AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaliteli zamanlarımız için hobilerinizi keşfedin

A+A-

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı pandemi günlerinde en çok zorlandığımız durumlardan bir tanesi evde vakit geçirmek oldu. Vakit geçirdiysek bile  hiç farkında olmadan hobilerimizin olmadığını gördük belki de.Hayatımıza yeniliklerin girdiğini belki unuttuğumuz bir çok şeyin telafisi bulabildik. Değişim için iyi bir fırsattı bence. Hem hayatı yaşamayı hem kendimizi hatırlamayı hemde sevdiklerimizle vakit geçirmeyi sağlımızı tehdit eden salgın bize öğretmişti. Vakit geçirmekten kastım aslında değerli vakit geçirmek. 
Bunu da hobilerimiz ile sağlayabiliriz. Hobi, günlük hayatımızda yapmak zorunda olduğumuz şeylerin dışına çıkmak, bize keyif veren, öğreten, eğlendiren ve geliştiren şeyleri yapabilmekti. Uzun zamandır kendimize vakit ayırmamıştık belki de gerçekten uğraşabildiğimiz bir hobimizin olduğunun farkında bile değildik yada yaptığımız ama ihmal ettiğimiz unuttuğumuz hobilerimiz vardı. Hobilerimizi yaptıkça rahatladığımızı gördük, teknolojinin peşine takılıp giden hayatlarımıza bir küçük mola verdik belki de. 
Peki hobilerimiz bize başka neler kazandırır? Hobi insanlara, kendisini daha iyi tanıma ve karakter gelişiminde çok önemlidir. Hobiler bizim tercih ettiklerimizi ve zevklerimizi gösterir. Yaratıcılığımızı geliştirmekle beraber insanların öz disiplinini ve odaklanma yeteneğini geliştirmekte yardımcı olur. İnsanların hobilerine bakarak ne tür özelliklere sahip olduğunu bile anlayabiliriz. Hobilerinizde kendimizle baş başa kaldığımız için bizler için çok değerlidir.

Bir çok insanın  içinde bence keşfetmeyi bekleyen yetenekleri mutlaka vardır. Yapacak olduğumuz hobinin ne kadar zamanımızı aldığı çok da önemli değil kendimize ayıracağımız 1 saat bile bizi yoğun iş temposu içerisinden alıp rahatlatabilir. Belki bir resim, belki bir spor dalı yada ailece vakit geçirebileceğimiz aktiviteler. Hayatımızın her yerinde farklı olaylar farklı insanlar olduğu gibi farklı hobi dallarını keşfetmek bizim elimizde. Ne zaman kendinize vakit ayırıp ne yapmaktan hoşlandığınızı sordunuz yada en çok keyif aldığınız zaman hangi zamanlardı. Eminim ki hobilerimiz sayesinde daha kendimizle barışık insanlarla diyalogları iyi pozitif enerji ile dolu bambaşka bir insan haline geldiğinizi göreceksiniz. Yaşam enerjisi yüksek bizi dinlendirecek mutlaka uğraşlarımız vardır. Biz sadece uygulayalım. Keşke bir salgın yüzünden kendimize vakit ayırmadığımızı farketmeseydik.
Hobilerimiz sadece kişisel gelişim olarak değil bizlerin sosyal hayatlarına da etkide bulunur.
Umarım hayatımızın bu dönemlerinde ve ileriki dönemlerinde kendimizi boş sohbetler ve uğraşlar yerini kendimize ve çevremize daha faydalı uğraşlarla doldurup hayatın tadını çıkarabiliriz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar