İş güvenliğinin önemi

Ülkemizde son yıllarda yaşanan iş kazaları sonucunda sakat kalma veya ölümle sonuçlanmasından dolayı iş güvenliği epey önemli bir hale gelmeye başladı. İSG kısaltılan bu kavram, çalışanları korumaya yönelik olarak yapılan uygulamalar ve incelemelerin, kanun ve yönetmeliklerle desteklenmesi durumu olarak açıklanır.  Genel anlamda iş güvenliği kavramı, çalışan kişilerin güvenliğini sağlamak, sağlıklı ve güvenli şartlarda çalışmak amacıyla alınan tedbirler olarak tanımlanır.

Teknolojinin yenilenmesi ile birlikte azalan iş yükü bazı aksi noktaları da beraberinde getiriyor. İş sağlığı ve güvenliği bilimi, iş yerlerinde yapılan işin sorunsuz yürütülmesi ile bağlantılı olarak ortaya çıkan tehlikelerden, çalışanlarının sağlığına zarar getirebilecek şartlardan korunma ve buna ek olarak daha güvenli bir iş hayatı ortamı oluşturabilmek amaçlı yapılan metotlu çalışmaları kapsar. İGS genel anlamda sadece çalışanı koruyor gibi görünse de aslında iş yerini, bağlı kuruluşları ve işin gerçekleştirildiği çevreyi koruma durumunu da kapsar. 

Son yıllarda yapılan araştırmalarda iş kazalarının yüzde 50’sinin kolaylıkla önlenebilecek kazalar olduğu ve yüzde 48’inin sistemli bir çalışma ile önlenebileceği ortaya konmuş. Bu da bizlere iş kazalarının aslında yüzde 98 oranında önlenebileceği gerçeğini gösterir.

Önlemek ödemekten daha ucuzdur mantığı ile hareket ederek iş yerlerinde tehlike kaynaklarını ortaya çıkartıp bunlardan oluşabilecek riskleri kontrol altına alırsak olabilecek kazaları azaltmış ve tehlikeli ortamları riskleriyle birlikte ortadan kaldırabiliriz.

İş Güvenliği ile ilgili çalışanlara verilecek eğitimler Eğitim Yönetmeliğinde belirtilmiş. Bu yönetmeliğe göre uzman eğiticiler tarafından belgelendirilerek eğitimler gerçekleştirilir. İş yerinde bir eğitim planlaması yapılarak tüm işçilerin belirtilen eğitimleri almaları sağlanabilir. Bu aslında yasal bir mecburiyettir. Hepimiz çalıştığımız ya da bir işveren isek çalıştırdığımız iş yerinde güveni sağlamak zorundayız. Unutmayalım ki bir işi yaparken alınacak en ufak önlem gerçekleşecek büyük bir sorunu engelleyebilir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.