Jeotermal konusu çarpıtılıyor

Jeotermal konusu çarpıtılıyor

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Aydın’da jeotermal kaynak sahalarının ihaleye çıkması ile ilgili konun çarpıtıldığını söyleyerek vatandaşlara yanlış şekilde aktarıldığını belirtti. 

A+A-

(HABER MERKEZİ) Son günlerde gündemde olan jeotermal ve doğal mineral sularının kullanımı ile ilgili konunun yerel basında ve bazı parti temsilcilerinin söylemlerinde konun çarpıtıldığını belirten Erim, “Jeotermal enerji tüm dünyada temiz enerji olarak kullanılıyor. Yeraltından çıkarılan sıcak su ve buharın çevreye zararını önlemek için kanun bulunmaktadır. 2007 yılında çıkardığımız Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası ve Jeotermal Enerji Yasası ile kanunda reenjeksiyon (sıcak suyun yeraltına tekrar basılması) mecburiyeti bulunuyor” dedi.

Jeotermalin incire zarar vermesinin söz konusu bile olmadığını vurgulayan Erim, “İncir’e zarar verdiği düşünülüyor, ama öyle bir şey söz konusu değil. Biz bu konunun araştırılmasını istedik ve ilgili birimler araştırmalarını yapıyorlar. 13.06.2007 tarihinde 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunun yürürlüğe girmiştir. Kanun ile jeotermal kaynak ve doğal mineralli sulara ilişkin haklar Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ile Yerel İdarelerin birlikte çalışma prensibi getirilmiştir. Bu nedenle (MİGEM) tarafından belirlenen sahaların arama ruhsatlarına açılması iş ve işlemleri Aydın Valiliğimiz yapmaktadır. İlgili kanun hükmüne göre Ülke genelinde MİGEM tarafından belirlenen sahalar ihaleye çıkarılmakta ve arama ruhsatları verilmektedir. Süresi içerisinde herhangi bir işlem görmeyen sahalar ilgili kanunun 10. Maddesinin (c) bendinin “İhale; Herhangi bir sebeple hükümden düşmüş, terkedilmiş veya taksir edilmiş ruhsatlar, idarece ihale yoluyla aramalara ve işletmeye açılır” diye konuştu.
 
“JEOTERMAL AYDIN’A KAZANÇ SAĞLAYACAK”
Jeotermal; denetimli kullanıldığı takdirde tarım ve turizm alanında Aydın’a kazanç sağlayacağının altını çize Erim, sözlerine şöyle devam etti: “Germencik’ten Buharkent’e kadar jeotermallle ısıtılan organize sera bölgeleri sözünü biz verdik. Söz konusu olan sahalarda tarımsal amaçlı kullanım için Jeotermal Seracılık ve Sağlık Turizmi’nde değerlendireceğiz. Milletin Partisi AK Parti, her zaman üreticimizin ve çiftçimizin yanında oldu. Ve her verdiği sözü tuttu. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecek.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum