İstismar ve şiddete cübbeli tepki

İstismar ve şiddete cübbeli tepki

Aydın Barosu Çocuk Hakları ve Kadın Hakları Komisyonları, artan şiddet ve istismar olayları için alınması gereken önlemleri anlattı.

A+A-

(ŞERMİN ÇOLAK) Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonu son zamanlarda artan kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismar olaylarına karşı STK’larla ile birlikte cübbeli olarak aydın adliyesi önünde ortak basın açıklaması düzenledi. Üyeler adına Avukat Rabia Altuntaş Çiftçi konuştu.

Altuntaş, “Hepimizin basından takip ettiği üzere son günlerde birbiri ardına yüreğimizi yakan olaylara tanık olmaktayız. Asıl vahim olan toplumda üstü kapatılan, kamuoyuna yansımayan, veya tespit edilemeyen olayların yaşandığını bilmemiz ve sayısal verilerin aslında bize bildirilenden çok daha fazla olmasıdır.  Genel anlamda her toplum düzeyinde farklı şiddet türleriyle büyük acılar yaşayan çocuk ve kadınlara üzülerek şahit oluyoruz. Dünyadaki genel eğilim nedeniyle çocuk ve kadınlar okulda, sokakta bakım kurumlarında giderek artan oranda şiddete, taciz ve istismara maruz kalmaktadır”  dedi.

Komisyon üyeleri adına konuşan Altuntaş, çocukların her gün internet, karikatür, çizgi romanlar, basın, televizyon sinema video oyunları ve internetteki ölçüsüz şiddet ile karşı karşıya bırakıldığını, cinsel sömürünün özellikle internette olmak üzere medyanın çoğunda yaygın halde olduğunu kaydetti.

Altuntaş alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı, “Kişilerin toplumsal cinsiyet eğitimini erken yaşta almaları ve içselleştirmeleri, devletin bu konuyla ilgili yasal ve idari önlemleri alması gerekmektedir. Duygusal yönden destek veren, değerler öğreten aileyi, çocuğunu en iyi şekilde yetiştirebilmesi için projeler üretilmeli destek sağlanmalıdır. Demokratik kurumları güçlendirmek, yoksulluğu ve okuryazar olmamayı ortadan kaldırmak ve ulus içinde eşitsizlikleri azaltmak için politikalar ivedi şekilde üretilmelidir. Ekonomik ve sosyal eşitlik sağlanmalıdır.  Kadınlar ve özellikle kız çocuklar için eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Çocuklar ve kadınların ihtiyaçları üzerine odaklanan gelişme stratejileri geliştirilmelidir. Basın ve yayın organlarının çocuğun üstün yararını esas alan yayın çizgisi izlemesinin sağlanması için denetimler arttırılmalıdır”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.