Kamuda ‘Tasarruf Devri’ başladı

Kamuda ‘Tasarruf Devri’ başladı
 Muhabir
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf paketinin detaylarını kamuoyuna açıkladı. Paket kapsamında 3 yıl boyunca yalnızca emekli olanlar kadar personel alımı yapılacağı duyurulurken, kamuda personel taşıma servisinin sonlandırılması gibi de bir dizi önlem sıralandı. Paketle ilgili AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz ile İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, Aydın Hedef Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu.

Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, bir süredir hayata geçmesi noktasında ciddi beklentinin oluştuğu ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna açıklandı. Açıklanan paket kapsamında kamuda yeni araç, bina, mobilya ve demirbaş alımı 3 yıl süreyle durdurulurken, yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getirilmesi, toplu taşıma olan yerlerde personel servisinin kaldırılması, deprem ve zorunlu harcamalar hariç mal ve hizmet alım ödemeleri ile yatırım ödeneklerinde kesintiye gidilmesi gibi bir dizi tedbir detaylarıyla duyuruldu.

kamuda-tasarruf-devri-basladi-aydinin-vekilleri-tasarruf-devrini-degerlendirdi-469857-b3066908b05ad72c99638085caf7ae75.jpg

‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ ile ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, paket sayesinde yaklaşık 100 milyar liralık tasarruf sağlanacağına dikkat çekerken, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş da bazı eksiklikleri olsa da uygulamayı son derece doğru ve yerinde bulduğunu belirtti. Paketi eleştiren CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz ise yaptığı açıklamada, 22 yıldır iktidarda olan AK Parti Hükümeti’nin kamu kaynaklarını adeta har vurup harman savurur gibi hoyratça harcaması sonucu mali disiplinin kaybedildiğine dikkati çekti.

kamuda-tasarruf-devri-basladi-aydinin-vekilleri-tasarruf-devrini-degerlendirdi-469857-1381eadb90589975d8383273aa13558f.jpg

“DOĞRUDAN MİLLETİMİZE YANSITILACAKTIR”

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in paket sayesinde güçlü bir izleme, raporlama ve yaptırım modelini hayata geçirdiklerini açıkladığını hatırlatan Milletvekili Özmen, “Yaklaşık 1,5 aydır bu husus güçlü bir şekilde gündeme geliyordu. Atılmış olan adımlardan dolayı memnunuz. Ayrıca kamunun ve milletin de zaten bürokraside tasarrufun uygulanması noktasında da çok ciddi bir beklentisi vardı. Bu paket vesilesiyle vatandaşımızın ve seçmenimizin bu beklentisi de karşılanmış oldu. Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in açıklamasından da anlaşılacağı üzere yaklaşık 100 milyar liralık bir tasarruf bekleniyor. Bu da doğrudan milletimize yansıtılacaktır. Dolayısıyla milletimizin refah seviyesinin artırılmasında da kuşkusuz katkıları olacaktır. Bu bakımdan atılan adımlar çok olumludur. Belediyeler de bu kapsamda pakete göre hareket edecek. Örneğin en son kiralık araç noktasında bazı belediyelerin bünyesindeki araçları geri gönderdiklerini duyuyoruz. Bu noktada herkesin bu tasarruf tedbirlerine uymasının, kaynakların hem daha etkili ve verimli kullanılması, hem de refah seviyesinin daha da artırılmasıyla birlikte vatandaşa hizmet götürülmesi noktasında da çok faydalı olacağı kanaatindeyiz” dedi.

kamuda-tasarruf-devri-basladi-aydinin-vekilleri-tasarruf-devrini-degerlendirdi-469857-fab590820347d5d41bb3261e21beec8e.jpg

“ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ HEP SÖYLEDİK”

Paketle ilgili olarak eleştirilerde bulunan CHP Aydın Milletvekili Karakoz, “22 yıldır iktidarda olan AKP’nin kamu kaynaklarını adeta har vurup harman savurur gibi hoyratça harcaması sonucu mali disiplin kaybedilmiş; NAS’lı göz boyamalarla Merkez Bankası boşaltılmış ve “faiz sebep enflasyon neticedir” sözleri unutularak faizin en yüksek olduğu bir döneme gelinmiştir. Bunun sonucunda ülkemizdeki enflasyon dünya sıralamasında Arjantin, Suriye ve Lübnan’ın ardından 4. sıraya yerleştirilmiştir” ifadelerini kullandı. İtibardan tasarruf olmaz diyen anlayışın yıllardır israf içinde olduğunu ve bugün gelinen noktada “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”nin içeriğine değil işleyişine bakmak gerektiğini ifade eden CHP’li Karakoz, “AKP İktidarı bugüne kadar 7 tane kamuda tasarruf paketi yayınladı, bu sekizincisi olacak. Bu iktidar Anayasa’da, kanunlarda yazanları yerine getirmiyor ki açıklanan tasarruf paketini mi yerine getirecek? CHP yıllardır kamuda yapılan israfın, harcamaların önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri Meclis’te bütçe görüşmelerinde dile getirdi, teklifler sundu ama ne oldu her defasında AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Yani ülke uçurumdan aşağı yuvarlanırken alınması gereken önlemleri hep söyledik. Tasarruf dedik, mali disiplin dedik, ama iktidar inatla çağrılarımıza kulan tıkadı” diye konuştu.

“TEDBİRLER CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA DA UYGULANSIN''

Kamu çalışanlarının lojmanından, servisinden kısarak ekonomi düzeltilmeyeceğini aksine vatandaşın ekonomisinin daha da bozulacağını ifade eden Karakoz, “Eğer iktidar tasarruf programında samimiyse öncelikle kamu özel işbirliği çerçevesinde yapılan tüm döviz garantili taahhütler Türk Lirasına dönüştürmelidir. Hasta garantili, geçiş garantili, uçuş garantili projelerden vazgeçilmelidir. Umarım bu paketin içinde yer alan tasarruf tedbirleri Cumhurbaşkanlığı Sarayında da uygulanır. Zira israfın kaynağı ve merkezi orasıdır. Saraydan başlamayan tasarruf; tasarruf olmaz. Saray harcamalarını azaltsın, uçak sayısını azaltsın, abartılı koruma sayısını azaltsın, sabah akşam gereksiz yanan ampulleri söndürsün. Nereye harcandığı belli olmayan örtülü ödeneklerden vazgeçilsin. İşte o zaman gerçekten bir tasarruftan bahsedebiliriz” ifadelerini kullandı.

kamuda-tasarruf-devri-basladi-aydinin-vekilleri-tasarruf-devrini-degerlendirdi-469857-2593356d5550f75b9eaf1225cffaaba6.jpg

“BALLI MAAŞLAR VİCDANLARA TERS”

Kararnameyi detaylı bir şekilde incelediğini söyleyen İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, “Uygulamayı doğru buluyorum fakat yetersiz görüyorum. Bugün kamuda özellikle bakanlıkların pek çok birimi kirada duruyor. İnsanlar büyük binalar yapıp kamuya kiralıyor. Burada çok büyük peşkeş sistemi var. Devletimizin dünya kadar yeri olmasıyla birlikte yeni yer inşa edilmesi tercih edilmiyor. Kamunun kiralık yerleri tercih ediyor olması en büyük gider kalemlerinden biri. Bugün bakanlıklar bile Ankara’da çoğu kiralık binalarda duruyor. Özellikli üst düzey bürokratların bir çok yönetim kurulu üyeliklerinden aldığı ballı maaşlar var. Üst sınırı söylemişler fakat muallak, net bir şey söylenmemiş. Neye göre üst sınır belirlenecek orası ayrı bir konu. Muğlak olan her şey bana yanlış geliyor. Bu tarz konuların gerçekçiliği ile beraber kesinliği olması gerekiyor. Kamuda bir yönetim kurulu üyesi 200- 250 bin lira ekstra maaş alıyorlar. Asgari ücretin 17 bin lira, emekli maaşının 10 bin lira olduğu yerde devlette bir bürokratın böyle büyük ballı maaşlar alması insanlarımızın vicdanlarına da ters” diye konuştu.

“DOĞRU VE YERİNDE BULUYORUM”

Açıklamasında kamuda en büyük israfın Cumhurbaşkanlığında olduğuna da dikkati çeken İYİ Parti’li Karakaş, “Cumhurbaşkanının kullandığı bir çok gider kalemi var. Kullandığı saray ve köşkler o kadar çok ki bunları da sınırlandırmak lazım. Ayrıca savunma ve güvenliği ayrı tutmaları da yerinde bulduğum bir karar. Her şeye rağmen yapılan uygulamayı alınan bu kararı eksiklikleri olsa da son derece doğru ve yerinde buluyorum” dedi.

kamuda-tasarruf-devri-basladi-aydinin-vekilleri-tasarruf-devrini-degerlendirdi-469857-11b7b1c6fe42b38eb7d0d7f7bfb017ce.jpg

TASARRUF TEDBİRLERİ SIRALANDI

3 yıl süreyle yeni araç satın alma ve kiralama yapılmayacak. İhtiyaç fazlası ve ekonomik ömrünü tamamlamış taşıtlar tasfiye edilecek. Savunma ve güvenlik hariç, kamuda personel servisi hizmetinin toplu taşımı olan yerlerde kaldırılacak. Bütçe dışı kaynaklardan taşıt kullanımını da sıkı kurallara tabi tutulacak. Kanunla izin verilenler hariç yabancı menşeili araç kullanımı yasaklanacak.

YEN BİNA KİRALANMAYACAK

3 yıl süreyle yeni hizmet binası alımı ve yapımı durdurulacak. Yeni bina kiralanmayacak. Yeni lojman ve sosyal tesis alımı/yapımı yasaklanacak. Mevcut tesisler ekonomiye kazandırılacak. 3 yıl boyunca emekli olanlar kadar kamuya yeni personel alınacak. Destek personeli sayısı azaltılacak. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri geliştirilecek. Yönetim kurulu ücretlerine tavan sınır getirilecek. Bakanlıkların yurt dışı teşkilatları ihtiyaçlar çerçevesinde gözden geçirilecek. Tüm taşra teşkilatı etkinlik esasıyla gözden geçirilecek.

KAMU BİNALARINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ ARTIRILACAK

Hizmet içi eğitim, toplantı vb faaliyetler kamu tesislerinde yapılacak. Yurt dışı geçici görevler sınırlandırılacak. Bu kaleme başka ödeneklerden aktarım yapılamayacak. Sokak ve cadde ışıklandırılmasında LED dönüşümü hızlandırılacak. Kamu binalarında enerji verimliliği artırılacak.

EŞANTİYON HEDİYELER YASAKLANACAK

E-yazışma sistemine geçiş tamamlanacak. Tebligatlarda elektronik sisteme geçilecek. Kurumsal arşivler elektronik ortama taşınacak. Yayın, rapor vb. tanıtım amaçlı dökümanlar basılmayacak. Temsil ve tanıtma ödeneklerinde yüzde 25 kesinti yapılacak.

Uluslararası toplantılar ve milli bayramlar hariç; gezi, kokteyl, yemek vb faaliyet düzenlenmeyecek. Eşantiyon hediyeler yasaklanacak. Demirbaş alımları 3 yıl süreyle durdurulacak.

VERİMSİZ HARCAMALAR SONLANACAK

Mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10 kesinti, yatırım ödeneklerinde yüzde 15 kesinti uygulanacak. Tek seferlik gelire dayalı kalıcı harcama programları başlatılamayacak. Verimsiz harcamalara son verilecek.

ZORUNLU HALLER DIŞINDA YENİ PROJE OLMAYACAK

Kamu yatırımlarında önceliklendirmeye gidilecek. Fiziki ilerlemesi yüzde 75'in üzerinde olan yatırım projeleri, deprem riski olan projeler, deprem bölgesinde planlanan projeler, gıda arzını artıran projeler, yeşil ve dijital dönüşüm ile OSB liman-demir yolu bağlantı projeleri önceliklendirilecek. Zorunlu haller dışında yeni proje olmayacak.

Tasarruf tedbirleri tüm kamuda geçerli. İstisnasız tüm kamu personelleri uymak zorunda. İzleme, denetim, raporlama ve yaptırım yapılacak. İdari yaptırım ve para cezası uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum