Kale başlattı, Kaya bitirdi

Kale başlattı, Kaya bitirdi

Ege’nin geleneksel lezzetlerinden bir olan İncirliova deve sucuğu, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescil onayı almasının ardından emeği geçenler plaketle onurlandırıldı.

A+A-

Deve sucuğunun coğrafi işaret yolculuğuna önceki dönem belediye başkanı Gürşat Kale zamanında başlanıldığı, sürecin ise şimdiki belediye başkanı Aytekin Kaya tarafından tamamlandığı belirtildi. Aydın'ın İncirliova ilçesiyle özdeşleşen deve sucuğu, İncirliova Belediyesi tarafından ilçe adına yapılan tescil başvurusu, Aydın ve İncirliova’daki birçok sivil toplum örgütü ve kuruluşunun da destek ve katkılarıyla tescile hak kazandı. Projede emeği geçenler için Kültürpark’ta plaket töreni düzenlendi. Törende konuşan belediye başkanı Aytekin Kaya, deve sucuğunun yöreye özgü bir lezzet olduğunu söyledi.

KAYA, KALE’YE PLAKET VERDİ 

Deve sucuğu için tescil başvurusunun, önceki dönem belediye başkanı Gürşat Kale tarafından yapıldığını anımsatan Kaya, emekleri için Kale’ye plaket verdi. Kaya, “Bu geleneksel lezzetin tescil edilmesi adına çok önemli bir çalışmadır. Bu çalışma önceki belediye başkanımız Gürşat Kale döneminde başlamıştır. Bu vesileyle kendisine teşekkür ediyoruz. Biz de bu çalışmayı sürdürdük ve sonuçlandırdık. Deve sucuğunun İncirliova adına tescil edilmesini sağladık. Amacımız yıllar önce yapılan tadıyla koruyup gelecek nesillere aktarmaktır.” dedi. “HAYALİMİZDİ

Önceki dönem belediye başkanı Gürşat Kale ise, projeye katkı sunup, zincirin her halkasında bulunup katkı sunanlara teşekkür etti. Kale, “Böyle bir işe başlayıp sona erdirilmesinden dolayı mutluyuz. İncirliova’nın adı üzerinde inciri, zeytinin yanında en önemli unsurlarının yanında deve ve ürün olarak sucukla birleşince ciddi bir marka değeri yaratacağı fikri oluştu. Türkiye’de çok ciddi bir farkındalık yaratma amacıyla deve sucuğu coğrafi işaret alma teklifini ortaya attık. Bu konu ses getirdi. Ticari bir ürün haline gelmesi bir hayalimizdi. Bugün bunları yaşıyoruz.” dedi. İncirliova deve sucuğu tescil projesi sorumlusu Osman Torun da, “Bu, sadece İncirliova için değil Aydın ve Ege bölgesi için çok değerli bir girişim. Belirtildiği gibi İncirliova deve sucuğu sadece İncirliova’da üretiliyor, bunun belgelenmesi gerekiyordu. Coğrafi işaret alması yüz yıllardır yaşatılan bu kültürel mirasın yaşatılması ve geleceğe aktarılmasını taşıyor. Ürüne ve kente değer kazandıracağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

ÖZLENEN TABLO

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ise, deve sucuğunun, kentleşme kültürü için ileriye dönük güzel hikayeler olduğunu vurguladı. Kale’nin, Kaya’yı davet etmesinin siyasi nezaket örneği taşıdığının altını çizen Ülken, şöyle devam etti: “Burada özlediğimiz bir siyasi nezaket örneği de var. Mevcut Belediye Başkanımız kendisinden önceki dönemde başlamış projeyi almış, yürütmüş sahip çıkmış ve neticelendirmiş. Onun törenine de bir önceki belediye başkanını çağırmış siyasi nezaket örneği göstermiş. Bunlar özlediğimiz görüntüler. Allah bu ürünün sahip çıkılmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte ticari katma değerinin de arttığı İncirliova ve Aydın’ın Türkiye’nin kazandığı dönemleri göstersin inşallah.”

60 KİŞİYE PLAKET
Konuşmaların ardından İncirliova deve sucuğunun coğrafi işaret almasında katkı sunan 60 kişiye protokol üyeleri tarafından plaket verildi. Törene; İncirliova Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, İncirliova Emniyet Müdürü Alpaslan Arıcılar, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Kurt, İYİ Parti İl Başkanı Süleyman Demirci, ilçe parti başkanları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.