Aydın’da bulunan jeotermal enerji santrallerine (JES) yönelik tepkiler devam ediyor. Bu kapsamda, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş “Aydın’ın JES çilesi bitmiyor” diyerek tepki gösterdi. Son olarak Mehmet Hanefi Öksüz’ün şirketi Kipaş Holding’e ait Maren Maraş Elektrik'in JES başvurusuyla ilgili ÇED süreci başlattığını duyurduğunu belirten Karakaş, bu başvuru sonucunda Aydın’ın tarım arazilerinin zarar göreceğini dile getirdi. 

Aydın Büyükşehir Belediyesi 20 personel alacak Aydın Büyükşehir Belediyesi 20 personel alacak

“AKIL ALIR GİBİ DEĞİL”
Konuyla ilgili konuşan Ömer Karakaş, “Aydın’da jeotermal kaynak aramak için yapılan sondajlar, tarım alanlarını yok ediyor. Son olarak Mehmet Hanefi Öksüz’ün şirketi Kipaş Holding’e ait Maren Maraş Elektrik, JES başvurusuyla ilgili ÇED süreci başlattığını duyurdu. Aydın’da tüm uyarılara rağmen il genelinde temiz enerji adı altında şirketlerin projeleri sürüyor. Mehmet Hanefi Öksüz’ün şirketi Kipaş Holding’e ait Maren Maraş Elektrik, Germencik ilçesi Çamköy Mahallesi’nde jeotermik kaynak aramak için sondaj yapacak. Akıl alır gibi değil! Eğer bu yandaş firmanın bakanlığa yaptığı başvuru onay alırsa 20-30 metre uzunluğunda 1400-1600 metre derinliğinde kuleler dikilecek. Aydın tarımıyla tarihiyle önemli bir kentimizdir. Germencik’te yapılacak bu sondaj birçok zarar verecektir” dedi.

“AYDIN’IN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN”
Aynı sorunun 2022 yılında Mezeköy Mahallesi'nde de yaşandığını hatırlatan Karakaş “2022 yılında Mezeköy halkı kendi direnişi ile şirketin çekilmesini sağladı. Vatandaşlar bu durumun ne kadar sakıncalı olduğunu anlatmaya çalıyor ama iktidar bir türlü anlamıyor. 2020 yılından beri Bozdoğan, Didim, Germencik, Köşk ve Kuyucak ilçelerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 17 sondajlı JES projesinin 9’una 'ÇED gerekli değildir', 8’inede 'ÇED raporu olumlu' kararı verdi. İktidar yandaşları artık Aydın üzerinden elini çekmelidir. Aydın’ın tarımını ve tarihini bozmanıza izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Seval Selvi