(SİMGE ATA) Yeniden başkanlığa seçilen Necdet İzgü, yarım kalan projelerin devam edeceğini söyleyerek, yerel yönetimlerden çiftçiye uygulanan desteklemelerin artırılmasını istedi.
Nazilli Ziraat Odası yeni yönetimi, görev dağılımı yapmak için Necdet İzgü başkanlığında bir araya geldi. İzgü ve ekibi, toplantı öncesi seçim çalışmalarına başlayan Nazilli Belediye Başkan Adayı İYİ Partili Kürşat Engin Öcan'ı ağırladı.

"FİYATLAR, HALDEN HALE GİDENE KADAR TIRMANIYOR"

Basına konuşan İzgü ülke gündemine oturan meyve ve sebze fiyatlarındaki artışa yönelik, belediyelerin kârsız satış yapmasını öngören 'Halk Sebze'yi değerlendirdi. Fahiş fiyatların sorumlusu olarak halcileri gösteren İzgü, "Ürünlerimiz sera bölgelerimizde üretiliyor. Yüzde 10 hal rüsumu, yüzde 3 de belediye rüsumu kesiliyor. Muhtelif yerlere; işçiliğe ve nakliyeye gidiyor. Tüketim yerlerine ulaştığında da tekrar hale gidiyor. Bu böyle olduğu müddetçe bu fiyatlar düşmez. Devlete bağlı haller de olacak elbet ama aracılar, ürünleri götürdüğü yerde direk satış pazarlarına teslim etmeli" dedi.

"YÜZDE 40'LIK MALİYET YOK OLUR"

Uygulamanın nasıl organize edileceğine ilişkin net bilgiler olmamasına rağmen, aracıların kalkması halinde tüketicinin kazançlı çıkacağını ifade eden İzgü, "Eğer direk üreticiden alıp halka tanzim satışı gibi olacaksa faydalı. 3 TL'ye alınan bir mal bu pazarlarda 12 TL'ye satılmaz. Fahiş fiyatlar ortadan kalkar. Hal rüsumu olan yüzde 26'lık dilim ve indirme bindirme maliyetleriyle toplamda yüzde 40'lık maliyet yok olur. Aradaki 3 TL'lik fark üreticiye yansıtılırsa çok daha faydalı olur" diyerek üreticilerin de düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi. Seçim öncesi yerel yönetimlerden taleplerinin sorulması üzerine İzgü, "Üretimden alet ekipmana kadar tarıma destek olmalarını istiyoruz. Bugün İYİ Partili adayımız, dün de MHP'li adayımız geldi. Bizim için aslolan parti değil, hizmet" dedi.
YENİ DÖNEMDE NELER YAPILACAK?

Seçimin kazananı olarak üçüncü dönemine başlayan İzgü, Nazillili çiftçiler için çalışmaya devam edeceğini söyleyerek, "Yarım kalan projelerimize devam edeceğiz. Yapacaklarımız arasında; toprak tahlil laboratuvarını bölgenin en seçkin laboratuvarı haline getirmek, bu bölgenin üretilen ürünlerini tanıtımını ve satışını projelendirmek, paramız arttıktan sonra da bozulan arazi yolları için 8-10 ton arasında arazi makinesi alıp çiftçilerimizin hizmetine sunmak var. Tüm personelime de teşekkür ediyorum. 8 senedir bir kere bile şikayet almadan bu işi götürdük. Bu dönemde aynı özveriyle çalışacağız" şeklinde konuştu.

GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

Necdet İzgü Başkanlığındaki Nazilli Ziraat Odası'nda görevlendirme tamamlandı. Yeni yönetiminde yer alan isimler ve görevleri şu şekilde:
Mehmet Durmaz - Başkan Yardımcısı
Mesut Yörük - Meclis Başkanı
Ali Aslan - Meclis Başkan Yardımcısı
İyigün Carlat - Muhasip Üye
Muharrem Abalı - Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Bingül - Yönetim Kurulu Üyesi

izgu-fiyatlar-hal-boyle-olunca-artti-89916-5677aca7812fc6a84cd7f1566a0eea9c-001.jpgizgu-fiyatlar-hal-boyle-olunca-artti-89916-c5a7d54da5ef966a762abd62bf219d4f-001.jpgizgu-fiyatlar-hal-boyle-olunca-artti-89916-cfc3e68ca7f4c51c984e6cfda838e403-001.jpegizgu-fiyatlar-hal-boyle-olunca-artti-89916-f4a5c5f7c82d36a750947fad5978e973-001.jpg


Kaynak: SİMGE ATA