AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Jeotermalde sorun ne?

A+A-

Aydın’da bir grup insanın görmezden geldiği, bir grup insanın da gördüğü ancak neyi neden olduğunu algılamakta zorlandığı bir sorun gibi duruyor jeotermal ortada.
Peki öyle mi?
Jeotermal doğru ve bilinçli bir biçimde kullanıldığında Aydın’ı ekonomik açıdan çağ atlatacak, yeniden Türkiye’nin merkezi bütçesine en büyük katkıyı sağlayacak illerden biri olmasında büyük rol oynayabilecek bir kaynak.
Son birkaç yıldan bu yana bir grup var jeotermale karşı eylemler yapmakta ve jeotermali istemediklerini ifade etmektedirler. Neden diye sorduğunuzdu doğaya, çevreye zararlı olduğu savını ortaya koyuyorlar. 
Bu konuda gerçekten bir bilimsel araştırma yapılmış mı?
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi doğaya ve çevreye karşı zararlarını ortaya koyacak bilimsel bir çalışma yapmış mı?
Herhangi bir bağımsız kuruluş bu konuda gerçek bir bilimsel çalışma yapıp verilerini kamuoyu ile paylaşmış mı?
Tabiki bunların hiç biri yapılmış değil. Kulaktan dolma bilgiler ile karşıyız deniliyor ve karşı olunuyor. Şimdi ben bunları yazıyorum diye bana da karşı olanlar olacak. Ancak ben şu noktadayım. Jeotermalin zararları öncelikli olarak bilimsel olarak araştırılmalı ve bu veriler doğrultusunda hareket edilmeli.
Bir başka nokta da jeotermalin ne derece doğru kullanıldığı noktasında bir araştırma yapılmalı ve yapılan yanlışlar ile ilgili gerekli yasal işlemler yapılmalı, eğer eldeki yasal yaptırımlar yeterli gelmiyor ise merkezi hükümet tarafından gerekli yaptırımlar içeren düzenlemeler yapılmalı.
Yine milletvekillerimizin konusu var. Bunlar da ucuz taşra siyaseti yapmak yerine gerçekler ile uğraşmalı ve topu başkasına atmaktan vaz geçmeli; özellikle merkezi iktidara mensup milletvekilleri.  
Bir zamanlar yatağan termik santralinin bacasından çıkan gazlar çevreye zarar veriyordu ama artık şimdi çevre dostu bir bacaya sahip. Bacadan çıkan gazlar halk sağlığını ve çevreye zarar veremez duruma getirilmiş. Aynı uygulama jeotermal ile elektrik üretimi yapan Jeotermal Santrallerde de yaşama geçirilebilir ve baca gazları zararsız hale getirilebilir. Yatağan Termik santralinde başarılmış ise Aydın’daki jeotermal santrallerde de bu başarılabilir. 
Baca meselesi dışında kullanılan sıcak suyun geri re enjekte edilmesi noktasında da yapılamayacak bir durum değil. Bu kimi firmalar tarafından yapılabilmektedir, diğerleri tarafından da yapılabilir. Ancak bu noktada da merkezi iktidara ve onun yerel temsilcilerine görevler düşmektedir. Yasal boşluklar varsa da bu anlamda yasal düzenlemeler yapılıp sıkı denetimler ile gerçekleştirilebilir.
Jeotermalin baca gazlarını bertaraf ettikten sonra ve de elektrik üretimi sonrası elde kalan suyu kaynağına geri gönderdikten sonra ne sorun kalıyor?


 

Önceki ve Sonraki Yazılar