LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İSTİHDAM SORUNUNA BUHARKENT ÖRNEĞİ

A+A-

   2018 yılının Aralık ayının en son haftasında Buharkent ilçesinde bir eğitim için bulunmuştuk. Eğitimin sonunda sınıfı ziyaret eden Buharkent Belediye Başkan’ı Mehmet EROL, Buharkent OSB hakkında eğitim katılımcılarını bilgilendirirken bölgeye yatırımı yapılacak bir kablo fabrikasının da müjdesini vermişti. Katılımcılardan bir tanesi bu fabrikanın çevre kirliliğine sebebiyet vereceğini duyduğunu iletmesi üzerine Başkan Bey sosyal medyadan derlediği birkaç muhalif görüş sahibinin de ismini yanındaki bir kişiye vererek bu kişilerin belediyenin kapısından bile girmemesi için talimat verdi!
    Durun hemen, öyle bir şey olmadı. Çok daha şaşırtıcı bir şey oldu. Bu kişilerin ismini vererek fabrika ziyareti düzenlenmesini ve bu ziyarete bu kişilerin özellikle davet edilmesi talimatını verdi. Fabrika ziyaretinden sonra tekrar görüşmek istediğini iletti. Alışılmadık bir metod..
    Takip ettim, emin olun fabrikayı gidip gördüler. O kişilerin sonraki düşüncelerini bilmiyorum fakat sonrasında hiç muhalif bir görüşle karşılaşmadım.
    Bu arada araya girerek hemen ifade etmek isterim ki bu yazıyı kendi “HÜR” irademle hiç kimsenin “ETKİSİ” ve “BASKISI” altında kalmadan yazdım. Sayın Başkan’ı 2018 Aralık’tan sonra tekrar görmedim ve doğrudan ya da dolaylı olarak bir görüşmemiz de olmadı. Sadece kendisinden yanlış rakamlar yazmamak için telefonla bilgi notu talep ettim.
    Neyse konumuza dönelim, vatandaşın taleplerini ve eleştirilerini bu denli dikkate alan ve önemseyen bir yönetici bulmak oldukça zor günümüzde. Herkes olmuş bir Ali kıran baş kesen…
    Arkasından bir yatırım haberi daha geldi. Büyük bir süt işleme tesisinin de Buharkent OSB’ye kurulacağı bilgisi yayıldı. Bu hali ile Buharkent OSB’de tüm yatırımlar bittikten sonra 5.000 kişi civarında istihdam alanı açılacağı tahmin ediliyor.
    Neden bu yazımı yazdım? Çünkü bu yazımı yazmadan hemen önce açıklanan rakamlara göre işsizlik Ağustos ayında da artış gösterdi. Artık rakam ve oran vermeye dayanamaz oldum. 
    Sen kalk Aydın’ın ufacık bir ilçesinde 5.000 kişilik bir OSB yatırımı hayata geçir, volkswagen fabrikası isteyenlerin onda biri kadar gündem olma!
    Hem de bilmeyenler için belirteyim, Buharkent’in imar planında ilçenin çok büyük bir bölümü sanayi yatırımı yapılamayacak şekilde yani “termal turizm” alanı olarak belirlenmişken yapıldı bu işler. 
    Başkan Bey ağlamamış, bahane yapmamış. Almış çantasını eline gitmiş kapı kapı dolaşmış ve ilçesini pazarlamış. Nasıl ettiyse hem bürokrasiyi aşmış hem de yatırımcıları ikna etmiş. Tebrik etmek, örnek göstermek boynumuzun borcudur.
    Belediyeler her bir işsizin vebalini üzerinde hissetmelidir. Yatırımların takipçisi olmalıdır. Aykırı sesleri dışlamayıp, onları da ikna edici bir üslup kullanmalıdır. Gerekirse elinden tutup yaptıklarını (ya da yapacaklarını) onlara anlatmalıdır. Şimdi desem ki “ne oldu şu bizim Volkswagen fabrikası işi, hani takipçisi olacaktınız?” Derler ki “bu muhalif, bunu dışlayın.” O yüzdendir ki demedim, sormadım..
    Yapan yapıyor, yapmayan “YAPMADIĞINA ÜRETTİĞİ BAHANEYİ” pazarlıyor ve maalesef yapmadığıyla kalıyor! Ne acıdır ki, biz bunları söylerken ve konuşurken bile işsizlik artmaya devam ediyor.
    Kalın sağlıcakla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.