“Kadın çiftçimiz başımızın tacı”

“Kadın çiftçimiz başımızın tacı”

​​​​​​​Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde değerlendirmelerde bulunan Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Aydın’da 130 bin kayıtlı çiftçiden yüzde 15’inin kadın olduğunu belirtti.

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - KIYMET SARIYILDIZ - Tarım işçilerinin büyük oranda kadın olduğunu da belirten Kendirlioğlu, “Onlar başımızın tacı. Haklarını ödeyemeyiz” dedi. 

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde yaptığı değerlendirmede kadınların tarımdaki önemine vurgu yaptı. Aydın genelinde yaklaşık 130 bin kayıtlı üyeleri olduğunu belirten Kendirlioğlu, bunlardan yüzde 15’inin kadın olduğunu belirtti. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nün 1997’den bu yana Türkiye’de de kutlandığını belirten Kendirlioğlu, kadınların her alanda olduğu gibi tarım üretiminde de önemli bir yeri bulunduğunu belirtti. Kayıtlı kadın çiftçinin yanı sıra tarım işçileri arasında da kadınların çok önemli bir yeri olduğuna değinen Kendirlioğlu, “İncir ve çilekte hem toplamada hem işletmelerde, pamukta ise tarlada günlük çalışma gerçekleştiriyorlar” dedi. 

KADIN İŞÇİ ORANI YÜZDE 95’E YAKIN 
Tarımda makineleşmeyle birlikte insan gücüne ihtiyacın azaldığını ancak buna rağmen tamamen makineyle üretimin yapılamadığını belirten Kendirlioğlu, “Aydın’da incir, pamuk ve çileğin yanında kış sebzeleri ekim ve hasadı yapılıyor. Bu ürünlerde de kadınlarımız  emek veriyor. Pamukta makineleşmeyle insana olan ihtiyaç azaldı. Bin işçinin yapacağı işi bir makine tek başına yapabiliyor. Ama yine de insan gücü tarım üretiminde önemli. Tarımda işçilerimize ihtiyacımız var. Dünyanın modern ülkelerinde bile tarımda insanlar çalışmakta. Aydın’da da yılın 365 günü tarım olduğu için kışın ayrı yazın ayrı çalışma yapılıyor. Bu noktada ülkemizde tarımda işçilerin yüzde 95’e yakını kadınlardan oluşuyor” dedi. 

“EMEKLERİ PARAYLA ÖLÇÜLMEZ”
İşçilerin zor şartlarda çalıştıklarını anımsatan Kendirlioğlu, “Mevsime göre çok zorluk yaşanıyor. Kadın işçilerimize bu anlamda çok fazla değer verdiğimiz söylenmez. Zor şartlarda üretim yapıyorlar. Yazın sıcak, kışın ise soğukta çalışıyorlar. Onlar başımızın tacı. Hakları ödenmez. Elleri öpülesi kişiler. Verdikleri emek parayla ölçülemez. Keşke çalışan insanımıza gerekli maddi değeri verebilsek” ifadelerini kullandı.

kadin-ciftcimiz-basimizin-taci-183434-93a2482c70313dc76e1af04fdb621b52.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.