İş fikriniz sizin gerçek sermayeniz
Yayınlanma:
ABONE OL

İş fikriniz sizin gerçek sermayeniz

Aydın’da Yenipazar Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen konferansta KOSGEB İl Müdürü Sadullah Dülger Devlet desteklerini ve kadın girişimci Yasemin Korkut tecrübelerini anlattı.

(ABDURRAHMAN FIRAT) Yenipazar Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Girişimcilik ve KOSGEB Destekleri” konferansı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Yenipazar Kaymakamı Şule Demirtaş, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Yenipazar Kent Konseyi Başkanı Elif Meryem Yurdakul Şipal, Kadın Meclis Başkanı Gülçin Ercan, Gençlik Meclisi Başkanı Hüseyin Kuyucaklıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Selim İzmirlioğlu, KYK Müdürü Sibel Dayanık, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Deyirmencioğlu, Ziraat Odası Başkanı İsmet Aksoy, Belediye Meclis Üyesi Süleyman Altınkaya, İlknur Karaduman, muhtarlar ve kadınlar katıldı.

DOĞRU İŞ FİKRİ OLAN GİRİŞİMCİ OLABİLİYOR

KOSGEB’in Türkiye genelindeki ve Aydın’daki desteklediği girişimcilerin yaptığı üretimlerden örnekler veren Müdür Dülger, “Var olan ürünü farklı şekilde işleyip satışa sunmalıyız.” dedi. Tesisleşmenin önemine dikkat çeken Müdür Dülger, “Yöremizde yetişen bir ürünü kendimiz işlemeliyiz. Antep fıstığı yöremizde uzun yıllar yetiştiriliyordu ama tesis yoktu. Hacıköseler Mahallesinde işleme tesisi kuruldu. Artık kendileri işleyip ciddi bir fiyatla ürününü satabiliyorlar” diye konuştu. Doğru bir iş fikri olan kişinin girişimci olabileceğini vurgulayan Dülger, “İş fikriniz sizin gerçek sermayenizdir.” dedi.

DÜLGER DESTEKLERİ ANLATTI

Girişimci olabilmek için neler yapmak gerektiğini anlatan Dülger, “Girişimcilik eğitimini tamamlamış olan girişimciye iş kurarken gerçek kişi işletmeye 5 bin, sermaye şirketi işletmeye 10 bin lira hibe destek veriyor. Orta düşük teknoloji işletmeye 100 bin, orta yüksek işletmeye 200 bin, ileri teknoloji işletmeye 300 bin lira hibe makine desteği veriliyor. Başvuruların hepsi e-devlet şifresi ile yapılıyor.” dedi.

Devlet girişimcinin her zaman yanında olduğunu kaydeden Dülger, “Girişimcinin ürettiği ürünü tanıtabilmesi için fuarlara katılabilmesi için gereken desteği veriyoruz. Bize başvurmanız için herhangi bir aracıya başvurmanıza gerek yok.” diye konuştu.

DEVLET DESTEĞİ İLE İŞLETMESİNİ BÜYÜTTÜ

KOSGEB’in destek verdiği girişimci Yasemin Korkut, girişimcilik serüvenini paylaştı. Bir kadının tek başına başarılı olamayacağını belirten Korkut, ekibine, devlet desteklerine ve her zaman yanında olan eşine teşekkür etti. İlk KOSGEB’den 100 bin lira destek alarak işletmesine ekipman aldığını kaydeden Korkut, sonraki süreçte TKDK’dan 1 milyon lira hibe alarak tesisini büyütüp ihracat hedefine doğru yol aldığını söyledi. Her meyvenin kurutma süresinin farklı olduğunu ve bunu belirleyene kadar çok miktarda ürünün çöpe gittiğini anlatan Korkut, meyve ve sebzeleri kuruttuktan sonra değirmende öğütüp una dönüştürdüklerini belirtti.

İSTEDİKTEN SONRA HER ŞEYİ BAŞARABİLİRSİNİZ

Bir çok eğitim aldığını, etkinliklere ve fuarlara katıldığını kaydeden Korkut, kırsal alanda yaptığı başarılı projelerinin ödüllerle taçlandırdığını söyledi. 2009 yılında bu yola çıktığını kaydeden Korkut, kadınlara “Siz istedikten sonra her şeyi başarırsınız. Bir işi kimse size altın tepside sunmaz. Siz hayallerinizi gerçekleştirmek için o yolda çaba harcayıp kapıları aşındırarak başarıyı yakalayabilirsiniz” dedi.

Şu anda kendi markası ile 3 ülkeye ihracat yaptığını belirten Korkut, “Kadın kendine güvendikten sonra başaramayacağı bir şey yok” diye konuştu.

Kadın Meclis Başkanı Gülçin Ercan ise, “Temmuz ayında seçimle buraya geldik. 6 ay içerisinde kadınların nereye geldiklerini tespit ettik. Ürettiğiniz ürünlerin elinizde kaldığını öğrendik. Biz o ürünlerin sizin elinizde kalmasını istemiyoruz. Bugün de KOSGEB Müdürümüz Sadullah Dülger sizlerle buluştu. Ürünlerinizi sizlere nasıl değerlendireceğini anlattı.” dedi.

Konuşmaların ardından salondakilerin sorularına Müdür Dülger cevap verdi.

3d8802a7-b098-44ce-82f5-f9ceaa6c728b.jpg4719ef0a-343e-4e3e-892e-f1c12e8780cc.jpg8f6ac23b-c759-4fc8-999c-d69d31000ae9.jpg14ba3c9c-019a-4a53-94a8-0195fd692e18.jpg2bb2a070-5016-4d23-b8aa-539fb2a19765.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.