MÜCAHİT YAŞAR

MÜCAHİT YAŞAR

İŞ MODELLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ

Küçüklüğümden bu yana mekanik her şeye ilgim vardır. Ancak mekanik bir yapıyı anlamak için onu parçalamak gerekir. Örneğin oyuncaklar, çocuklar nesneleri tanımak için onları parçalarlar (En azından ben öyleydim) oyuncak arabalar, konuşan bebekler ve daha niceleri. Daha da ileri gideyim büyüklerimiz anlatırdı "Bizim zamanımızda nerde böyle oyuncaklar biz oyuncaklarımızı kendimiz yapardık."

***

Peki şöyle bir soru sorsam? Bu oyuncaklar sizinle konuşabilseydi ve ne istediklerini nasıl hissettiklerini bizlere anlata bilseydi nasıl olurdu? Bizim için sıkıcı ama oyuncak için sağlıklı olurdu bence.

***

Şimdi oyuncak dünyasından çıkıp endüstri dünyasına girelim aslında sanayinin oyuncakları da üretim ekipmanları ve araçları. Bunların içerisinde robotik kollar, tezgahlar, CNC makinaları ve daha niceleri var. Bu oyuncaklar konuşuyor olsa ve bize ne istediklerini söylese nasıl olurdu? Bir dakika şimdi iş değişti evet bu hem bizim için hem de sanayi oyuncakları için sağlıklı olurdu. Çünkü iş verimliliğinin artması, işin katma değerinin yükselmesi ve zaman yönetimi performansı anlamına gelen bu olay süreç yönetimini kolaylaştırırken diğer yandan sizin iş stresinizi azaltıp makinelere ayıracağınız eforu iş gelişimine ayıracağınız için hem çalışma hayatınızı kolaylaştıracak hem sosyal hayatınızdaki motivasyonu sağlayacak hem de ruhsal açıdan sağlığınızı koruyacaktır.

***

Bunu mümkün kılan şey ise nesnelerin İnterneti olarak bildiğimiz "IOT". Nesneler ağa dahil edip tüm işlevleri kontrol altına alınabilir ve makineler sizinle konuşabilir hale getirilebilir. Ne kadar güzel değil mi?

***

Bu noktada ise Sibernetik bir diğer adıyla güldüm bilimi canlı veya cansız tüm karmaşık sistemlerin denetlenmesi ve yönetilmesiyle ilgili bir bilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

***

İş modellerinin dönüşümü de işte tam da burada karşımıza çıkıyor. Artık makineler ne zaman bozulacaklarını biliyor ve siz ona zaman ve iş gücü harcamadan, üretiminizi durdurmadan gerekli ihtiyacını karşılaya biliyorsunuz ve buradaki iş gücünüzü sistemsel gelişimlere harcarken bir yandan da iş gücünü daha çok makinelere devrede biliyorsunuz.

***

Endüstri alanında üretim bantlarını yada tezgahları dur durak bilmeyen makinelere devrediyorsunuz. İş modelleri de buna paralel olarak bu makinelere nasıl daha iyi hükmedebiliriz sorusuna geliyor. Makineler sürekli veri ürettikleri için bu verilerin işlenmesi, anlamlı hale getirilmesi, yorumlanması ve uygulamaya dökülmesi gibi iş adımlarını da beraberinde getirmiş oluyor. Daha önce de bahsetmiş olduğum trend meslekler de buna bağlı olarak hayatımıza giriyor.

***

Tüm sektörlerde bu trendi yakalamak için çaba sarf ediyor ki zaten bu oluşumun parçası olmayanlar ya küçülmeye ya da tükenmeye razı olacak şekilde geleceğini şekillendiriyor.

***

Evet çocukların oyuncakları bize derdini anlatmasın çünkü çocuklarımızın gelişimi için bu önemli ancak aynı şeyi biz sanayi oyuncakları için söyleyemiyorum.

***

Bir sonraki yazım "Siber Güvenlik" de görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

***

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
MÜCAHİT YAŞAR Arşivi
SON YAZILAR