İzgü, bakanlıktan destek istedi

İzgü, bakanlıktan destek istedi

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, Tarım Kredi Kooperatifinin yüksek faizlerine dikkati çekerek, bu kooperatifin Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan destek görmesi gerektiğini kaydetti.

A+A-

(SİMGE ATA) İncir üretimi bakımından zengin Nazilli'de, üreticiler geride bıraktığımız sezon olumsuz hava koşullarından dolayı beklediğini bulamadı. Sezonu değerlendiren Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, üreticiye uyarılarda bulundu.

Geçtiğimiz sezon yağışlardan en çok etkilenen ürün incir olurken, İzgü bu konuda Nazilli Ziraat Odası olarak başlattıkları çalışmaların sonuç verdiğini dile getirdi. Girişimleri sonucunda, yağmurdan zarar gören incirin Tarım Sigorta Havuzu (TARSİM) kapsamına alındığını müjdeleyen İzgü, "Yağmur, incirde rekolte kaybına neden oluyordu ve TARSİM yağmurdan dolayı zarar gören bu incirlerin zararını karşılamıyordu. Dikili alanı büyük üreticilerin bankalara çok borcu olduğunu gördük. Tespitlerimizden sonra bu çalışmaya başladık ve sonucunu aldık. 1 Ocak 2019'dan itibaren incir üreticilerimizin yağmurdan oluşan zararı da TARSİM kapsamına alındı. Zararın yüzde 50'sini devlet karşılayacak. Üreticilerimizin 7 Nisan'a kadar TARSİM sigortalarını yaptırmaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

"AĞAÇLAR ERKEN UYANDI"

Olumsuz hava koşullarından ova ile dağ çiftçisinin etkilendiğini kaydeden İzgü, "Erkenci bir sezon geçirdik. Bu da rekolte düşüklüklerine ve kalite bozukluklarına neden oldu. Mesela pamukta 650 kilograma yakın rekolte alan çiftçi, bu yıl 400 kilogram aldı. Aynı rekolte düşüklüğü mısır ve buğdayda da yaşandı. İncir, zeytin ve kiraz da erken uyanmadan dolayı koşullara ayak uyduramadı" dedi. Hava koşullarından etkilenmeyen ürünlerin başında yonca ve kestane olduğunu dile getiren İzgü, bir sonraki sezondan umutlu olduklarını belirtti.

"BORDO BULAMACINI 15 MART'A KADAR YAPIN"

Kestanede rekolte artışı yaşanmasına rağmen kurtlanma hastalığı yaşandığını, bunun da ağaçlarda kurumaya neden olduğunu ifade eden İzgü, "Ağaçların kurumasına neden olan kurt Beydağ bölgesindeki kestane üreticiyi etkiledi. Bu kurt ilk kez Yalova ve Bandırma tarafında görülmüştü. Oradan geldiğini düşünüyoruz. Bununla mücadele çalışmaları devam ediyor. Akademisyenlerin şu aşamada tavsiye edeceği bir durum da yok ancak kurumanın önüne geçmek için hastalıklı dalların imha edilmesi gerekiyor ve bakır ihtiva eden bordo bulamacı yapılmalı" uyarısında bulundu.
Bordo bulamacının yalnızca kestanede değil zeytin ve kiraz ağaçlarında da yapılması gerektiğinin altını çizen İzgü, bu işlemin 15 Mart'a kadar tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

"TARIM KREDİ KOOPERATİFİ DESTEKLENMELİ"

İzgü artan girdi maliyetleriyle üretimin iyiden iyiye zorlaştığına dikkati çekerek tarım kredileri konusunda da uyarıda bulundu. Odaların bazı özel bankalarla protokol imzaladığını, bununla kredi puanlarının bir miktar düşürüldüğünü anımsatan İzgü, yine de en avantajlı kredinin Ziraat Bankası'nın verdiği zirai krediler olduğunu vurguladı. "Bu dönemde yüksek faizle tarım yapmak çok riskli" diyen İzgü, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bir an önce Tarım Kredi Kooperatifi'ne destek olması gerektiğini kaydetti. Bu kooperatifin özel bankalarla eş değer faizler verdiğini vurgulayan İzgü, "Tarım Kredi Kooperatifi Devlet kurumu değil. Özel çiftçi kuruluşu. Çiftçileri desteklemesi gerektiği halde kooperatifin verdiği krediler, özel bankaların kredileriyle eş değer. Gübreleri de yüksek fiyata veriyorlar. Bu noktada Tarım ve Orman Bakanlığı'na çok iş düşüyor. Bakanlığın kooperatif ile sözleşme yapıp, Ziraat Bankası'na verilen sübvansiyonunun yarısını buraya da vermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.