İYİ Partili Sezgin: Cumhurbaşkanı'nın "işgal edildi" dediği adalarımız hangileri?

İYİ Partili Sezgin: Cumhurbaşkanı'nın "işgal edildi" dediği adalarımız hangileri?
ABONE OL
İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Dışişleri Bakanlığı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında İYİ Parti adına söz alarak, iktidarın dış politikasına yönelik partisinin eleştirilerini paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı bütçesinin yaklaşık 900 milyon dolar olduğunu ve enflasyon nedeniyle bütçenin gerçek değerini çok aşacağını belirten Sezgin, "Harcamalarının çok önemli kısmını döviz cinsinden yapan bir Bakanlık için çok zor bir durum. Keşke bütçeyi alıp dövize yatırmak mümkün olsaydı, keşke Dışişleri Bakanlığı bütçesi biraz daha artırılabilseydi." ifadelerini kullandı.


"KEYFİ BÜYÜKELÇİ ATAMALARININ SAYISI KAÇA ULAŞTI?"
Aydın Milletvekili Sezgin, son Büyükelçiler Kararnamesiyle Dışişleri Bakanlığı'nda dışarıdan atama eğiliminin devam ettiğini belirterek, keyfî atamaların toplam sayısının kaça ulaştığını sordu. Sezgin ayrıca dış politikada Cumhurbaşkanlığının mutlak ağırlığının yanında Millî Savunma Bakanlığı'nın da payının hiçbir zaman olmadığı kadar arttığını, Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'nın da öne çıkmakta olduğunu belirtti.


“NE ZAMAN İŞGAL EDİLMİŞTİR?"
ABD'nin Yunanistan'da kurduğu askeri üsleri hatırlatan Sezgin, Çavuşoğlu'na "Girit'ten Dedeağaç'a kadar kurulan veya tahkim edilen üslerin, tesislerin varlık sebebi nedir?" sorusunu yöneltti. İYİ Partili Sezgin ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 Eylül 2022 tarihli konuşmasında Yunanistan'ın bazı adaları işgal ettiğine yönelik sözlerini hatırlatarak "Bu adalar hangileridir, ne zaman işgal edilmiştir?" ifadelerini kullandı.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.