İş çok beğenen yok

İş çok beğenen yok

İŞKUR Aydın İl Müdürü Rahmi Terzi, Aydın’da 2020 yılı itibariyle istihdam açısından olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

A+A-

MURAT TAN- Aydın’daki 53 bin kayıtlı işsiz arasında iş beğenmeyenler olduğunu da belirten Terzi, ildeki sanayicilerin kalifiyeli eleman arayışı içinde olduğu kaydetti. 

Aydın’da 53 bin işsiz arasında yaklaşık 5 bin emekli, 10 bine yakın da çalıştığı halde yeni iş arayışı içerisinde olanların kaydı bulunduğunu söyleyen İŞKUR Aydın İl Müdürü Rahmi Terzi, gençlerin iş beğenmediğini söyledi. İş arayışı içinde olanların özellikle kamu kurumlarında ya da hizmet sektöründe çalışmak istediklerini vurgulayan Terzi, ilde çalıştıracak personel bulamamaktan yakınan işletmeler olduğunu belirtti. 

“2020 AYDIN İÇİN DAHA OLUMLU GEÇECEK”

“İnsanlar hizmet sektöründe ve devlet kurumlarında iş istiyorlar” diyen Terzi, “Örneğin geçtiğimiz gün bir kaç tekstil firmasına gittim. Oradaki işverenlerimiz çalışacak genç işçi aradığını ama bulamadıklarını söylüyor. İstediği ücreti alamadığı, çalışma saatlerini beğenmediği için işlere rağbet göstermeyen işsizlerimiz de var. Oysa sanayicilerimiz aynı zamanda kalifiyeli eleman arayışı içindeler ama bulamıyorlar. Bizim halihazırda 5 bin emekli işsiz kaydımız var. Herhangi bir firmada çalıştığı halde de iş arayanlar da söz konusu. İş aradığı için kaydı düşmüyor. Biz bununla birlikte piyasada faizlerin de düşmesiyle birlikte 2020’nin Aydın’da istihdam açısından daha olumlu geçeceğini düşünüyoruz” diye konuştu. 

“ZOR DURUM OLANLAR İŞ TERCİH ETMEMELİDİR”

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Aydın’da 6 bin başvuru arasından yaklaşık bin 200 kişinin işe alındığını söyleyen Terzi, “İşe alımda dezavantajlı gruplardan, belli bir yaşın üzerinde olan kadınlarımıza, mesleği olmayan eski hükümlüler ve engellilere öncelik tanıdık. Aydın’da genel itibariyle bakıldığında kötü ve karamsar bir tablo yok. Doğrudan insanlarımız iş beğenmiyor diye kişilere olumsuzluk yüklemek istemiyoruz. İyi maaş veriyor musunuz, hakkını veriyor musunuz, çalışma ortamı nedir diye bakıldığında da iş beğenmeme var ama şu da bir gerçek; Örneğin adam ben çok çaresizim diyor, öyleyse bu kişi iş tercih etmemeli. Ne iş verirsek gidip çalışmalı” dedi. 

“OSB’LERDEKİ YATIRIMLAR İSTİHDAMI ARTIRACAK”

Aydın’daki Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yeni hayata geçecek yatırımların istihdama doğrudan katkılar sunacağını söyleyen Terzi, ”Söke OSB’de kurulacak olan KİPAŞ Kağıt Fabrikasında vardiyayla bin kişi çalışacak. Sanırım inşaatının yüzde 60’ı tamamlandı. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük kağıt fabrikası olarak faaliyete geçecek. Yine Buharkent OSB’de Türkiye’nin en büyük kablo üretimini yapan Seval Kablo ile günlük bin 200 tonluk süt işleme tesisine sahip firma da yatırım yapacak. Bu iki yatırım da Aydın’daki istihdama ciddi katkılar sağlayacaktır. Bununla birlikte Efeler’de 20 Mart’ta açılan 32 NET Çağrı Merkezinde çalışan sayısı 180 kişiye ulaştı. İlerleyen süreçte buradaki istihdam daha da artacak” diye konuştu. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum