"İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir"    

"İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir"    

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Kadın Kolları Başkanlığı ve 17 ilçe kadın kolları, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı. İl Kadınları Başkanı Ayşe Özdemir, “İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir” dedi. 

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - CHP Kadın Kolları, 81 ilde eş zamanlı İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmak için basın açıklamasında bulundu. CHP Aydın Kolları Başkanlığı da yaptığı ortak açıklamada ‘İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir’ dedi. CHP Aydın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, yaptığı açıklamada, “2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün uygulanıyor olsa birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı. Birçok kadın evde ekonomik şiddet görmeyecekti; psikolojik şiddete uğrayıp susmayacaktı ve hatta bu yüzden hayatına son vermeyecekti. İstanbul Sözleşmesi’nin neden biz kadınlar için çok önemli olduğunu kavrayabilmek için öncelikle bu sözleşmenin ne olup ne olmadığını bizi dinleyen tüm kadınların ve erkeklerin çok iyi anlaması ve çevresindekilere anlatması gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı devletin yapması gerekenleri içeren hukuki bir belgedir” diye konuştu.

“BİZ HER İKİ KİŞİDEN BİRİYİZ”
İstanbul sözleşmesini kaldırılmasına karşı çıkan Özdemir, “İstanbul Sözleşmesi, rengi, dili, dini, kılık kıyafeti, dünya görüşü ne olursa olsun tüm kadınların şiddet görmemesi için var. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olabilmesi için var. Avrupa’da dahi kadının sosyal ve siyasal hayatta yeri yokken; Türkiye Cumhuriyeti’nin aydın kadınları devrim niteliğinde atılımlara imza atarak erkek ile eşit şartlara kavuşmuş, hem siyasal hem soysal hem de ekonomik hayatta haklarını almışlardı.  Bugün neredeyse her gün bir kadının öldürüldüğü, tacize, tecavüze ya da farklı şiddet türlerine maruz kaldığı ülkemizde İstanbul Sözleşmesi, bizim kırmızı çizgimizdir. Bu çizgiyi aşanı, Sözleşme’yi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz. Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz. Biz kadınlarız; biz her iki kişiden biriyiz. Bu ülkenin onurlu ve mutlu yarınlarının yükseleceği eller, bizim ellerimiz. İstanbul Sözleşmesi kalacak. Siz gideceksiniz” ifadelerini kullandı. CHP Nazilli Kadın Kolları Başkanı Gamze Arslan da yönetimiyle beraber ilçede açıklama yaparak İstanbul sözleşmesine destek verdi.

istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir-172924-4edbc3c1a9d7461d69140c65b882eacf.jpgchpli-kadinlardan-es-zamanli-basin-aciklamasi-172924-ead2c08004a921ac1a19cea874912a5f.jpegistanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir-172924-e89cbc7a11d35d4627d6b8d88b22c2a3.jpgchpli-kadinlardan-es-zamanli-basin-aciklamasi-172924-dd315451af9753ebc3f1b68b5be92cdf.jpeg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.