İzzet Keribar'dan Afrodisias'a adanan büyülü kitap

İzzet Keribar'dan Afrodisias'a adanan büyülü kitap

UNESCO Dünya Mirası listesine giren Aphrodisias Antik Kenti, ünlü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın fotoğraflarıyla Aphrodisias’ın Büyülü Dünyası’nda dile geldi. 

A+A-

GÜLAY  ÖZTEKİN'İN ÖZEL HABERİ- Türkiye’nin en önemli fotoğraf sanatçılarından İzzet Keribar, Karacasu’da UNESCO dünya Mirası listesine giren Afrodisias Antik Kentinde çektiği fotoğraflardan derlediği “Afrodisias’ın büyülü dünyası” adlı katalog niteliğindeki bir kitap hazırladı. Geyre Vakfı sponsorluğunda basılan kitap Afrodisias’a adandı. Afrodisias’ın sıra dışı güzelliklerini bir kez daha gözler önüne seren kitabın Türkiye’de bir ilk olduğu belirtildi. 

TÜRKÇE VE İNGİLİZCE HAZIRLANDI
Fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, yakın arkadaşı ve kendisi gibi fotoğraf sanatçısı olan Kaymakam Ahmet Soley’in daveti üzerine geçtiğimiz yıl içinde sık sık geldiği Karacasu’da dünyaca ünlü Afrodisias Antik Kentinde çektiği fotoğraflardan derlenen bir kitap hazırladı. Son olarak da Kaymakam Ahmet Soley'in girişimleri ile bu yıl ilki düzenlenen Ara Güler ve Prof. Dr. Kenan Erim Anma ve Uluslararası Afrodisias Fotoğraf, Kültür Sanat ve Tanıtım Festivaline katılan İzzet Keribar, 1961 yılında Newyork Üniversitesi adına kazılara başlayan Prof. Dr. Kenan Erim’le başlayan ve halen devam eden kazılarda bu güne çıkarılan eserlerden oluşan 200’e yakın fotoğrafın yer aldığı “Afrodisias’ın büyülü dünyası” adıyla basıma giren kitabını okuyucusuyla buluşturdu. Renkli  ve 172 sayfadan oluşan Türkçe ve İngilizce hazırlanan hikayeleriyle basıma giren kitap Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.  

TÜRKİYE’DE BİR İLK 
Kitap hakkında konuşan Kaymakam Soley, “Geyre Vakfı’nın teklifi üzerine bir proje hazırlandı. 'Aphrodisias’ın Büyülü Dünyası' adlı Afrodisias hikayelerinin anlatıldığı bu kitap ülkenin en önemli fotoğraf sanatçılarından İzzet Keribar’ın bir proje bağlamında çektiği fotoğraflarla Afrodit’e adanmış uygarlık tarihinin bu sıra dışı güzellikteki antik kentini yeniden gözler önüne seriyor. Bu güne kadar Afrodisias’ı bu şekilde tanıtan böyle bir kitap yok idi. Tamamen Afrodisias hikayelerinden oluşan Türkçe ve İngilizce basılmış bu kitap sayesinde Afrodisias’ı ülke çapında ve dünyada tanıtmış olacağız. Kitap yurt içinde ve yurt dışında her yere dağıtıldı” dedi. 
Aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan Kaymakam Soley, Afrodisias’a adanan bu kitabı hazırlayan yakın dostu İzzet Keribar ve Geyre Vakfı’na Afrodisias’a böyle bir kitap kazandırdıklarından dolayı teşekkür etti. 

izzet-keribar-fotograflari-afrodisiasin-buyulu-dunyasinda-146401-0f1896769be9356e23f9b905f2fb203b.jpgizzet-keribar-fotograflari-afrodisiasin-buyulu-dunyasinda-146401-22a42bfa4c33daf20b0cdec888734c7c.jpgizzet-keribar-fotograflari-afrodisiasin-buyulu-dunyasinda-146401-27edd7fbc23d2337a587ff972a85eb75.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.