İşverene 25 milyar prim desteği yolda

İşverene 25 milyar prim desteği yolda

Yapılacak olan düzenlemeler ile 2020 yılında işverene SGK prim desteği ve teşviki adı altında 25.3 milyar lira ayrılması planlandı.

A+A-

KADİR CEYHAN - Ayrıca kredi çeken esnafların borçlarını geri ödeme  sürelerini 5 yıla çıkaracak bir düzenleme daha yapılacak.

Yapılacak olan düzenlemelerden Türkiye genelinde milyonlarca çalışan ve 2 milyonun üzerinde işveren faydalanacak. 2020 yılında gelecek olan düzenlemeler ile sigorta primi, vergiler, bölgesel istihdam sağlama ve yatırım destekleri açısından işverenlere 25.3 milyar lira ayrılması planlandı. 
İşverene destek ve dolayısıyla istihdamı arttırmak üzerine planlanan teşvik programları kapsamında 2019 yılında devlet 9.6 milyon sigortalı çalışana 12 milyar liraya yakın asgari ücret desteği verdi. Ayrıca bu bağlamda gelecek yıl ilk defa işe girecek olan yaklaşık 400 bin çalışanın da tüm sigorta ve vergi maliyetlerini (asgari ücret baz alınarak) de devlet ödeyecek. Bu destekler ile işverenin üzerindeki yük azaltılarak istihdama kapı açılması öngörülüyor.

Destekler için bütçeden toplama 44.5 milyar lira kaynak ayrıldığı belirtilirken, bu paranın 25.3 milyar lirasının sigorta prim desteği ve diğer teşvikler kapsamında SGK’ya aktarılacağı bildirildi. Yine işsizlik oranı hedefleri başlığında ise bu yılın yüzde 12,9 işsizlik oranı ile kapatılması öngörülürken bu oranın 2020 yılında 11.8 seviyelerine düşürülmesi kapsamında 1 milyon 52 bin kişiye istihdam sağlanması amaçlanıyor. 

ESNAFA KREDİ MÜJDESİ 

İşverenlerin 2018 yılında 221 milyon liralık teşvikten 70 bin çalışan üzerinden faydalandığı ifade edildi. 2020 yılında da bu hususta istihdam sağlanması için işverenlere sigorta, vergi desteğinin süreceği vurgulanırken, 18 – 25 arasındaki bireylerin tüm maliyetlerini devletin işbaşı eğitim programları üzerinden İŞKUR aracılığı ile karşılayacağı duyuruldu. İŞKUR işbaşı eğitim programlarından son iki yılda 10 bine yakın işletmenin faydalandığı açıklanırken 2020 yılında bu programın uygulamaya devam edeceği duyuruldu.
Bunların yanı sıra, Antalya’da katıldığı bir programda kamuoyuna açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise  esnafa kredi müjdesi verdi. 560 bine yakın esnafın TESKOMB kredilerinden faydalandığını söyleyen  Bakan Ruhsar Pekcan, " Sadece bu sene 9 ayda 200 bin esnafımız 20 milyar kredi kullanmış" dedi.

BAKAN PEKCAN'DAN ÇAĞRI

Esnaflardan gelen talepler doğrultusunda Halk bankası aracılığıyla esnaf tarafından çekilen kredilerin  geri ödeme sürelerinin 4 yıldan 5 yıla çıkarılacağını söyleyen Bakan Pekcan “100 bin TL'ye olan kadar olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak. 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2 oranı 1'e düşürülecek. Bizde sizden istihdam oluşturmanızı bekliyoruz. Her biriniz yanınıza en az bir eleman alacaksınız. Bunu takip edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.
.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.