Karacasu ekonomisinin can damarı Yaykın

Karacasu ekonomisinin can damarı Yaykın

Karacasu’ya 25 kilometre uzaklıktaki 230 hane 850 nüfusu ve çalışkan insanlarının olduğu Yaykın Mahallesi, son yıllarda zeytinde en verimli yıllarından birini yaşıyor.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - Gelir düzeyi en yüksek ilçelerden birisi olması nedeniyle küçük Almanya olarak adından söz ettiren Yaykın’da zeytin ve zeytinyağında bu yıl rekor kırıldı.

Bozdoğanlı zeytin ve zeytinyağı tüccarı Ersin Mammacı, mineral asiti 0,5 olan Yaykın zeytinyağının bölgenin hatta Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağı olduğunu belirterek, “En saf en organik kaliteli zeytinyağını Yaykınlılar üretiyor” diyerek iddialı konuştu.

Sofraların vazgeçilmez tatlarından sofralık zeytin ve zeytinyağı, Yaykın bölgesinde en önemli geçim kaynaklarının başında gelmeye başladı. Yaykın Mahallesi, kadınıyla erkeğiyle ilçe ekonomisine katkı sağlayan çalışkan insanlarının yetiştirdiği zeytin ve zeytinyağında kalite ve rekolte bakımından son yıllarda altın çağını yaşarken ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.  

NÜFUSU İKİYE KATLANIYOR

Her hanenin zeytinde hiç değilse en az bin 500 ağaç varlığına sahip olduğu Yaykın Mahallesinde yılın 12 ayı 7’den 70’e herkesin çalıştığı gibi neredeyse nüfusu kadar da tarım işçisi ilçeye gelerek büyük bir hareketlik yaşanmasına neden oluyor. Karacasu’dan, Bozdoğan, Kale ve Tavas ilçelerinden her gün zeytin hasadı için 500 ile 700 civarında tarım işçisi mahalleye gelerek nüfusu ikiye katlıyor. 

YAYKIN HALKINA GÜVENİYORUM

Ocak ayında tütünle başlayıp Temmuz ve Ağustos aylarında incir, Eylül'den itibaren yıl sonuna kadar zeytin hasadıyla yılın 4 mevsimi boş kalmayan Yaykın Mahallesinden 8-10 yıldan bu yana zeytinyağı alımı yapan Bozdoğanlı tüccar Ersin Mammacı, son 3 yıldır da rekoltede yaşanan artışa dikkat çekti. Rakımı 750 olan bol oksijenli temiz havası ve verimli toprakları ile incir ve zeytinde bölgenin en kaliteli ürününün Yaykın’da yetiştiğini kaydeden tüccar Mammacı, üretici Kemal Ayhan'ın zeytinyağını satın aldı. Mammacı, “Zeytinyağının mineral asiti 0,5 olup en kaliteli zeytinyağını bu bölgeden alıyorum. Diğer yerlerde 18 ile 22 arasında geliyor. Zaten 22 asiti geçti mi zeytinyağı olma özelliğini kaybediyor. Bu bölgenin halkına güveniyorum. Hile hurda bilmez. En saf en organik kaliteli zeytinyağı burada olduğu için başka bir yerden zeytinyağı almam. Geçen yıl 700 ton zeytinyağı aldım. Bu yıl ise bin tonu geçmesi bekleniyor. Fiyatlarda memnun edici. Toptan fiyatı 17 TL’den günde 10 ile 20 ton arasında yağ alıyorum. Buradan başka bir yerden yağ almam. Ben Yaykın halkını seviyorum, onlar da beni seviyor” diyerek Yaykınlılardan ve zeytinyağından övgüyle bahsetti.

KÜÇÜK ALMANYA OLARAK LANSE EDİLİYOR

Her hanenin üretime katıldığı kışın tütünle başlayıp yazın incir ardından zeytin hasadının yapıldığı Yaykın Mahallesinde gelir seviyesi yüksek olmasından ötürü adı küçük Almanya’ya çıkmış. Mahalle Muhtarı Osman Ali Aktan, “Küçük Almanya büyüdü artık Almanya’yı bile geçti ekonomide” şeklinde bir de espri yaptı. Aktan, Yaykın’ın üretimde birinci olması ve yetiştirdiği ürünlerin verimli olmasını havasına ve verimli topraklarına aynı zamanda çalışkan insanlarına borçlu olduklarına söyledi.

SABAH AKŞAM PANAYIR ALANINA DÖNÜYOR

Zeytin ağacı varlığının günden güne arttığını ifade eden Muhtar Aktan, “Ağacım yok diyende en az bin 500 ağaç var. Dışarıdan gelen tarım işçisi köyün nüfusunu ikiye katlıyor. Pazar sorunumuz yok. Fiyatlardan tüccar memnun köy halkı da memnun. Yaykın’ın ekonomisi hane başı 100 bin TL’nin üzerine geçiyor. Herkesin işleyeceği kendi arazisi var. Her yerden Bozdoğan, Tavas, Kale’nin bütün köylerinden amale geliyor. Burası sabah ve akşamüzeri panayır alanına dönüşüyor” dedi.

ÇERÇİOĞLU’NA SESLENDİ

Her yerden servis araçlarıyla mahalleye amele taşınmasından ötürü yoğun bir trafik yaşandığını belirten Aktan, yolun genişletilmesi için Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu’na seslendi. Muhtar Aktan, “Trafik yoğun ancak yollarımız yeterli gelmiyor. Yolumuzu genişletecek bir imkan yok. Özlem başkanımızdan yollarımızı genişletip daha iyi yapılmasını rica ediyoruz. Bu kadar gelir seviyesinin yüksek olduğu ilk ve ortaöğretimi, sağlık ocağı bulunan bu kadar amelenin çalıştığı bir yerde yollarımızın daha güzel olmasını genişletilmesini istiyoruz” dedi. 

BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE YAŞAM SÜRÜYORLAR

Mahallede herkesin cumartesi, pazar bayram seyran bilmeden yılın 12 ayı hiç boş kalmadan çalıştığını sözlerine ekleyen Muhtar Aktan, “Bizim tatilimiz sadece yağmur yağdığında. İnsanımız ancak yağmur yağarsa dinlenir yağmazsa tatil yok. Herkes işinde gücünde. Arkasından incir sonra zeytin hasadı devam ediyor. Her şeyimiz organik. Bölgenin en kaliteli tütünü, inciri ve zeytini burada yetişiyor. Yağımız, incirimiz, halkımız da organik. Halk birbiriyle kaynaşır, iyi geçinir. Bir kavga dövüşümüz olmaz. Herkes işinde gücündedir” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum