(MURAT TAN) Geçtiğimiz yıl bazı mahallelerinde jeotermal arandığının iddia edilmesi halkın türlü tepkilerini çeken Karacasu’da korkulan oldu. EG Enerji adlı bir enerji firması, Karacasu’ya bağlı Hacıhıdırlar Mahallesi’nde 6 milyon lira proje bedelli jeotermal kaynak arama sondajı faaliyeti için düğmeye bastı.

Yaşanan gelişmeyle ilgili olarak Hedef Gazetesi’ne özel açıklamada bulunan Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, “Daha önce açılan jeotermal sondajlarda yeterli seviyede sıcak su bulunamamıştı. İnşallah yine çıkmaz” dedi.

SONDAJ SAHASI TARIM ARAZİLERİ ÜZERİNDE BULUNUYOR

EG Enerji adlı firma, Hacıhıdırlar Mahallesi’ndeki kayıtlı sahada jeotermal sondaj çalışması yapmak için Aydın Valiliği’ne proje tanıtım dosyasını sunarak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini de resmen devreye sokarken, yaşanan gelişme ilçedeki bazı kesimler tarafından da tepkilere neden oldu. 1. sondaj alanı ve 2. sondaj alanı çevresinde önemli doğa alanı olarak işaretlenmiş tarım arazileri ve orman alanı olarak adlandırılan sahalarda çalışmanın yapılmasının planlanladığı proje eğer Aydın Valiliği tarafından uygun bulunursa, Karacasu’da da jeotermal enerji santrali kurulmasının önü açılmış olacak.

PROJE ÖMRÜ 3 YIL

6 milyon lira bedelli jeotermal kaynak arama sondajı projesiyle ilgili edinilen bilgilere göre, 35 bin metrekarelik 2 sondaj sahasında yapılacak olan çalışmalar kapsamında her bir sondaj kuyusu için yaklaşık 3 ay içerisinde her bir noktada yaklaşık 1000-2000 metre derinliklere inilecek. Jeotermal kaynak arama sondajı faaliyetleri sırasında sondaj alanlarında ayrıca yaklaşık 2.000 m2 ’lik alanda bitkisel toprak sıyırma işlemi de gerçekleştirilecek. Faaliyet kapsamında 20 kişinin çalıştırılacağı projenin ömrününse 3 yıl olacağı öğrenildi.

“KARACASU’DA JEOTERMAL İSTEMİYORUZ”

Söz konusu gelişmeyle ilgili gazetemize özel açıklama yapan Karacasu Belediye Başkanı Büyükyapıcı, “Jeotermale karşı olumsuz bakıyorum. Jeotermalin doğaya ve çevreye doğrudan tahribatı ortadadır. Doğasıyla Aydın’ın eşsiz güzellikteki bir ilçesi olan Karacasu’da jeotermal istemiyoruz. Daha önce ilçemizde yapılan sondajlarda yeterli seviyede su bulunamamıştı. Temennimiz Hacıhıdırlar Mahallesi’nde planlanan çalışmalardan da bir sonucun çıkmamasıdır. İnşallah çıkmaz ve ilçemizin doğası ve havası da zarar görmemiş olur. Ben şahsi olarak duygularımı söylüyorum ve açıkçası da jeotermale olumsuz bakıyorum. Netice olarak eğer jeotermal kaynak çıkarsa bölgeye doğrudan zararı olacağı da ortadadır” dedi.

jeotermal-korkusu-karacasuya-da-sicradi-89109-5608ba29596516d8ea7f7268b964845e.jpgjeotermal-korkusu-karacasuya-da-sicradi-89109-a98cfd496a2edf796292970b9cd1cb60.png

Kaynak: MURAT TAN