Kanser taramasında muhtar eşlerine büyük görev

Kanser taramasında muhtar eşlerine büyük görev

Muhtarların eşleri vasıtası ile mahallelerdeki tüm kadınların aydınlatılmasını isteyen Kaymakam Soley, “Kanserden değil geç kalmaktan korkun" dedi.  

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN-   Karacasu Toplum Sağlığı Merkezi tarafından mahalle muhtarları ve eşlerine yönelik kanser tarama ile ilgili Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Kaymakam Ahmet Soley, çağın en belalı hastalığı olan kanserden korunmak için muhtar eşlerini uyardı.  Muhtarların eşleri vasıtası ile mahallelerdeki tüm kadınların aydınlatılmasını isteyen Kaymakam Soley, “Kanserden değil geç kalmaktan korkun" dedi.  

Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, İlçe Sağlık Müdürü Hakan Soy, mahalle muhtarları ve eşlerinin katıldığı toplantıda kanserde erken teşhis ve kanser tarama ile ilgili konularda bilgilendirme yapıldı. 

KANSERDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORKUN
Çağın en ölümcül hastalığı olan kanser belasından erken teşhis ile kurtulmanın mümkün olduğunu ifade eden Kaymakam Ahmet Soley, “Biliyorsunuz çağımızın en büyük belalarından birisidir. Kanser her ne kadar ölümcül ve tehlikeli ise de erken teşhiste kanserin bütün tehlikesini yenebilmek mümkün. Korkulacak olan kanser değil bugün geç kalmak olmalı. Bunun içinde devletimizi ve hükümetimiz ülke genelinde kanserin erken teşhis için kanserin tüm olanaklarını seferber etmiş vaziyette. Kanser tarama çalışmalarımız il genelinde de sürüyor” dedi. 

KANSER TARAMADA HEDEF İLK SIRA
Kaymakam Ahmet Soley, geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalarda başarılı bir yıl geçirilmiş olmasına rağmen halen kanser taramasından geçmemiş birçok kadın bulunduğuna dikkat çekti. Bu yıl da geçtiğimiz yıl gibi kanser taramasından ilk sıralarda yer almak istediklerini söyleyen Kaymakam Soley, “Geçtiğimiz yıl gerçekten başarılı bir konumda ilde birinci konumda idik. Başarılı bir yıl yapıldı. Hala kanser taramasından geçmemiş bir yığın kadınımız var. Bu yıl da bunları tamamlayıp kanser taramasında ilk sırayı yeniden almak istiyoruz. Bunda da sizlere büyük görevler düşüyor. Öncelikle bugün en büyük sıkıntımız bazı vatandaşlarımızın gerekli aydınlatmayı yapamadığından taramadan kaçınmaları ve taramayı reddetmeleridir” diye konuştu. 

MUHTAR EŞLERİNE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Kadınların ikna edilmesinde muhtar eşlerine büyük görevler düştüğünü kaydeden Kaymakam Soley, “Kanser erken teşhis edildiği anda artık tehlike olmaktan çıkan bir hastalık oldu. Bizim amacımız da ilk aşamasına bunu tespit edebilmek. Umarım bu çalışmalarımız başarılı olur. Ayrıca gayretlerinizden ötürü size teşekkür ediyorum ve aynı gayretleri sizlerden bir kez daha bekliyorum” dedi.

KARACASU İL İKİNCİSİ OLDU
Toplantı, kanser sunumu ve videosu ile devam etti. Kanser tarama biriminde görevli Toplum Sağlığı Merkezi ebelerinden İlay Mete, kanser tarama ilgili bilgiler verdi. Ebe İlay Mete, 2018 yılında 2 bin 265 kişiye bağırsak kanser taraması yapılarak hedeflenen nüfusun yüzde 88'i, bin 797 kadına Mamografi çekimi yapılarak hedef  nüfusun yüzde 92'si, bin 173 kadının da rahim ağzı kanseri (HPV) testinden geçirilerek hedeflenen nüfusun yüzde 130'un kanser taramasından geçtiğini söyledi.

KETEM ARACI 3 HAFTA KARACASU’DA OLACAK
Bu yılki hedeflerinin ilk sırada yer almak olduğunu ifade eden Mete, kanser tarama faaliyetlerinin 19 Ağustos’ta başlayıp 3 hafta boyunca devam edeceğini belirterek tüm kadınları Mobil KETEM aracına beklediklerini söyledi. Mobil mamografi aracının Karacasu Devlet Hastanesi bahçesine kurulup 40-69 yaş aralığındaki kadınlara meme kanseri ve 30-65 yaş arası kadınlara rahim ağzı kanseri ile ilgili tarama yapılacağı bildirildi.

MUHTARLARA KAPALI ZARF DAĞITILDI
Üzerinde isim yazılı kapalı zarflar muhtarlara dağıtılarak içinde verilen mektupların muhtarların eşleri aracılığıyla hizmet verdikleri mahallelerdeki kadınlara verilerek Karacasu Devlet Hastanesine getirilip taramadan geçmesi istendi.

kanser-taramada-muhtar-esleri-gorevlendirildi-120039-798cd596d47dcee4305dbf5b551d25ce.jpgkanser-taramada-muhtar-esleri-gorevlendirildi-120039-25116a5396a4853277beb66c03e40628.jpgkanser-taramada-muhtar-esleri-gorevlendirildi-120039-f8e710100488c2cbcb75384ae4caf980.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.