Karacasu Belediyesinden büyük hamle

Karacasu Belediyesinden büyük hamle

Karacasu’nun Büyükdağlı Mahallesinde koruma altına alınan Arnavut kaldırımlı Küçükarık sokaktaki Osmanlı’dan kalma 15 tescilli ev ile iki caminin kurtarılması için start verildi.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Karacasu Belediyesi koordinasyonunda tarihi sokak içinde bulunan evler projelendirilip Kültür Bakanlığının destekleri ile onarılarak bir Safranbolu, Şirince gibi turizme kazandırılacak. 

Osmanlı’dan kalma tarihi 100-200 yıllık Arnavut kaldırımlı sokak içinde bulunan tescilli 15 evin onarılarak turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. Karacasu Belediyesi Koordinesinde yapılacak olan çalışma kapsamında Belediye Meclis Salonunda ev sahiplerine yönelik Ankara’da faaliyet gösteren .bir firmadan gelen yetkililer tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, Büyükdağlı Mahallesi Muhtarı Yusuf Ekiz, Cuma Mahallesi Muhtarı Yılmaz Donduran ile Belediye Fen İşleri Müdürü Hafizana Tosun, İmar İşleri Müdürü Mustafa Özdemir ile Küçükarık sokak sakinleri katıldı. 
ESKİ BELEDİYE BAŞKANININ DA EVİ VAR
Tarihi sokak içinde bulunan evler projelendirilip Kültür Bakanlığının destekleri ile turizme kazandırılacak. Evler onarımdan geçtikten sonra Safranbolu evleri gibi kent estetiği ve ilçe tanıtımına katkı sağlayacak. 
Önceki dönem belediye başkanı Mustafa Büyükyapıcı ile daha önce tarihi bir evi alıp restore ettirerek butik otel olarak turizme kazandıran Prof. Dr. Ali Küpelioğlu’nun da aralarında bulunduğu 14 evin sahibinin tamamı da evlerinin onarılması için toplantıdan sonra firma yetkililerine vekâletname vermek için noterin yolunu tuttu. Önümüzdeki hafta çalışmalara başlanacak. 
 İKİ YILDA TAMAMLANACAK
Yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren firma yetkilisi İbrahim Zıvralı, “2860 sayılı koruma kanunu kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı özel mülkiyetinde bulunan tescilli taşınmazların projelendirilmesi ve onarılması için yardım yapıyoruz. Bu kapsamda Karacasu Belediyesi koordinesinde Küçükarık mevkindeki taşınmazların toplu halde onarılması için yardım başvurusu yapılacak. Bu bağlamda kişilerle yapılan müracaat yetkisi alınması sonucunda belediyemizce dosya hazırlayıp kültür bakanlığının uygun görmesi sonucunda röleve ve restorasyon projesine başlayacağız. Onarımdan geçecek 15 ev ve iki cami bulunuyor. Camilerden birisi projelendirilmiş ve onarım bekliyor. İnşallah önümüzdeki yıl projeleri bir sonraki yılda onarımları yapılarak belediyemiz bu tarihi yapıları turizme kazandırmayı düşünüyor” dedi. 
DIŞ CEPHE VE ÇATILARI ONARILACAK
Tescilli yapı olması nedeniyle öncelikle röleve ve restorasyon projeleri ardından sokak cepheleri ve çatılarının onarımdan geçirileceğini belirten İbrahim Zıvralı, daha sonra ev sahipleri isterse zaman içinde tekrar proje aşamasında çalışma yürütebileceklerini kaydetti.  
Karacasu’daki tarihi yapıların doku bütünlüğü açısından birçok yerden çok daha güzel olduğunu ifade eden Zıvralı, “Karacasu’nun evleri genel olarak Türkiye geneline baktığımızda çok nitelikli. Bu evlerin hepsinin korunması lazım. Bununla ilgili de belediye çalışma yapıyor. Bunun için ayrılması gereken ödenek çok fazla. Burada vatandaşında belediyenin de çabalaması lazım. Bu kapsamda eski belediye başkanlarından Emin Mete’de bu yardımlarla evini yaptırıyor. Diğer insanlarında başvurması gerekiyor. En güzel doku Küçükarık sokağı idi. Orası yapıldığı zaman sokağıyla birlikte internet ve fotoğraf çekimlerinde tanıtım amacıyla kullanılabilecek kadar güzel olacak. Taş örgüsü çok kaliteli. Eski bakımsız kalanlarında yapıları bozulmamış. Ahşaplarda da açık kapalı mekan geçişleri çok güzel. Her evin mutfak banyo balkonu kendine özgü mimarisi var” diye konuştu. 
3,5 MİLYONLUK BİR PROJE
Kaymakamlığında tarihi sokak ve evlerin iyileştirilmesi ve turizme kazandırılması için çalışmaları sürüyor. Kaymakam Ahmet Soley’de ÇEKUL Vakfı ile görüşüp evlerin restorasyonu için çalışma başlatmıştı. Karacasu Belediyesinin de çabaları ile yıllardır bir çivi bile çakılamayan yıkılmaya yüz tutmuş tehlike arz eden tarihi evler bu sayede hem kötü görüntüden hem de yıkılmaktan kurtarılacak. Restorasyonu yapılan evlerin bazıları butik otel restoran gibi kullanılarak sokak turizme açılacak. Birkaç asırlık olan tarihi evlerin röleve ve restorasyon onarım maliyetinin yaklaşık 3,5-4 milyon tutarında olduğu bildirilirken, evler tamamlandığında bir Safranbolu, Şirince gibi turizme kazandırılarak ilçe tanıtımına ve turizmine büyük katkı sağlaması amaçlanıyor. 
Sokak içindeki koruma altında olmayan diğer gayrimenkuller yanı sıra yeni inşa edilecek olan evlerinde sokağın mimari yapısına uygun inşa edilerek tarihi dokunun korunacağı bildirildi. 

 

karacasudaki-tarihi-evler-kurtariliyor-130387-46c48b34870c88460523e2acfe7ee847.jpgkaracasudaki-tarihi-evler-kurtariliyor-130387-9998e1ddbbece0c3256543d7355c73fb.jpgkaracasudaki-tarihi-evler-kurtariliyor-130387-e02519ef063bb336e300fb15b74c5eb4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.