AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ PARTİ KONGRELERİ

A+A-

İYİ Parti ikinci kongre sürecini yaşıyor. Hemen hemen her ilçede birden fazla aday başkanlık için yarışıyorlar. Tam bir demokrasi içesinde, demokratik anlayış ve hoşgörü içerisinde kongreler gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü de Efeler ilçe kongresi gerçekleşti ve iki genç isin Efeler ilçe başkanlığı için yarıştılar.
Kongre salonunu dolduran partililer olsun, başkanlık için yarışan İlhan Adıyaman ve Şevki Çıldır olsun demokratik bir olgunluk içerisinde güzel bir kongre süreci yaşadılar ve yaşattılar.
İşin en güzel yanı da, birileri tarafından bir isim ortaya atılıp bu ilçe başkanı olacak denilmedi ve gönlünden başkanlık geçen ve İYİ Parti Efeler ilçe Başkanlığı görevini layıkıyla yapabileceğini inanlar ortaya çıktı ve ben de varım dedi. İYİ Parti Efelerde iki isim taşın altına elini sokup yarışa girdiler.
İYİ Parti delegeleri kendi görüşleri, kendi anlayışları çerçevesinde adaylardan birine oy verdiler. Tam anlamı ile bir seçim oldu. Öyle delegeler onay makamı gibi değil tercih edebilecekleri bir durum yaşadılar ve tercihlerini yaptılar. Tercihler sonucu da gösterdi ki kıran kırana bir seçim olmuş. Seçimi kazanarak ilçe başkanı seçilen Adıyaman 179 oy alırken, Şevki Çıldır 168 oy aldı. Bu seçimin sonucu İYİ Parti’de gençlerin partilileri ne kadar iyi kucakladıklarının da göstergesi oldu.
Partinin ileri gelenleri, partinin sözü geçenleri seçim sürecinde delegelerin özgür iradelerini güvenerek ne denli doğru iş yaptıkları seçim sonuçları ile net bir biçimde ortaya çıktı. Şimdi kongre salonunda gösterilen demokratik olgunluk önümüzdeki süreçte de gösterilme zamanı. Efeler İlçe Başkanı Adıyaman da, 11 oy farkı ile seçimi kaybeden Çıldır da kol kola girip İYİ Partiyi bulunduğu konumdan daha yukarı çıkarmak için çaba sarf etmeliler. Adıyaman ve Çıldır kol kola girip birlikte hareket ettikleri ve birlikte partinin büyümesi ve güçlenmesi için çalıştıkları sürece kongredeki olgunluk ve demokratik ortam daha bir anlam kazanacaktır.
Darısı gelecek yıllarda tek aday ve blok liste ile ilçe ve il başkanı seçen partilerin başına.

Önceki ve Sonraki Yazılar