Kan bağışı yapan muaf mı sayılıyor?

Kan bağışı yapan muaf mı sayılıyor?

​​​​​​​Aydın’da tam kapanma dönemi ile Ramazan ayı dolayısıyla kan bağışı oranında büyük düşüş yaşandı.

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Kızılay Aydın Şube Başkanı Mesut Mezkit, kan bağışı yapacakların, sokağa çıkma yasağından muaf olduğunu söyledi.

Kızılay Aydın Şube Başkanı Mesut Mezkit, Ramazan ayı ve pandemi dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamaların olduğu dönemde kan bağışında büyük oranda düşüşün yaşandığını söyledi. Ramazan ayından önce kan bağışı 150 üniteyken, rakamların 100 ünitenin altına düştüğünü bildiren Mezkit, insan hayatı için büyük önem taşıyan kan bağışçılarını Ramazan ayı ve kısıtlamada da kan bağışında bulunmaya davet etti. Kan bağışında bulunacak vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacağını kaydeden Mezkit, yapılacak kan bağışı seferberliğiyle azalan kan bağışının eski seviyelere çıkarılmasının amaçlandığını aktardı.

“RANDEVU ALAN MUAF SAYILACAK”
Kan bağışında bulunacak kişileri, randevu sistemiyle bağış yapmaya davet eden Mezkit, “Ramazan ayı ile pandemi salgın süreci devam ediyor. Bu süreçte tabi ki istenilen seviyede bir kan bağışımız yok. Belirli bir seviyenin altına düştü. Aydın genelinde günlük alınan 150 ünite kan şu anda 100’ün altına düştü. Biz vatandaşlarımızdan kan verme sürecinde kan bağışı için çağrıda bulunuyoruz. Kan her zaman lazım olan canlı bir varlık. Aydın’da kan bağışçılarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Ramazan ayı ve salgın nedeniyle vatandaşlarımıza kolaylık olması açısından uygulamalara gidiyoruz. Ramazan ayı boyunca Efeler ilçesinde bulunan kan merkezinde sabah 08:00’dan gece 24:00’a kadar kan bağışı alabiliyoruz. Salgın sürecinde de kısıtlamalar var. Kan vermeye gelen vatandaşlar kısıtlamadan muaftırlar. İlgili vatandaşlarımız https://www.kanver.org müracaat ederek randevu alabilirler. Kan vermeye geldikleri zaman kan versinler veya uyuşmazlık olduğu zaman vermeseler de biz onlara evrak veriyoruz ve kısıtlamalardan da muaf oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

“VİRÜS KANLA BULAŞMIYOR”
Kan bağışçılarının, bağış sırasında koronavirüse yakalanma endişesine de açıklık getiren Mezkit, “Vatandaşlardan şunu rica ediyorum. Salgın döneminde kan bağışı yaparken acaba bana bir şey olur mu diye düşünmesinler. Tüm temizlik şartları sağlanıyor. Görevliler de tüm şartlara uyum sağlayarak hizmet veriyorlar. Bu salgın dediğimiz virüs kanla bulaşmıyor. Gönül rahatlığıyla Aydınlı hayırseverler, kan bağışçılarımız bizim ilgili birimlerimize gelerek kan bağışında bulunabilirler.” diye konuştu.

“BAĞIŞÇILARIN AYAĞINA GİDERİZ”
Kalabalık olduğu durumda, bağışta bulunmak isteyenlerin yanına da gittiklerini belirten Mezkit, “Büyük sitelerde kan vermek isterlerse 50 bağışçısı buldukları an bize haber verdiklerinde biz ayaklarına kadar giderek kan bağışlarını alabiliriz. Kan bize her zaman lazım. Ramazan öncesi hastanelerdeki talepleri karşılayabiliyorduk ancak şu anda sıkıntılar olmaya başladı. Vatandaşlar iftardan sonrada bize gelerek rahatlıkla kan bağışında bulunarak kan stoklarının erimesine engel olabilirler. Seferberlik yaparak bu azalan stoklarımızı eski haline getirebiliriz. Kimsenin mağdur olmasının önüne geçmiş oluruz.” dedi.

kan-bagisi-yapan-muaf-mi-sayiliyor-kan-bagisinda-virus-bulasiyor-mu-kizilay-sube-baskani-mezkit-merak-edilenleri-acikladi-216527-3bfce72b3a08ed33ed443982f90f8013.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.