İŞKUR’dan engelli ve eski hükümlülere destek

İŞKUR’dan engelli ve eski hükümlülere destek

Nazilli İŞKUR Hizmet Merkezi tarafından Aralık ayında gönderilen 70 projeden 56 tanesi komisyon tarafından kabul edildi. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Engellilerin ve eski hükümlülerin istihdamına büyük katkı sunan Nazilli İŞKUR, Türkiye genelinde kabul edilen 826 projenin 56 tanesini komisyondan geçirerek büyük bir başarı sağladı.

Nazilli İŞKUR Hizmet Merkezi Müdürü Yakup Ergenlik, Türkiye genelinde toplam 826 adet projenin değerlendirilmesi sonucunda Nazilli’den 26 engelli ve 30 eski hükümlünün projelerinin desteğe değer bulunduğunu belirtti.

Amaçlarının kendi işini kurmak isteyen ama sermayesi yeterli olmayan engelli bireylere ve eski hükümlülere destek vermek olduğunu dile getiren Ergenlik, "Nazilli İŞKUR Müdürlüğü olarak İl Müdürlüğümüzün de destekleriyle engellilerimize ve eski hükümlülerimize yönelik proje çalışmaları manasında ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Hayallerini gerçekleştirmek isteyen engelli ve eski hükümlülere her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Komisyon tarafından kabul edilen 56 projeyi en kısa sürede hayata geçireceğiz. Projesi kabul edilen engelli ve eski hükümlü vatandaşımıza hayırlı olmasını diliyorum. Kendilerini gösterdikleri cesaretlerinden dolayı tebrik eder, kurumum adına teşekkür ederim. 2020 yılının 2. dönemi proje başvuruları 8 Haziran 2020 tarihinden itibaren başlayacaktır. 17 Temmuz 2020 tarihine kadar başvuralar devam edecektir. Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşların İŞKUR’a başvurmaları halinde gerekli tüm destekleri sunacağız” dedi.

‘PROJE BAŞVURULARI WEB SİTESİNDEN YAPILABİLİR’

Proje başvuru rehberi ve formların kurumun resmi web adresinde duyurular bölümünde yayınlandığını ve hazırlanan projelerin Nazilli Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerektiğini açıklayan Ergenlik, "Ayrıca proje hazırlayacak engelli bireylerin proje detayları hakkında Şube Müdürlüğümüze başvurmaları önerilmektedir. Hazırlanacak projeler; sırasıyla İl Müdürlüğümüz; İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu tarafından incelenecektir. Nihayetinde kamu ve sosyal taraflardan temsilcilerden oluşan komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir. Kendi işini kurmak isteyen engellilere 65.000 TL, eski hükümlülere de ortalama 48.000 TL destek verilecektir” diye konuştu.


Engelliler için komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, şu maliyetler karşılanabilecektir; "Kuruluş işlemleri desteği: işyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL, İşletme gideri desteği ise sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15.000 TL. Kuruluş desteği ise, sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 45.000 TL olacaktır.

Eski Hükümlüler için ise Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan “kuruluş desteği” verilecektir.

nazilli-iskurdan-engelli-ve-eski-hukumlulere-destek-163511-69aa4a4682978e61e9e6de5bb45ce419.jpgiskurdan-engelli-ve-eski-hukumlulere-destek-163511-dd146512ceafbbf6af95b7d95979360f.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.