Karacasu Dikmen kekik balını dünya tadacak

Karacasu Dikmen kekik balını dünya tadacak

Karacasu’nun önemli yöresel ürünlerinden olan meşhur Dikmen kekik balını koruma altına almak ve markalaştırmak amacıyla coğrafi işaret tescil belgesi alınması yolunda çalışmalar başladı.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN)  Dikmen kekik balı coğrafi işaretini almaya hak kazandığında Karacasu’nun ünlü Dikmen balı marka olacak. Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley’in başlatmış olduğu 5 yıl sürecek Arıcılık ve Bal Üretimi Geliştirilmesi Projesi kapsamında kurulan Arıcılık ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ilçenin en önemli ürünlerinden olan meşhur Dikmen kekik balına coğrafi işaret belgesi almak için Sanayi Ticaret İl Müdürlüğüne başvurdu.  
ANKARA’DAN EKİP GELDİ
Başvuru üzerine Akfen Holding’in sponsorluğunda Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Haşim Altınözlü ile Konak Patent ve Marka Vekili Figen Konak, bölgede farklı aroması ile ün yapmış Dikmen kekik balına coğrafi işaret tesciliyle ilgili çalışma yürütmek için Karacasu’ya geldi. Arıcılığın yaygın olduğu Dikmen ve Yeniköy Mahallelerinde çalışma yürüten yetkililer, üreticilerle görüşüp balı yerinde inceledi. 
FESTİVAL YAPILMIŞ
Kaymakam Ahmet Soley, Belediye Başkanı Zeki İnal, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rahmi Şendalgıç, Dikmen Mahallesi Muhtarı Hüseyin Çeker, Yeniköy Mahallesi Muhtarı Musa Girgin, Arıcılık ve Bal Üretimi (BALKOOP) Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erdal Karagöl’ün de katılımları ile gerçekleşen toplantıda, Dikmen kekik balının çok eski tarihe dayanan bir üne sahip olduğu, 1974-1975 yıllarında bal festivalinin dahi yapıldığı vurgulandı. 
ÜNÜ ÇOK ESKİLERE DAYANIYOR
Dikmen ve Yeniköy Mahallelerinde, aktif 43 arıcının 4 bin 500 civarında kovan ile faaliyet yürüttüğünü söyleyen Kaymakam Ahmet Soley, “Karacasu’da arıcılığın geçmişi oldukça eski yıllara dayanmakta olup yörenin başlıca gelir kaynakları arasındadır. Dikmen kekik balı yörenin özellikli doğal bitki florası, doğa koşulları ve iklimi nedeniyle üne sahiptir. Uzun yıllardan beri arıcılıkla bilhassa kekik balı üretimi ile ön plana çıkmış, hatta 1974-1975 yıllarında bal şenlikleri ile adını duyurmuş kekik balı ile isim yapmış bir yöremiz. O yıllarda daha yaygın olan balımız son yıllarda azalma göstermişse de, biz kaymakamlık olarak bu yörede arıcılık ve bal üretimini geliştirmek amacıyla Ekim ayında başlattığımız proje kapsamında kooperatif kurduk” dedi. 
DİKMEN BALI MARKA OLACAK
Dikmen kekik balının tüm ülke genelinde tanıtımlarını yapıp coğrafi işaret tescilini kazandırarak markalaşması, ürünün korunması ve pazar payını artırmayı amaçladıklarını sözlerine ekleyen Kaymakam Soley, “Bu sayede ürünün doğallığını korumuş olacağımız gibi ulusal coğrafi işaret amblemi ve logosu olmayan ballar Dikmen balı adı altında pazarlanamayacak. Bal üretiminin yanı sıra bal işleme, paketleme, ana arı, polen, arı sütü gibi yan ürünleri de hayata geçirmek de projelerimiz arasında” dedi. 
“DİKMEN BALINI DÜNYAYA TATTIRACAĞIZ”
Belediye Başkanı Zeki İnal, kendisi Karacasulu olmasa da 1986 yılından buyana ilçede tütün eksperliği yapması nedeniyle tüm köylerini iyi bildiğini söyledi. Mesleği gereği Dikmen ve Yeniköy’deki arıcılığı da çok iyi bildiğini ve kekik balının damakta bıraktığı aroması ile hiçbir balla kıyaslanamayacak kadar doğal ve kaliteli olduğunu belirten İnal, “ “Bu yörenin balı tabiat şartları, hava şartları, doğal kekiğin verdiği o tat, aroması, Dikmen Yeniköy kekik balının bu seviyeye getiriyor. Muğla’nın çam balı, Kale’nin, Tavas’ın da kekik balı var. Hiç birinin aroması bizim Dikmen kekik balının aromasını tutmuyor. Devletin ve kaymakamın ve sizlerin de destekleri ile arı üretimin bu balı tüm dünyaya tattıracağız” diyerek iddialı konuştu.

karacasu-unlu-dikmen-kekik-baliyla-marka-olacak-103750-0c219038fe11f9ce9d42f472a43baa71.jpgkaracasu-unlu-dikmen-kekik-baliyla-marka-olacak-103750-20caa910b56b704055d68c6ae722d35d.jpgkaracasu-unlu-dikmen-kekik-baliyla-marka-olacak-103750-ecaec6ae10189842979fe772e86494e2.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum