AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İşsizlik artmaya devam ediyor

A+A-

Türkiye bir süredir, hatta 24 Haziran 2018 seçimlerinden bu yana bir ekonomik daralma, ekonomik kriz ile mücadele etmeye devam ediyor. Her ne kadar etkili ve yetkili makamlardan yaşananların suni olduğu ve dış kaynaklı olduğu ifade edilse de ülkede bir ekonomik krizin varlığı gün gibi ortada.
Alı gücü her geçen gün artıyor. Enflasyon canavarı önceki yılların çok çok üzerinde seyir ediyor. Üst üste gelen zamlar ile ücretler eriyor. Sonuç olarak bir alım gücünün düşmesi ve bunun sonrasında yaşanan bir kriz ortamı.
Bu ortanda fiyatların ne kadar arttığını, açıklanan enflasyonun bile fiyat artışları karşısında çok çok aşağılarda kaldığını görüyoruz. Her ay açıklanan rakamlarda enflasyon aşağı doğru bir ivme yakalamış görünse de önümüzdeki süreçte bunun böyle devam edebileceğini hiçbir ekonomik dillendiremiyor. Elektriğin nerede ise ayna bir yüzde 15’e yakın zam gördüğü bir ülkede, enflasyonun aşağı doğru trendinin süreceğini söylemek de aslında iyimserlik olacaktır.
Gelelim TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına. Her ay bir önceki aya göre nerede ise bir puana yakın bir işsiz sayısında artış oluyor. Temmuz ayı verilerine bakıldığında, TÜİK’in rakamları ile 3,1 puanlık bir artış ile işsizlik oranı yüzde 13,9’a ulaşmış durumda. Nerede ise yüzde 14 seviyesinde. Yani her yüz kişiden 14 kişinin işsiz olduğu gerçeği var karşımızda.
Bu rakamlara göre baktığımızda işsiz sayısı 1 milyon 65 bin kişi artmış durumda. Bu artışla birlikte Temmuz ayı verileri ışığında 4 milyon 596 bin kişi işsiz olarak hesaplanmış.
TÜİK’in verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişiye çıktı. İşsizlik oranı 3,1 puan yükselerek yüzde 13,9 oldu.
Tarım dışı işsizlik oranı 3,6 puanlık artışla yüzde 16,5 olarak tahmin edildi.
Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 7,2 puan yükselerek yüzde 27,1 oldu. İşsizlik oranı 15-64 yaş grubunda ise 3,2 puan artışla yüzde 14,2 olarak gerçekleşti.
İstihdam edilenlerin sayısı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 748 bin kişi azalarak 28 milyon 517 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise 1,8 puanlık azalışla yüzde 46,4'e düştü.
Ekonomik krizin ortadan kalkması ve benzer krizlerin bir daha yaşanmaması işsizlik rakamlarının aşağı çekilmesi, hatta işsizliğin yok edilmesi için yapılması gereken elbette öncelikli olarak üretim. Üretim de inşaat sektöründe üretim değil, artı değer elde edecek ve ihracatı arttıracak bir üretim olmalı. Türkiye’nin önceliği ve olmazsa olması da hızla tüketim ekonomisini terk edip, üretim ekonomisini benimsemesi gerekmekte.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar