Burhan Ceyhan

Burhan Ceyhan

Muhabir
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Kan Bankası’ Ümit Yaşar…..

A+A-

Daha önceki yıllarda da Hedef Gazetesi’nde görev almıştım. Uzun bir aradan sonra yeniden Hedef Gazetesi ailesine katılmak bana onur ve gurur verdi. Bundan sonra haberlerimin yanı sıra arada gündeme dair makale yazılarımla siz değerli okuyucularımızla birlikte olacağım.

***

Bugün Aydın ve çevre illerdeki hastalara kan bularak hayat kurtaran ‘Kan Bankası’ Ümit Yaşar’dan bahsedeceğim. Kan ve trombosit ihtiyacı olan herkese adeta Kızılay gibi çalışarak kan buluyor. Koltuğunun altında taşıdığı defterde kayıtlı 5 binin üzerinde kan bağışçısının kan grubu ve telefon numarasını yıllarca biriktiren Ümit Yaşar, adeta binlerce kişinin yaşamasına bulduğu kan ve trombosit ile vesile oluyor. 

***
Geçtiğimiz günlerde İncirliova Belediyesi’nde Ümit Yaşar’la sohbet ederken, kan bulduğu hasta yakınlarının daha sonra kendisini arayıp aramadığını sordum. Oda üzülerek, “İş bitti mi hiç geri dönen veya arayan soran olmuyor” dedi. 

***

Bu sözü duyduğumda ben de gerçekten üzüldüm. Düşünün bir insan sizler için işini gücünü bıraksın, binlerce bağışçı arasından size uygun kan grubunda kan ve trombosit bulsun ve bunu da yine bir otomobille sizin ayağınıza kadar taşıyarak hastanızın yaşamasına yardımcı olsun ama siz bir teşekkürü bile çok göresiniz. İnsan sağlığından ve hayatından önemli bir şey var mı? Tabi ki yok. O zaman hayatını insanların sağlığına adamış bu güzel kardeşimiz sizlerin bir teşekküründen daha fazlasını hak etmiyor mu? Tabi ki ediyor. Aydın kamuoyunun ve devlet büyüklerinin bence böyle insanlara sahip çıkması ve onları ödüllendirmesi gerekiyor. Ümit Yaşar’lar sadece hastalanan yakınına kan lazım olduğunda değil, her zaman akıllarda olmalıdır. İşi bittikten sonra unutulmamalı küçük de olsa aranıp ve ziyaret edilerek bir teşekkür edilmeli. Çünkü ender sayıda ‘Kan Bankası’ Ümit Yaşar’lar var. Bizim de bunlara sahip çıkmamız gerekiyor………      

***

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar