Jeotermal tartışmalarına son noktayı koydu

Jeotermal tartışmalarına son noktayı koydu

Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, son zamanlarda gündemden düşmeyen ve ilçe halkını da tedirgin eden jeotermal enerji ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Kaymakam Soley, “Olmayan bir şey için ortalığı ayağa kaldırmayın” diyerek jeotermal konusunda restini çekti.

Karacasu Vakfı öncülüğünde düzenlenen ‘Karacasu Sevdalıları Buluşuyor’ konulu toplantıda jeotermal enerji konusu gündeme geldi. Vakıf Başkanı Mustafa Demir, jeotermal enerji ile ilgili tartışmalarda kuru kuruya muhalefet edilmemesi, gerekli şartların oluşturularak denetimlerin yapılarak sağlıklı şekilde oluşturulması gerektiğini söyledi.

HANGİSİ DOĞRU ŞAŞIYORUZ
Jeotermal enerji ile ilgili sosyal medyada dolaşan çok miktarda kirli bilgi olduğunu dikkat çeken Demir, “Sağlığımızdan, çevremizden, değerlerimizi yitirmeden doğru yolda yürüyelim. Parayı kazanıyoruz ama sağlığımızı kazanamıyoruz. Doğru olanı yapalım. Doğru bilgilendirilelim. Sosyal medyada o kadar kirli bilgiler var ki hangisi doğru şaşırıyoruz. Körü körüne karşı çıkmayalım” dedi. 

“NE OLUR JEOTERMAL DEMEYİN”
Demir’den sonra söz alan Karacasu eski Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı da içine sinmeyen bir konu olduğunu dile getirdiği konuşmasında, “İyi düşünülmüş projeler var. Ancak içime sinmeyen bir kaç noktayı vurgulamak zorundayım. Bu kadar güzel değerler saydığımız Karacasu’da ne olur jeotermal demeyin. Jeotermalin tarım ürünlerine verdiği zararlar belli. Karacasu’nun elitliği şu yaylalarımızın güzelliği ortada. Bu kadar güzelliklerin içinde jeotermalin vereceği zararlar var. Jeotermalin ben Karacasu’ya çok büyük zarar vereceğini düşünenlerdenim” dedi. 

“KARACASU’NUN JEOTERMAL SORUNU YOK”
Son olarak söz alan emekli ziraat mühendisi Selahattin Zümbül, jeotermale karşı olduğunu belirterek, “Tarım ürünlerine, çevreye, insan sağlığına zarar veriyor. Başta yer altına deşarj edilecek diye başlanıyor ama maalesef o deşarjlar yapılmıyor. Kanser vakaları son 10-15 senede arttı. Bitkilerde hastalıklar arttı. Olumlu olacağını düşünmüyorum” demesi üzerine Jeotermal ile ilgili görüş bildiren vatandaşlara tavrını koyan Kaymakam Soley, “Karacasu’nun jeotermal diye bir sorunu yok” diyerek son noktayı koydu.

“OLMAYAN BİR ŞEY İÇİN YAYGARA KOPARMAYIN”
Jeotermal enerji ile ilgili şu ana kadar verilmiş bir tane ruhsat dahi olmadığının altını çizen Kaymakam Soley, “Olmayan bir şey içinde ortalığı ayağa kaldırmanın anlamı yok. Zaten o ihale de yapılmadı. Jeotermali gündemde tutup olmayan bir şey için yaygara koparmayın. Jeotermale takılıp kalmayalım” diyerek son sözünü söyledi.

kaymakam-soley-jeotermal-ile-ilgili-son-noktayi-koydu-123987-7a13201c017e1cd31937da0aeb0b0bf0.jpgkaymakam-soley-jeotermal-ile-ilgili-son-noktayi-koydu-123987-96cd5f7eabc55544885994fe8d4226f3.jpgkaymakam-soley-jeotermal-ile-ilgili-son-noktayi-koydu-123987-e670012274517859acc9210946240247.jpgkaymakam-soley-jeotermal-ile-ilgili-son-noktayi-koydu-123987-f4aaef409ea91c71e0675cbd4d16a2f4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.