İTTİFAKLAR İLK KEZ YERELDE YARIŞACAK

İTTİFAKLAR İLK KEZ YERELDE YARIŞACAK

Aydın'da 820 bin 708 seçmen, Pazar günü yapılacak yerel seçimler için sandık başına gidecek.

A+A-

Türkiye’de ilk kez İttifak ortaklarıyla gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde büyükşehir ve ilçe belediyelerinde kimin kazanacağı ise bütün vatandaşların merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yürürlüğe girmesinin ardından yapılacak ilk yerel seçimlerde Aydınlılar, büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, belediye meclisi üyeleri ve muhtarları belirlemek amacıyla 2 bin 750 sandıkta oy kullanacak. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, Aydın'da 820 bin 708 kayıtlı seçmen bulunuyor. 2014'teki yerel seçimlerden bu yana Aydın'daki seçmen sayısı 67 bin 979 arttı.

BÜYÜKŞEHİR’E 7 ADAY TALİP

Bu seçimlerde de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hangi ismin seçileceği büyük merak uyandırırken, geçtiğimiz dönem ittifakların olmadığı yerel seçimlerde de karşı karşıya gelen Özlem Çerçioğlu ile Mustafa Savaş yine birbirlerinin rakibi oldular. Millet İttifakı’nın CHP’li adayı olarak mevcut büyükşehir belediye başkanı Özlem Çerçioğlu gösterilirken, TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ise Cumhur İttifakı’nın adayı oldu. 2018 yılında yapılan genel seçimlerde Aydın’da, Millet İttifakı  361,462 oy alırken, Cumhur İttifakı ise 296 bin 978 oy aldı. 2018 yılı genel seçim sonuçları parti bazında bakıldığındaysa, CHP 248 bin 188, AK Parti 237 bin 771, İYİ Parti 108 bin 69, HDP 68 bin 541, MHP 59 bin 207 oy aldı. Toplamda 7 adayın yarışacağı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı seçimleriyle ilgili oy pusulalarında, Saadet Partisi’nden Fatih Karahan, Bağımsız Türkiye Partisi’nden Abdullah Bezci, Türkiye Komünist Partisi’nden İrfan Ertel, Vatan Partisi’nden Yalçın Büyükdağlı ile Demokratik Sol Parti’den Süleyman Hışıroğlu da yer alacak.

EN FAZLA SEÇMEN EFELER'DE

Aydın’da en fazla seçmen ve sandığın yer aldığı ilçe ise Efeler oldu. 210 bin 603 kayıtlı seçmenin bulunduğu Efeler'de 659 sandık kurulacak.

Efeler'den sonra ikinci sırada 374 sandık ve 114 bin 966 seçmenle Nazilli, üçüncü sırada da 291 sandık ve 89 bin 484 seçmenle Söke geliyor. 34 sandık ile en az sandık Buharkent'te, 9  bin 194 seçmenle en az seçmen ise Karpuzlu'da olacak.

EFELER’DE KIYASIYA BİR SEÇİM OLMASI BEKLENİYOR

Efeler ilçesinde birbirinden güçlü adaylar yer alıyor. Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın kendi partisinden aday gösterilmemesi üzerine Demokrat Parti’den belediye başkan adayı oldu. MHP’li Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, ise önce partisinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterildi. Daha sonra AK Parti ve MHP arasında yapılan Cumhur İttifakı üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, büyükşehir adayı gösterdikleri Ümmet Akın’ı geri çektiklerini açıkladı. Cumhur İttifakı kapsamında MHP’li Ümmet Akın Efeler’den belediye başkan adayı gösterildi.

Efeler İlçesinde 8 belediye başkan adayı için 659 sandık kurulacak. Mahalli idareler seçimi kapsamında 210 Bin 603 seçmen sandığa giderek oy kullanacak. Geçtiğimiz sene yapılan 2018 Genel seçimlerinde Efeler’de  AK Parti 57 bin 70, CHP 60 bin 30, İYİ Parti 30 bin 48, MHP 16 bin 62, Halkların Demokratik Partisi 18 bin 29, Vatan Partisi 481, Hür Dava Partisi 320 oy aldı.

Efeler’de seçmenler Cumhur İttifakı Belediye Başkan adayı Ümmet Akın, Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Mehmet Fatih Atay, Demokrat Parti Efeler Belediye Başkan adayı Mesut Özakcan, Vatan Partisi Efeler Belediye Başkan adayı Gökhan Doğan, Saadet Partisi Efeler Belediye Başkan adayı Nimet Güryeli, Demokratik Sol Parti Efeler Belediye Başkan adayı Can Karabulut, Bağımsız Türkiye Partisi Efeler Belediye Başkan adayı Eyüp Topçoğlu, Bağımsız Belediye Başkan adayı Sebahattin Kerik arasından birini seçecek.

NAZİLLİ'DE ÇETİN YARIŞ
Nazilli'de SP, BTP, TKP, Vatan Partisi, MHP, İYİ Parti, HDP ve DSP'den 8 aday yarışacak. Oy potansiyeli bakımından önem teşkil eden Nazilli'de 114 bin 966 seçmen 374 sandıkta oy kullanacak. Kentte bir önceki seçime göre oy potansiyeli 739 kişiyle biraz daha artarken adaylar aylardır sürdürdükleri seçim çalışmalarıyla seçmenin teveccühünü kazanmaya çalıştı. Nazilli'deki tablo diğer ilçelerde olduğu gibi Cumhur İttifakı ile Millet İttifakının rekabetine sahne olurken, Saadet Partisi seçimi etkileyen taraf olacak. İvme yakalamayı hedefleyen SP'nin alacağı oy Nazilli'de merak edilenler arasında.

SÖKE’DE 5 BELEDİYE BAŞKAN ADAYI YARIŞACAK

Söke’de Cumhur İttifakı’nın MHP’li belediye başkan adayı 1994-2002 yılları arasında Anavatan Partisi’nden (ANAP) iki dönem Söke Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Beliğ Azbazdar oldu. Millet İttifakı’nın CHP’li belediye başkan adayı Diş Hekimi Levent Tuncel olurken, mevcut Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran CHP’den aday gösterilmediği için Demokrat Parti’den (DP) aday oldu. Söke’de 291 sandıkta 89 bin 484 seçmen oy kullanacak. Söke’de en son geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerde, CHP 27 bin 877, AK Parti 21 bin 474, İYİ Parti 11 bin 111, HDP 10 bin 181, MHP ise 5 bin 778 oy aldı. Söke’de ayrıca Vatan Partisi’nden Mehmet Baydoğan ile Saadet Partisi’nden Hakan Türkyılmaz’ın adları da oy pusulalarında yer alacak.

ADA’DA DEMOKRASİ ŞÖLENİ BEKLENİYOR

Kuşadası’nda Cumhur İttifakı’nın adayı eski belediye başkanlarından AK Partili Fuat Akdoğan oldu. Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın CHP tarafından yeniden aday gösterilmediği ilçede Millet İttifakı’nın adayı CHP’den Avukat Ömer Günel oldu. Kuşadası’nda 262 sandıkta 85 bin 77 seçmen oy kullanacak. Geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerde, CHP 35 bin 674, AK Parti 15 bin 456, İYİ Parti 9 bin 826, HDP 7 bin 228, MHP ise 4 bin 802 oy aldı. Kuşadası’nda ayrıca Saadet Partisi’nden Mahsum Bulan, Bağımsız Türkiye Partisi’nden İbrahim Sever, Vatan Partisi’nden İbrahim Ergül ile DSP’den Hayrullah Susar’ın adları da oy pusulalarında başkan adayı olarak yer alacak.

DİDİM’DE 9 BAŞKAN ADAYI YARIŞACAK

Mevcut belediye başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın Millet İttifakı’ndan CHP’nin adayı olarak gösterildiği Didim’de, Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li adayı, bir önceki dönemde CHP’den aday gösterilmediği için DSP’den adaylığını koyan eski belediye başkanı Mümin Kamacı oldu. Didim’de 194 sandıkta 63 bin 272 seçmen oy kullanacak. Geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerde, CHP 24 bin 129, AK Parti 11 bin 951, HDP 9 bin 846, İYİ Parti 6 bin 47, MHP 3 bin 307 oy aldı. İki bağımsız aday ile birlikte toplamda 9 adayın bulunduğu Didim’de, Saadet Partisi’nden Kadir Uşar, Bağımsız Türkiye Partisi’nden Hüseyin Güven, Vatan Partisi’nden Deniz Pekşen, DSP’den Reyhan Güner ile Bağımsız adaylar Erinç Çümen ile Muhammet Candan da oy pusulalarında yer alacak.

BUHARKENT'TE SEÇMEN SAYISI ARTTI
Buharkent'te SP, BTP, Vatan Partisi, AK Parti ve İYİ Parti oy pusulasındaki bu sıralamasıyla seçim yarışındaki yerini aldı. 5 adayın yarışacağı seçimde, sandık başına 9 bin 674 seçmen gidecek. 2014 yılında yapılan son yerel seçimde 32 sandık hazırlanmış, 9 bin 523 seçmen sandık başına gitmişti. 2019 Yerel Seçimlerine gelindiğinde seçmen sayısının 151'e çıktığı gözlendi. Sandık sayısı da seçmen artışına orantılı olarak 2 arttırıldı ve 34 sandık hazırlandı.

SULTANHİSAR'DA 6 ADAY YARIŞACAK
SP, BTP, Vatan Partisi, CHP, AK Parti ve Bağımsız aday İsmetullah Çeti'den oluşan 6 adayın yarışacağı Sultanhisar'da da 15 bin 574 seçmen 56 sandıkta oy kullanacak. Geçtiğimiz yerel seçime nazaran Sultanhisar'da seçmen sayısının 88, sandık sayısının da 3 arttığı görüldü. İlçede son güne kadar çalışmalarına devam eden adaylar arasında büyük bir rekabet gözlenirken, ipi göğüsleyecek kişi merak konusu oldu. Millet İttifakı Adayı CHP'li Osman Yıldırımkaya ile Cumhur İttifakı Adayı AK Partili Ertegün Ünal'ın diğer adaylara göre önde götürdüğü seçim yarışı zaman zaman atışmalara sahne oldu. Mevcut Başkan CHP'li Yıldırımkaya koltuğunu korumaya çalışırken, bir önceki dönemde başkanlık yapan AK Partili Ünal yapacakları hizmetleri anlatmaya devam ediyor.

GERMENCİK’TE KARAR GÜNÜ GELDİ

Germencik’te mevcut belediye başkanı Ümmet Akın’ın Cumhur İttifakı’ndan MHP Efeler Belediye Başkan Adayı olması üzerine, Germencik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü İsmet Akın, Cumhur İttifakı çatısı altında MHP’den aday gösterildi.  Millet İttifakı’nın CHP’li belediye başkan adayının Eczacı Fuat Öndeş’in olduğu Germencik’te, 113 sandıkta 32 bin 245 seçmen oy kullanacak. Germencik’te geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerde, CHP 8 bin 480, AK Parti 7 bin 664, HDP 5 bin 445, İYİ Parti 3 bin 511, MHP ise 2 bin 844 oy aldı. Germencik’te ayrıca Bağımsız Türkiye Partisi’nden (BTP) Özer Özdemir, Vatan Partisi’nden Veli Gelir, Saadet Partisi’nden Mustafa Yılmaz ile Bağımsız Aday İbrahim Ayaydın’ın adları oy pusulalarında yer alacak.

BOZDOĞAN SEÇİMLERE HAZIR

Bozdoğan’da Mahalli İdareler seçimlerinde 106 sandıkta 26 bin 543 seçmen oy kullanmak için sandık başına gidecek.

CHP’sinden 3 dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Salih Tümer Apaydın’ın Millet İttifakı adayı olarak girdiği seçim yarışında karşısında Cumhur ittifakı adayı AK Parti’den Ufuk Altıntaş ile çekişiyor. Vatan Partisi Uğur Aykaç, Saadet Partisi Talha Kayaoğulları olmak üzere 4 adayın yarıştığı seçimi mevcut Belediye Başkanı S. Tümer Apaydın’ın tekrar seçilip seçilmeyeceği ise Pazar günü yapılacak sandıkta belli olacak.

KARACASU BAŞKANINI BELİRLEYECEK

Karacasu merkez ve merkeze bağlı 38 mahallede kurulacak 64 sandıkta 14 bin 946 seçmen Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı, meclis üyelerini ve mahalle muhtarlarını seçmek için sandık başına gidecek.

Son iki dönemdir Karacasu Belediye Başkanlığı yapan Millet İttifakı Adası CHP'li Mustafa Büyükyapıcı ile Cumhur İttifakı Adayı MHP'li Zeki İnal'ın ön plana çıktığı Karacasu'da 5 adayın çekişmesi yaşanacak. Seçim yarışında ittifakların desteğini alan 2 aday dışında Büyük Türkiye Partisi’nden (BTP) Derya Çoban, Vatan Partisi'nden Mehmet Ali Çiçek, Saadet Partisinden ise Zeynel Alaca başkanlık için ter dökecek. 2014 yılında CHP, MHP ve AK Parti arasında geçen seçimde mevcut başkan Büyükyapıcı 5 bin 873 oy ve yüzde 44,5 oranında oy almıştı. Önceki seçimde 3 bin 466 oy ve yüzde 26,3 oranında oy alan MHP'nin bu seçimde ittifakın gücüyle oy oranını arttırması bekleniyor.

BOZDOĞAN’DA SEÇMEN VE SANDIK SAYISI DÜŞTÜ

2014 yerel seçimlerinde Bozdoğan’da 26 bin 641 seçmen 112 sandıkta oy kullanırken bu seçimde sandık sayısı 106’ya, seçmen sayısı ise 26 bin 543’e düştü. CHP, AK Parti ve MHP olmak üzere üç partinin yarıştığı geçen yerel seçimde oylarının birbirine yakın çıkması üzerine kıl payı seçimi alan belediye başkanı Tümer Apaydın’ın bu seçimde Cumhur İttifakı adayı Ufuk Altıntaş arasında yarış sürerken sandıktan kimin çıkacağı ise merak konusu oldu.

24 Haziran genel seçim sonuçları verilerine göre Bozdoğan’da Millet ittifakı yüzde 50.08, Cumhur İttifakı ise yüzde 46.04 oy aldı. Genel seçim sonuçlarına göre oylarda sapma olmaz ise ittifakla gidilen seçimde Millet İttifakı adayı Tümer Apaydın’ın şansının daha yüksek olduğu görülüyor.

KÖŞK’TE HEYECAN DORUKTA

Köşk ilçesinde mevcut AK Partili Belediye Başkanı Köşk Belediye Başkanı Rıfat Kadri Kılınç, belediye başkan adayı gösterilmedi. Köşk İlçesinde 5 belediye başkan adayı için 20 Bin 507 seçmen  sandık başına gidecek. 73 sandıkta oy kullanacak olan seçmen Cumhur İttifakı Belediye Başkan adayı Nuri Güler, Millet İttifakı Belediye Köşk Başkan adayı Veli Tuna, Demokratik Sol Parti (DSP) Belediye Başkan adayı Kemal Togil, Saadet Partisi Belediye Başkan adayı Niyazi Arslan, Vatan Partisi Belediye Başkan adayı Osman Terzi, Bağımsız Türkiye Partisi Sezai Çamoğlu arasından birini seçmek için oy kullanacak.

Geçtiğimiz sene yapılan 2018 Genel seçimlerinde Köşk’te  AK Parti 9 bin 546, CHP 2 bin 490, İYİ Parti 2 bin 241, MHP 2 bin 236, Halkların Demokratik Partisi Bin 249 oy aldı.

İNCİRLİOVA’DA 8 ADAY YARIŞACAK

İncirliova İlçesinde 8 belediye başkan adayı yarışacak. İncirliova’da Cumhur İttifakı MHP’li Belediye Başkan adayı Gürşat Kale ile yola devem ederken, Millet ittifakı İYİ Parti’li Aytekin Kaya, DSP’nin ise Belediye Başkan adayı Ayhan Yener olurken, bir dönem belediye başkanlığı yapan Şerif Temel ise bağımsız belediye başkan adayı oldu. İncirliova’da 120 sandıkta 37 bin 150 seçmen oy kullanacak. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı genel seçiminde AK Parti 11 bin 250 oy, CHP 9 bin 449, İYİ Parti 3 bin 804 oy alırken MHP ise 3 bin 148 oy aldı.

ÇİNE’DE İTTİFAKLAR YARIŞACAK

Çine Cumhur İttifakı AK Parti’li Celal Özden ile seçime katılırken, Millet İttifakı ise CHP’li Enver Salih Dinçer ile seçim yarışına girdi. Çine’de 160 sandıkta 40 bin 396 seçmen oy kullanacak. Çine’de 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimlerinde AK Parti 13 bin 697 oy alırken, CHP 12 bin 424 oy, İYİ Parti 5 bin 258 oy ve MHP ise 2 bin 226 oy aldı.

YENİPAZAR’DA RAKİPLER GÜÇLÜ

Yenipazar İlçesinde mevcut AK Parti Belediye Başkanı Zafer Savcı aday gösterilmezken Cumhur İttifakı’nın Belediye Başkan adayı Hamzabali mahalle muhtarı AK Parti’li Suat Menderes oldu. Millet İttifakı Yenipazar Belediye Başkan adayı CHP’li Mehmet Yüsran Erden olurken Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Ahmet Fethi Yıldız, Vatan Partisi Adayı Mehmet Babacan ve Bağımsız Türkiye Partisi adayı Yusuf Bulgan’ın yarışacağı Yenipazar’da 42 sandıkta 10 bin 115 seçmen sandık başına giderek oy kullanacak. Geçtiğimiz sene yapılan 2018 Genel seçimlerinde Yenipazar’da AK Parti 42 bin 55,CHP 30 bin 16, İYİ Parti 17 bin 17, MHP 6 bin 48 bandında oy almıştı.

KUYUCAK'TA SEÇİM YARIŞI BIÇAK SIRTI

Kuyucak 31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler seçimlerinde 80 sandıkta 21 bin 749 seçmen oy kullanacak.

Kuyucak’ta Büyük Türkiye Partisi (BTP) Güven Duran, İYİ Parti (İP) Kemal Emir, Vatan Partisi Mehmet İrfan Ülkü, AK Parti Metin Ertürk ve Saadet Partisi (SP) Süleyman Dal olmak üzere 5 aday yarışıyor. Seçim Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye başkan adayı Metin Ertürk ile Millet İttifakı’nın Belediye Başkan adayı İYİ Partili Kemal Emir arasında geçmesi bekleniyor.

Kuyucak’ta bir önceki dönem 89 olan sandık sayısı 80’e, 21 bin 983 olan oy sayısı ise 21 bin 749'a düştü. 2014 yerel seçimlerinde 89 sandıkta 21 bin 983 kişi oy kullandı. Seçimde Büyükşehir yasası çıkmadan önce Kuyucak’ın beldesi olan Pamukören’de 4 dönem belediye başkanlığı yapan AK Parti’nin adayı Metin Ertürk, rakibi CHP’li Belediye Başkanı Ali Ulvi Akaoğlu’na, yüzde 10 fark atarak yüzde 47 ,10 oyla başkanlık koltuğuna oturdu. Pamukören Mahallesiyle birlikte 25 yıldır Belediye Başkanlığı yapan Metin Ertürk, Cumhur İttifakı adayı olarak girdiği bu seçimde rakibi İYİ Parti’den Millet İttifakının adayı Kemal Emir ile yarışıyor. Eski Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Kemal Emir, 2009 seçimlerinde AK Parti’den belediye başkan adayı gösterilmiş kazanamayınca seçimlerin ardından AK Parti İlçe Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

24 Haziran genel seçim sonuçları verilerine göre Kuyucak’ta Millet ittifakı Yüzde 51, Cumhur İttifakı ise yüzde 46 oy aldı. Önümüzdeki Pazar günkü yapılacak seçimde bıçak sırtı gibi görünen iki adaydan hangisinin kazanacağı merakla bekleniyor.

EN AZ SEÇMENİN OLDUĞU KARPUZLU BAŞKANINI SEÇECEK

Karpuzlu’da Cumhur İttifakı AK Parti’li Belediye Başkan adayı Hilmi Dönmez seçime iddialı girerken, Millet İttifakı ise CHP’li Belediye Başkan adayı Tuğrul Ozan’la seçime girdi. Karpuzlu’da 39 sandıkta 9 bin 194 seçmen sandığa gidecek. Karpuzlu’da 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı Genel Seçimlerinde AK Parti 3 bin 839 oy alırken, CHP Bin 897 oy, İYİ Parti 988 oy ve MHP ise 909 oy aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.