İŞKUR Nazilli'den koronavirüs mesaisi

İŞKUR Nazilli'den koronavirüs mesaisi

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Nazilli İlçe Müdürlüğü personeli, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla haftasonu masai yaptı. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Koronavirüs vaka sayısı her geçen gün artıyor.  Bu süreçte vatandaşların mağdur olmaması için İŞKUR Nazilli Müdürlüğü, ekonomik paketlerden yararlanmak isteyen vatandaşlara yardımcı olmak için hafta sonu mevhumu gözetmeksizin mesai yaptı. 

‘HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN SIKINTI YAŞAMASINI İSTEMİYORUZ’
Yaşanan süreç nedeniyle açıklanan ekonomi paketlerinden dolayı hiçbir işverenin ve vatandaşın mağdur olmaması için çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Nazilli İŞKUR İlçe Müdürü Yakup Ergenlik, "Kısa çalışma uygulaması, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında  işçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi ile Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi hizmetleri sağlanmaktadır. Bizde Nazilli İŞKUR olarak hiçbir vatandaşımızın bu dönemde sıkıntı yaşamaması için işleri hızlandırmak için personellerimle hafta içi gece ve haftasonu mesaisiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.   
ERGENLİK, KISA ÇALIŞMA UYGULAMASINI ANLATTI
Koronavirüs etkileri göz ününe alınarak ‘Dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep’ kapsamında kısa çalışma uygulaması başlatıldığını söyleyen Ergenlik, konuyla ilgili ise, “Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak işçi listesini bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir. Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemez” diye konuştu.

‘İŞKUR GECE VE HAFTASONU MESAİ YAPMAKTADIR’
Bu zor dönemde titizlikte çalışarak kimsenin mağdur olamamasını sağlayacak şekilde özveri ile çalıştıklarını ifade eden Ergenlik, “Kısa Çalışma Uygulamasından faydalanmak isteyen işverenlerimiz Kısa Çalışma Talep Formu, faydalandırmak istedikleri işçi listesini bir dilekçe ile kisacalisma.nazilli@iskur.gov.tr adresine göndermektedir. Buradan alınan başvurular hizmet merkezi personelince titiz bir şekilde incelenerek iş müfettişlerine göndermektedir. Başvuruların yoğun olması nedeniyle İŞKUR Nazilli  personeli gece ve haftasonu mesaisi yapmaktadırlar. İŞKUR Nazilli Kısa Çalışma Ödeneği başvurularında büyük bir titizlik ve özveri ile çalışmakla beraber Pazartesi gününden itibaren şartları tutan tüm işyerlerini telefonla arayarak başvurmalarını sağlayacaktır. Hedef hiçbir işverenimiz işçi, çıkışı vermesin, hiç kimse işsiz kalmasın” dedi


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.