KAÇAK YAPI CENNETİ AYDIN

KAÇAK YAPI CENNETİ AYDIN

Riskli konut tartışmalarının yeniden gündeme geldiği Aydın'da, imar barışından 77 bin 144 yapı yararlandı. Yapılan araştırmalara göre, il genelinin adeta kaçak yapı cennetine dönüştüğü tespit edildi.

A+A-

(MURAT TAN) Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü verilerine göre İmar Barışı’ndan yararlanan 77 bin 144 yapının bulunduğu Aydın’da riskli konut tartışmasını yeniden gündeme getirdi.  Yapı Kayıt Belgesi başvurusu aşamasında olan yapılar hariç İmar Barışı’ndan yararlanan 77 bin 144 yapının bulunduğu Aydın, Türkiye’de İmar Barışı’ndan en fazla yararlanan 9. il oldu. Türkiye’de en fazla kaçak yapılaşmanın bulunduğu ilk 10 il arasında bulunması nedeniyle Aydın’da riskli konut tartışması yeniden gündeme gelirken, Aydın Mimarlar Odası Başkanı Cemre Şahin Kazıcı, Aydınlı vatandaşları ‘İmar Barışı’ konusunda uyardı. Aydınlı vatandaşların İmar Barışı uygulamasından kaçınmalarını isteyen Kazıcı, “Aydın’da şu an yaşayan vatandaşların neredeyse onda biri sağlıksız yapılar içerisinde hayatını geçiriyor. Aydın’da Kartal’da çöken bina gibi yapılarda yaşayan birçok vatandaşımız var” dedi.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aydın mitinginde de Kartal’daki çöken binayla ilgili faciadan bahsettiği açıklamalarında, Kentsel Dönüşüm’ün önemine dikkati çekmesi, kaçak yapılaşmaya ilişkin türlü tedbirler alınması noktasında kamuoyu oluşmasına neden oldu. İmar Barışı’ndan en fazla yararlanan 9. il olan Aydın’da da af kapsamına giren riskli konutların çokluğu olası facialara karşı İmar Barışı’nı yeniden sorgulamaya açarken, il genelinde sağlıklı, kapsamlı ve programlı bir Kentsel Dönüşüm’ün gerekliliği de iyiden iyiye konuşulmaya başladı.  
“AYDIN’DA DA AYNI DURUMLAR SÖZ KONUSU”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) İmar Barışı’na en başından yana karşı çıktığı belirterek, İstanbul Kartal’da yaşanan faciadan ötürü tüm ülke olarak büyük üzüntü duyduklarını söyleyen Aydın Mimarlar Odası Başkanı Kazıcı, “Bu aslında bizim en başından beri karşı olduğumuz İmar Barışı’nın somut bir örneği oldu. Bu facia nedeniyle İmar Barışı’na neden karşı olduğumuz daha net anlaşılabildi. Kartal’da binanın 5 katlı olarak imarı vardı ve 3 kat üzerine kaçak çıkılmıştı. Bildiğiniz üzere İmar Barışı’nda pek bir sınırlandırma yok. Her türlü aykırılık affedilerek yasallaştırıldı. Biz bunu, hukuksuz bir durumu, hukuka uygun hale getirmeye benzediği için eleştirmiştik. İmar Barışı Dünya’da görülmeyen bir uygulamadır. Dolayısıyla oradaki imar affı ve barışından yararlanan yapının güvenli olup olmadığı mal sahibinin beyanına bırakıldı ve eğer mal sahibi bu yapı güvenli diyorsa da bu yapı güvenli kabul edildi ve yasalaştı. Aydın’da da aynı durumlar söz konusu. Resmi verilere İmar Barışı’ndan en fazla faydalanan 9. il Aydın’dır. Bu cidden 81 il ölçeğinde baktığımızda önemli bir sıralamadır” dedi.

 “AYDINLILARIN ONDA BİRİ SAĞLIKSIZ YAPILARDA YAŞIYOR”

Türkiye’de en fazla kaçak yapılaşma olan illerden birisinin Aydın olduğunun altını çizen Kazıcı, “Bu kaçak yapılaşma, ruhsata aykırı ya da ruhsatsız yapı anlamına geliyor. Demek ki Aydın’da bugüne kadar yeteri kadar denetleme yapılamamış. Özellikle Yerel Seçimler arifesindeyken belediye başkan adaylarının da bu noktada çok dikkatli olmaları gerekiyor. Eski belediye başkanlarımızın da buradan kendilerine bir ders almaları lazım. Çünkü bu kaçak yapılaşmanın olması biraz da yerel yönetimlerin suçudur. Müsamaha göstermeleri, ellerinde olmayan sebeplerle yeterli denetim yapılmaması da bunun nedenidir. Artık bunun önüne geçilmesi lazım. Aydın’da şu an yaşayan vatandaşların neredeyse onda biri sağlıksız yapı içerisinde hayatını geçiriyor. Yani Aydın’da yaşayan vatandaşlarımızdan Kartal’da çöken bina gibi yapılarda yaşayanlar var. Aydın’da o bina benzeri bir çok kaçak yapı var. Aydın aynı zamanda deprem bölgesinde bir ildir. Vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. İmar Barışı daha torba yasadayken biz başlamamasını ve durdurulmasını istedik ve itirazda bulunduk” diye konuştu.

“MUTLAKA YAPI KİMLİĞİNE BAKSINLAR”

Aydınlı vatandaşların bir yapıya kiracı çıkacaksa ya da yapı satın alacaklarsa öncelikle o yapının kimliğine bakmaları tavsiyesinde bulunan Kazıcı, “Eğer o yapı İmar Barışı’ndan yararlanmışsa soru işaretiyle yaklaşsınlar. İmar Barışı’ndan faydalanan yapıların riskli olma ihtimali çok yüksektir. Balkon kapatma ya da oda bölmeleriyle birlikte kaçak kat da İmar Barışı’ndan yararlanabiliyor. Kartal’daki çöken binada dükkanın önü açılsın diye bir kolonun kesilmiş olduğu ortaya çıktı. Aydın’da buna benzer yapılar var ve bu yapılarda aftan yararlandı. Dolayısıyla Aydınlı vatandaşlarımızın bu gerçeğe baktığımızda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Kendi yapılarıyla ilgili İmar Barışı’ndan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız varsa da riskli yapı testini yaptırsınlar. Eğer riskliyse İmar Barışı’ndan yararlanmasınlar. Özellikle 2017 öncesindeki yapılar İmar Barışı’ndan yararlandırıldı. Bu sebeple vatandaşlarımız 2017 öncesinde yapılan bir yapı satın alacaksa da mutlaka yapı kimliğine de bir baksınlar. Ruhsatı var mı ya da İmar Barışı’ndan faydalanıp faydalanmadığını irdelesinler” diye konuştu.  

“AYDIN’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART”

Aydınlı vatandaşların İmar Barışı uygulamasından kaçınmalarını isteyen Kazıcı, “Çözebiliyorlar ise tadilat projeleriyle çözülsün. Çok zorda kalınan durumlarda en azından yapım risk analizini yaptırsınlar. Bu artık sonuçta yasal bir gerçek. En azından mal sahipleri benim yapım güvenlidir derken o anki çıkarlarını düşünmeden en azından o yapının daha sonraki kullanıcılarını düşünerek risk analizini yaptırsınlar. Yapı gerçekten güvenliyse güvenli desinler. Çünkü bugün İmar Barışı’ndan yararlanan yapının yarın Kentsel Dönüşüm nedeniyle yıkılmayacağı gibi bir durum da yok. Keza Aydın’da kaçak yapılaşma oranı bu kadar yüksekse Kentsel Dönüşüm de şart gözüküyor. Dolayısıyla Aydın ölçeğinde baktığımızda çok sağlıklı bir Kentsel Dönüşüm programı da uygulanması lazım” dedi.

“ADAYLAR MESLEK ÖRGÜTLERİYLE DE GÖRÜŞSÜNLER”

Yerel Yönetimlere tavsiyelerinden de bahseden Kazıcı, “Yerel Seçimler sürecinde adayların meslek odalarını ziyaret edip, meslek alanında yaşanılan sıkıntıları göz önünde bulundurmadıklarını farkediyoruz. Yine adayların meslek odalarından da gerekli önerileri almadıklarını da gözlemliyoruz. Belediye başkan adaylarına önerim, meslek odalarına kulak vermeleri, dertlerini dinleyip, kentle ilgili yaşanan sıkıntıları da birebir bilim insanlarından öğrenmeleridir. O yüzden sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütleriyle de doğru temaslar kurup görüşsünler. Projelerini de belirlerken bize net bir proje koymak yerine bize proje hazırlarken izleyecekleri yöntemleri açıklasınlar. Yani, ‘Ben ortak akılla proje üreteceğim’ diyebilirler. Birlikte halkla yöneteceğiz diyebilirler,  istişare yapmaya da önem vermelidirler” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.