İşte ‘Muhalefet’in karnesi

İşte ‘Muhalefet’in karnesi

24 Haziran Genel Seçimleri’nde Aydın’ın sorunlarının takipçisi olacakları vaadiyle Millet İttifakı çatısı altında göreve seçilen 4 muhalefet milletvekilinin aradan geçen 9 aylık süreçteki performanslarından çarpıcı sonuçlar çıktı. 

A+A-

(MURAT TAN) TBMM’de parlamenter kimliğiyle Aydın’ın sorunlarının gündeme gelmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi adına halktan yetki alan muhalefet milletvekillerinin, 24 Haziran 2018’den bu yana geçen 290 günlük süreçteki çalışmalarını, Aydın Hedef Gazetesi olarak mercek altına aldık.

Aydın’ın türlü sorunlarına TBMM çatısı altında çözüm geliştirebilme noktasında önemli bir yer tutan muhalefet milletvekillerinin parlementodaki işlevselliğinin ne durumda olduğunu masaya yatırdığımız karnede, 4 muhalefet milletvekilini de belli kriterler üzerinden değerlendirmeye tabi tuttuk. 

TEZCAN ÖNERGE DAHİ VERMEDİ

Hatırlanacağı üzere, 24 Haziran Genel Seçimleri’nde, Aydın’da Millet İttifakı çatısı altında CHP’den 1. Sıra Milletvekili Adayı Bülent Tezcan, 2. Sıra Adayı Hüseyin Yıldız, 3. Sıra Adayı Süleyman Bülbül ile İYİ Parti’den 1. Sıra Adayı Aydın Adnan Sezgin milletvekili seçilmişlerdi. 24. 25. ve 26. dönem’in ardından 27. dönemde de göreve seçildiği 9 aylık süreçte, CHP Aydın Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Bülent Tezcan, 1 tek soru önergesi dahi yöneltmemesiyle dikkati çekerken, Aydın’ın türlü sorunlarına kayıtsız kalmasıyla da örgüt tabanında ve halk nezdinde türlü eleştirilerin odağında bulunuyor. 

MECLİS KOMİSYONLARINDA DA ADI YOK

Aydın’ın sorunları ile ilgili olarak uzun süredir halihazırda hiçbir etkin muhalefet ve çözüm önerileri de ortaya koyamayan Tezcan’daki atalet, Aydın’da yaşadığı silahlı saldırıdan sonra artık yorulduğu yorumlarını da beraberinde getiriyor. 10 Ağustos 2018’de yeniden oluşan CHP’nin Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ismi çizilen ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinden de alınan CHP’li Tezcan, 27. Dönem’de meclisteki hiçbir komisyonda da yer almadı. Muhalefet milletvekili olarak da TBMM’ye Aydın’ın ya da Türkiye’nin sorunları kapsayan herhangi bir soru önergesi de yöneltmeyen CHP’li Tezcan, Milletvekili olarak ant içmesinin ardından Genel Kurul’da en son geçtiğimiz yıl yalnızca 3 adet konuşma yaptı. 

SEZGİN 35 ÖNERGE SUNDU

Tezcan’ın tek bir yazılı soru önergesi dahi vermemesinin aksine, muhalefet milletvekilleri arasında 35 yazılı soru önergesi vermesiyle zirveyi elinde tutan, İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi ve Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin ise Aydın ile ilgili olarak jeotermal sorunu başta olmak üzere, Aydınlı esnaf ve sanatkarların bazı sorunları, kestane üreticilerinin sorunlarının giderilmesine yönelik çalışmalar, çiftçilerin sulama birliklerine olan borç yapılandırması ve Büyük Menderes Nehri’nde taşkın zararları dahil bir çok konuyu meclis gündemine taşıdı. 

BÜLBÜL AKTİF ROL ÜSTLENİYOR

Sezgin’in ardından en fazla yazılı soru önergesi veren CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise Aydın’ın bazı sorunlarıyla birlikte ulusal ölçekteki bazı konulara ilişkin 17 adet yazılı soru önergesini meclise sundu. Genel Kurul’da sıklıkla söz alarak konuşmalar yapan CHP’li Bülbül, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi olarak da Belediye Kanunu, İşsizlik Sigortası Kanunu, Türkiye İstatistik Kanunu ile Avukatlık Kanununda değişik yapılmasıyla ilgili olarak da 6 ayrı kanun teklifi sundu. 

YILDIZ TEZCAN'I ARATMIYOR

Öte yandan TBMM’de 27. Dönem’de görev aldığı 24 Haziran’dan bu yana bir tek yazılı soru önergesi sunan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız da performansıysa CHP’li Tezcan’ı aratmıyor. Geçtiğimiz yıl CHP’li 15 isimle birlikte İYİ Parti Milletvekilliği yaptıktan sonra CHP Lideri Kılıçdaroğlu tarafından yeniden 27. Dönem’de CHP milletvekili adayı olarak gösterilen Yıldız da Genel Kurul’da yalnızca 4 konuşma yapmasıyla dikkati çekiyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.