AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KADES ile kadın şiddetine hayır

A+A-

Son zamanlarda kadına şiddet her geçen gün artarak devam ediyor. Yapılan araştırmalarda kadına şiddette bazı konularda eğitim ve ekonomik statünün etkisine rastlamakla birlikte en önemli farklılık kadın ve erkekler arasında oluşuyor. Kadınların, şiddeti ve şiddetin mazeretlerini erkeklere göre daha kesin olarak reddettiği görülüyor. Kadına şiddettin önlenmesi amacıyla kurulan KADES uygulaması ise, tek bir tuşla kötü eylemleri önlemenin önüne geçiyor. Mobil uygulama olarak kullanılan KADES, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.
 
KADES nedir?
KADES uygulaması nedir ve ne yapmamız gerekiyor sizler için bugün köşemizde yer vermeye çalışacağım. KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.
KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar. 
Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. kimlik numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre çalışan kadınların çok ama çok daha az kısmının şiddet gördüğü ortaya çıktı. Bu yüzden kadınların daha çok istihdam edilmesi ve okuyan kadın oranın arttırılması gerekiyor. Bu yüzden herkes kız çocuklarını okutmalı ve kalkınması için elinden gelen desteği sağlamalıdır. Bunları bilerek, “Kadınımız kutsaldır. Onlara kalkan eller kırılsın” demekle iş bitmiyor. Öncelikle kadınlara yönelik her türlü şiddetin psikolojik, sosyolojik ve hukuksal bir sorun olarak kabul edilmesi şarttır. 

Devlet; çıkaracağı yasalarla, alacağı önlemlerle daha caydırıcı olmanın çarelerini bulmalıdır. Tek bir tuşla hayatımızı kurtarabiliriz. Şiddetin her türlüsünden uzak durun, sevgi dolu günler diliyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar