduğunu vurgulayan Aydın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, “Her yaş grubundan farklı eğitim seviyelerinden insanlar var. Burada çeşitli faktörler olabilir. İnsanlar artık sosyal medyanın etkisi, yalnızlık, tv dizilerinden anlatılan hayat tarzını yaşayamama, beklentilerin karşılanamaması gibi birçok neden olabilir. En önemli nedenlerden birinin  bireysellik olduğuna inanıyorum. İnsanların sıkıntılarını paylaşacak insan bulamaması, her geçen gün yalnızlık oranının artması, sosyal medyada kişinin kendisini bulmaya çalışması bu tür yalnızlıkları arttırıyor. Bu nedenle de insanlar bazen sorunlarını çözmede yetersiz kalıyorlar. Önceden de sorunlarımız vardı ama sorunlarımızı birbirimizle paylaşabiliyorduk. Güçlü bir aile yapımız vardı. İnsanlar birbirlerinin dertleri ile dertlenebiliyordu. Büyüklerimiz vardı gidip onlara danışıyorduk. Onlar bir şekilde bize danışmanlık yapıp meselelerimizi çözüyordu. Ama şu anda yavaş yavaş bu da kalktığı için böyle bir süreç yaşanıyor. Bu tür konularda aile birliğinin önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oluyor” dedi. 

Dizilerde insanlara lüks yaşam, otomobiller, iyi evler sunulduğunun altını çizen Bozçelik, “Dizilerde sunulan hayatlarla kişilerin yaşadıkları hayatlar bağdaşmıyor. Kişinin 2 Bin 500 TL’lik bir geliri var ama 10 Bin liralık bir gelir kazanıyormuş gibi hayat yaşıyor. Bu seferde aileler borçlanmalardan dolayı bunalıma giriyor. Ondan sonra da bu tür sorunlar yaşanıyor. Bizim ne kadar paramız varsa o kadar yaşamamız gerektiğini öğrenmeleri konusunda da eğitimler verilmesi gerektiğini düşünüyorum.”   dedi.  
Bozçelik, Aydın’daki intiharların nedenini Sağlık İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve STK’ların ortak bir çalışmayla altında yatan olaylara çözüm bulması için el birliği yapması gerektiğini kaydetti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum