Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

JEOTERMAL

A+A-

jeotermal  santrallere karşı tepki giderek gelişiyor.

Menderes nehrinde toplu balık ölümleri.

 

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger,yapılan araştırma sonucu açıklama yapıyor:

‘’ Toplu balıkların öldüğü yer, Büyük Menderes Nehri değil, T2 ana tahliye kanalıdır. Söke Ovası'ndan 25 kilometre açılmış olan drenaj kanalıdır. Buradaki tarımsal sulamalardan ortaya çıkan atık sular başta olmak üzere, tarımda kullanılan suların denize tahliyesini sağlayan bir kanaldır. Ülkemizdeki mevsimsel su kıtlığı sebebiyle bu tahliye kanalı sulama amaçlı kullanılıyor. Bu kanal temiz su ve Menderes'le bağlantılı bir kanal değil. Buraya Söke Belediyesi'nin atıkları ve 4 tane de fabrikanın atık suları deşarj oluyor. Balıklar, Menderes Nehri'nde ölmedi. Ölümler, bu tahliye kanalında gerçekleşti."

Aydın  Valisi,balık ölümlerinin numune incelemesinden,balıkların zehirlenerek değil,oksijensizlikten öldüğünün tesbit edildiğini sözlerine ekliyor.

 

Sadece menderes nehrinde  ya da kanalda meydana gelen toplu balık ölümlerini bir kenara bırakalım.

Bizler jeotermal  santrallerin Aydın’ı yavaş yavaş yok ettiğini  söylerken,suyumuzun,havamızın,toprağımızın zehirlenmekte olmasının Aydın’da yaşayan  Valimiz,ailesi  dahil tüm canlıları da zehirlediğini  söylüyoruz.

Merak ediyorum acaba   Vali bey,kuruyan incir,zeytin ağaçlarının bitki örtüsünün,toprağın,havanın da tahlilini yaptırdılar mı ?

Jeotermal  enerji şirketlerine  para cezası  verilmiş.

Neden ?

Demek ki  suç işlemişler ki ceza verilmiş.

Jeotermal enerji santrallerinin Aydın’ı öldürmekte olduğunu savunanların elinde de bilimsel geçerliliği olan belgeler var,bu belgelerin yasal olarak  geçerliliği yoksa iddia edilen bilgilerin doğruluğu ya da yanlışlığı konusunda  vali bey  araştırma yapılmasını istedi mi istemedi mi ?

Vali beyin,toplu balık ölümlerinin Menderes nehrinde ölmediğini  gösteren belgeyi gösterdiği gibi,toprağımızın,havamızın,incir,zeytin ağaçlarımızın,suyumuzun da jeotermal santrallerin havaya saldıkları sülfürden,akışkandan zehirlenmediğini kanıtlayan bilimsel belgeleri göstersinler de biz de rahatlayalım,sabahları hep birlikte ciğerlerimize çektiğimiz  zehirli havanın da  uzaylıların marifeti olduğunu düşünelim.

 Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in  Aydın’da  jeotermalle ilgili  ilçeleri de kapsayan  halkın görüşlerini  yansıtacak  geniş çaplı bir araştırma yaptırmasının  yararlı olacağını  düşünüyorum.

Yoksa  her gün sosyal medya da feryat paylaşımları  ve küçük bilgi belgelerinden  oluşan  kısır bilgilerle bir yere varılamayacağı kesindir.

Menderes bulvarında bulunan;ama daha şimdiye dek kimsenin bir bilgi edinemediği hava ölçüm  ünitesinin  saptadığı hava değerlerinin de  halka açıklanması yararlı olacaktır.

 Son günlerdeki etkinliklerde gösteriyor ki  Aydınlılar,artık jeotermalin zararları konusunda  kısır döngü yerine ,Vali beyinde dediği gibi  Devletin Aklı’nın harekete geçmesinden yarar vardır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar