Jeotermal santrallerden Aydın’a 20 milyon lira

Jeotermal santrallerden Aydın’a 20 milyon lira

Aydın'a yatırım ve hizmet

A+A-

HABER MERKEZİ) Aydın’da faaliyet gösteren jeotermal santrallerin “Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu Uygulama Yönetmeliği” kapsamında valiliğe aktardıkları payın yıllık tutarı 20 milyon liraya ulaştı. Bu kaynak, Aydın’a hizmet ve yatırım olarak geri dönüyor.

5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nin 20. maddesi, jeotermal santrallerin gayrisafi gelirlerinin yüzde 1’ini idare payı olarak, Valiliklere bağlı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarına (YİKOB) aktarmasını öngörüyor. Jeotermal santraller tarafından her yılın haziran ayı sonuna kadar ödenen söz konusu tutarın beşte biri de, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları tarafından belediye ve köylere aktarılıyor.

Jeotermal elektrik santrallerinin Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na aktardığı payın tutarı geçtiğimiz yıl 20 milyon liraya ulaştı. Jeotermal santrallerin Aydın’a aktardığı kaynak, yerel yatırımlar için kullanılıyor. Böylece jeotermal santrallerin üretimden elde ettiği gelirler, Aydın’a hizmet ve yatırım olarak geri dönerken yeni iş sahaları oluşturarak istihdamı artırıyor.

Öte yandan merkezi ve yerel yönetimlerin jeotermal kaynakları kullanırken sağladıkları istihdamın yanı sıra Aydın’daki santraller de geniş iş olanakları sunuyor. Aydın’da bulunan jeotermal elektrik santralleri yaklaşık 1000 kişiyi istihdam ediyor.

 

Türkiye ekonomisine katkıları

Jeotermal elektrik santrallerinin geçtiğimiz yıl vergi olarak devlete ödedikleri yıllık tutarın yaklaşık 500 milyon dolar, gaz ikamesi karşılığı da 500 milyon dolar olmak üzere toplamda 1 milyar dolara ulaştığı rapor edilmiştir.

Jeotermal elektrik santrallerinin ekonomiye bir başka katkısı, santral inşasında yüzde 70’lere varan oranda yerli makina ve aksam kullanılması. Bu sayede jeotermal elektrik santralleri, yerel üretime de önemli katkı sağlıyorlar…

logo.jpgnukteaskay-mansiyon.jpgsabriavdan2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.