Burcu Altın

Burcu Altın

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİNDE İNSAN KAYNAĞI YÖNETİMİ

A+A-

İş sağlığı ve güvenliği; işin yürütümü sırasında uygulanan, sistemsel ve bilimsel çalışmalara dayalı bir dizi önlemler serisidir. İş kazaların temel nedenleri göz önünde bulundurulduğunda, ki bundan yazmaya başladığım dönemin başlarında bahsetmiştim, kazaların %88 emniyetsiz davranış kaynaklı yani insan faktörüne bağlıdır. Bu yüzden insan faktörü önemle göz önünde bulundurularak, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi titizlikle planlanmalıdır. 
İnsan kaynağı yönetiminde, kaynağın yönetimi planlanma aşamasından başlanarak uygulanacak işlemler serisi ile insana bağlı faktörlerden kaynaklanan iş kazaları ve meslek hastalıkları büyük ölçüde önlenebilir olacaktır.
İş hayatının başlangıcını ele aldığımızda, kuruluşta işe alım sürecinden başlanarak iş akdinin herhangi bir nedenle sonlanmasına kadar geçen süreçte insan kaynağının etkili bir şekilde yönetimi oldukça önemlidir.
Bunlarda kısaca bahsetmek gerekirse,
•    İşe alım süreci öncesinde kuruluşta ilgili pozisyonlar için gerek duyulan yetkinlikler ve kriterler belirlenmelidir.
•    İş ilan duyuruları bu kriterler belirtilerek yapılmalı ve gelen başvuruların bu yetkinliğe uygunluğu değerlendirilerek aday seçilmelidir.
•    İşe alım öncesinde yapılacak mülakatlarda beyan edilen özgeçmiş ve yetkinlikler, karakter analizi ile birlikte değerlendirilerek, kişisel yeteneklerle birlikte ortak bir değerlendirme yapılmalıdır.
•    Tarafların ortak kararı ile anlaşma noktasında hazırlık sürecinde yetkinliğin kanıtı olan belgeler ve diğer gerekli evraklar hazırlanması için geri bildirim ve yeterli zaman tanınmalıdır.
•    İş başı yapılması ile kişinin işe adaptasyon süreci, görev, yetki ve sorumlulukları net tanımlanmalı ve tebliğ noktasında bildirilmelidir.
•    Çalışan, işe yeni başladığı dönemde hem kendi iş güvenliği hem de diğer çalışma arkadaşlarının güvenliği, işletme güvenliği için farkında olmadan emniyetsiz davranışlara neden olabilir. Bunun için adaptasyon süreci uygun şekilde planlanmalıdır. Mentor eşliğinde ve yetkinlik matriksi tanımlamasına uygun iş yetenekleri kazandırılarak sürece dahil edilmelidir.
•    İş sürecinde, çalışma ortamı, refah koşulları, sosyal ve yan haklar, psikososyal etmenler, fiziksel, kimyasal, biyolojik etmenler de göz önünde bulundurularak risk ve fırsatların değerlendirilmesi sonucuna uygun koşullar sağlanmalıdır.
•    Çalışanın yetkinliği iş hayatında kişisel gelişimini ve mesleki yetkinliğini geliştirecek yönde eğitim ve uygulamalar ile geliştirilmeli, farkındalığı artırılmalıdır.
•    Çalışma süresince gerek iş sağlığı ve güvenliği gerek çalışma ortamı hakkında çalışanların görüşüne danışılarak, katılımları sağlanmalıdır.
•    İş akdinin herhangi bir nedenle sonlanması aşamasında çıkış mülakatları düzenlenerek, iş kaygısı olmadan çalışanın kurum hakkındaki görüşleri, kurumda iyileştirme sürecine destek verebilir nitelikte olacaktır. İş ilişiği kesilecek olan çalışan herhangi bir kaygısı bulunmadığı için daha önce dile getiremediği sorunları açıklıkla ifade ediyor olabilir. Buradan alınacak çıkarımlar ile kurumda düzeltici faaliyetler planlanarak iyileştirme fırsatı oluşabilir.
İnsan kaynakları yönetimi ve işe alımlar başlı başına emek, zaman ve nakit kaynağı gerektirmektedir. Bu sürecin en etkili şekilde yönetilmesi ve doğru adayın seçilerek devam edilmesi hem kurumlara hem de kişilere oldukça katkı sağlayan uygulamalardır. Aksi halde personel değişim oranı kuruluş için yüksek olacak ve yapılan çalışmalar çoğunlukla sonuç vermeyecek, bir standart oluşturulamayacaktır. İnsan kaynağı yönetimindeki bu aksaklık dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliğini yönetmek de bir hayli zorlaşacaktır.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır. 
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.