İYİ Parti iktidar için en iyi alternatif 

İYİ Parti iktidar için en iyi alternatif 

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, Millet İttifakı’nın oluşum süreci, yerel seçimlerde belediye başkanlarının belirlenmesi ve tekrar aday olup olmayacağına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - İl başkanlığı için tekrar aday olmayı düşündüğünü belirten Sarı, sağa sola bakmadan bütün milleti kucaklayan bir parti olduklarını vurgulayarak, “Türkiye genelinde İYİ Parti iktidar için en iyi alternatif” dedi. 

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Ülkenin çok zor günlerden geçtiğini belirten Başkan Sarı, Van Bahçesaray ve Çatak arasındaki bölgeye düşen iki çığda hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabırlar dileyip yaralılara şifa diledi.

İYİ Parti’nin Türkiye genelinde ciddi anlamda değer gören bir parti olduğunu kaydeden Sarı, “Seçimden sonra sahada yarın seçim olacakmış gibi çalışan ekibimiz var. Genel Başkanımız Meral Akşener, Genel Başkan Yardımcılarımız dolaşıyor. Parti ilk kurulduğunda insanlar endişeliydi. Broşür veriyorduk kimse görmesin diye insanlar katlayıp cebine koyuyordu. Ama şimdi İYİ Parti’den geliyoruz dediğimiz zaman bir fotoğraf çekebilir miyiz diyorlar. Türkiye genelinde İYİ Parti iktidar için en iyi alternatif. Hedeflerimizi buna göre koyup teşkilatlanmamızı ona göre yapıyoruz” dedi. 

PARTİMİZİ YIPRATMAYA ÇALIŞIYORLAR
Başkanlık sisteminden AK Partililerin de memnun olmadığını ifade eden Başkan Sarı, İYİ Partinin yerel ve genel seçimlerde kendini anlatmaya fırsat bulamadığını ve karalama kampanyası ile karşı karşıya kaldığını belirterek “Ben Türk milliyetçisiyim. İYİ Partiyi kuran arkadaşlarımdan bir tanesinin FETÖ, PKK ile irtibatını bulurlarsa zaten gereğini yapsınlar. Bizim gibi hassasiyeti olan insanlara bu lekeler atılıyor. Yıpratmaya çalışıyorlar. 2009 Ağustos ayında dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay, eline bir dosya aldı. Bütün parlamentoyu gezdi. O zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dı.  STK’ları, partileri dolaştı. Açılım, kardeşlik, çözüm süreci dediler. Sonra çözülme süreci olduğunu anladık. 2009 Ağustos ayından 2015 yılının 7 Haziran Milletvekili seçimine kadar geçen süreçte Türkiye’de gelecek nesillere anlatamayacağımız düzeyde PKK konusunda taviz verildi. AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, PKK ile ilgili bir suçlamada bulunacaksa önce dönsün geçmişine baksın. Bizim tek bir ittifakımızı var. O da Cumhuriyet Halk Partisi. Başka ortağımız yok. Bizim HDP ile hiçbir yakınlığımız olamaz. Sağa sola bakmadan bütün milletimizi kucaklayan bir partiyiz.” dedi.

ERKEN SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ GÜÇLÜ BİR YÖNETİM OLUŞTURACAĞIZ
Başkan Sarı, Aydın’da ilçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından aday olup olmayacağını açıklayacağını söyledi. Şu anda devam etmeyi düşündüğünü belirten Sarı, “Bizim yönetim kurulumuz biraz kalabalık. 94 kişilik bir il yönetimimiz var. Güçlü bir ekibimiz var. Ekip kurma konusunda da sıkıntımız yok. Geçen dönem bazı arkadaşlarımız işleri nedeniyle nöbeti devretti. Bir çoğuyla yolumuza devam edeceğiz ama bunun yanında yeni takviyemiz olacak. Yönetimimiz daha da güçlenecek. Bu yönetim iki senelik bir dönemi taşıyacak. Bu iki sene içerisinde bir erken seçim yapılmasını da bekliyoruz. Erken seçim olması ihtimalini düşündüğümüzde bu yönetimle seçime gideceğimiz için ona göre güçlü bir yönetim oluşturacağız” diye konuştu.

TEŞKİLATLANMADA KADINLARIMIZIN KATILIMI ORANI YÜKSEK
İYİ Parti’nin kadın teşkilatlanması hakkında da bilgiler veren Sarı, “Partimizin tüzüğünde yüzde 25 cinsiyet kotası var. Bu rakamı partimizin bütün kademelerinde uyguluyoruz. Karar mekanizmasında kadınlarımız güçlü. Aydın’daki il ve ilçe yönetimleri bu yüzde 25’lik rakamın üzerinde kadınlarımız teşkilat yönetiminde yere alıyor. Rakamlar yüzde 35’lere ulaşmış durumda. Aydın’da partimiz Kadın Kolları Başkanlığı belirlendi.” dedi.

TÜRKİYE’DE SİYASİ YAPI İKİ BLOKLU HALE GELDİ
Türkiye’de siyasi yapının iki bloklu hale geldiğini dile getiren Sarı, “Bir tarafta Cumhur İttifakı, bir tarafta Millet İttifakı var. Parlamenter sisteme geri dönmeyle ilgili bizim milletimize bir taahhüdümüz var. Genel seçimler olmadan önce partimizin bütün kademeleri bu konuda taraf oldular. Partileşme sürecinde de bu görüşümüzü devam ettirdik. Durum böyle olunca şu anda CHP ve İYİ Partinin ortak hedefi, Türkiye’de yürümeyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni demokratik parlamenter sisteme geri döndürmek. İlk fotoğraf bu. Önce milletvekili seçimlerinde ittifak yaptık. Bu ittifaktan her iki partinin bir birine zararı olmadı. Yerel seçimde karşımızda yüzde 50’lik bir blok oluşmuştu. Yerel seçimlere bu blok karşında ayrı ayrı seçimlere gitmiş olsaydık bütün ilçeleri o bloğa bırakmış olacaktık. Dolayısıyla biz de işbirliği yaptık. Genel merkez nezdinden il ve ilçe seçimlerine hangi adaylarla girileceği konusunda karar verildi. Ben il başkanlığına atandıktan 5 gün sonra belediye başkanlarının belirlenmesi üzerine toplandık. O görüşmede 12 ilçe belediye başkanlığı CHP’ye bırakıldı. Efeler, Kuşadası ve Didim gibi üç ilçeden birini bize bırakın dedik. Özellikle Efeler konusunda son güne kadar taleplerimiz sürdü. Görüşmeler neticesinde Genel Başkanımız kararın altına imza atınca alınan karar bizim için geçerliydi. Kuşadası’na kendi adayımızla seçime girmeyi ilk başta düşünüyorduk. Daha sonra CHP İl Başkanlığı ile yaptığımız istişare sonrası CHP’nin adayını desteklemeye karar verdik.” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.