İŞKUR 2020'ye Hazırlanıyor

İŞKUR 2020'ye Hazırlanıyor

İŞKUR Nazilli Şubesi Müdürü Yakup Ergenlik engelli ve eski hükümlülere yönelik proje destekleri ve 2020 için yapmış oldukları proje çalışmaları anlattı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ- İŞKUR Nazilli Şubesi Müdürü Yakup Ergenlik son 6 ayda yapmış oldukları çalışmalar hakkında konuştu. Sistemde kayıtlı olan firmaların bir çoğunu güncellediklerini ifade eden ergenlik 2020 yılına daha sistemli olarak başlayacaklarını söyledi. 
Sisteme kayıtlı aktif ve pasif olan firmaları düzenlediklerini ifade eden Ergenlik, "Aralık ayına kadar çalışmalarımız bu şekilde olacak. Ocak ayından itibaren 2020 yılına daha sistemli ve net bir  şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Son 6 ayı hesaba kattığımız zaman 5 aylık süre içerisinde iş bulma oranında  yüzde 65 bir artış sağladık. İş başı eğitimi programından aylık işe başlatma sayımız en yüksek 190 olmuş. Biz kendimize bir hedef  koyduk 400’ün üzerine çıkmak istiyoruz” dedi.

NİTELİKLİ PERSONEL İÇİN KURSLAR AÇACAĞIZ

En büyük sıkıntıyı mesleki alanda yaşadıklarını söyleyen Ergenlik, “Yılda yaklaşık 23 bine yakın iş başvurusu oluyor. Başvuru yapanların çoğu TYP’lerde yani okullarda, belediye ve kamu kuruluşlarında temizlik işi için geliyorlar. Beden işinin, özel sektöre göre çalışma ortamını daha rahat gördükleri için hemen hemen herkes kamu kurumlarını tercih ediyor. Bu rakamın 10 bini ise meslek talep ediyor. Bazı mesleklerde eleman temini çok zorlanıyoruz. Mesela şuanda ön muhasebe mesleğinde sıkıntı yaşıyoruz. Önümüzdeki haftalarda bununla ilgili bir projemiz olacak meslek lisesinden mezun olmuş bizimle işbirliği kapsamında halk eğitim ve belediyeyi de dahil ederek liseden mezun olmuş, düz liseden mezun olmuş, meslek lisesinden mezun olmuş kişileri bir araya getirerek bunları yetiştirmeyi ve böylelikle iş talebinde nitelikli personel arayan kurumlara istihdamı arttırmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili bir çalışma yapacağız. Hangi alanlarda  ihtiyaç varsa kurslarını açacağız, herkesin nitelikli personel olabilmesi için kurslarımızı açacağız” diye konuştu.

AYAĞI YERE BASAN PROJELERE İMZA ATACAĞIZ

Rakamsal hedeflerden ziyade ayağı yere basan sağlam projeler yapmak istediklerini bunun çalışmaları için ise tüm kamu kurumlarına, belediyelere ziyarette bulunarak yapacakları projeler hakkında bilgi verdiklerini söyleyen Ergenlik, "Çalışmalarımız hakkında bilgi verip destek olacağımızı ifade ediyoruz. İş başı eğitim programı sayımızı daha da artırmak konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Daha önce işbaşı eğitiminden hiç faydalanmamış işletmelere gidiyoruz bilgilerimizi veriyoruz. İlçelerde ise çok ciddi anlamda iş başı eğitimi ile ilgili çalışmalarımız olacak” dedi.

SON BAŞVURU TARİHİ 18 ARALIK
Bir diğer projelerinin de kendi işinin patronu olmak isteyen engelli ve eski hükümlüler için hibe desteği verdikleri proje olduğunun altını çizen Ergenlik “Kurumumuzca kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımıza 50 bin TL’ye kadar, eski hükümlü vatandaşlarımıza ise 38 bin 376 TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir. Hibe desteğinden faydalanabilmek için hazırlanacak projelerin il müdürlüğümüze veya hizmet merkezimize 18 Aralık 2019 tarihine kadar teslim edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

nazilli-iskur-2020-hazirlaniyor-137123-4b89fa592fbb3984d5c7934ba0733b3b.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.