(GÜLAY ÖZTEKİN) Elma üretiminin yoğun olduğu Alemler ve zeytinciliğin en yaygın olduğu Geyre Mahallelerinde çiftçinin yüzünü güldürecek erkan tanı ve takip sistemi kuruluyor.
Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, göreve gediği 5 ayda sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra tarım ve turizm alanında da hayata geçirdiği projelere bir yenisini ekledi. Zeytin ve elmada tahmin ve erken uyarı sisteminin kurulması projesi ile 14. projesini devreye sokan Kaymakam Soley, ilçenin en önemli gelir kaynaklarından ve tarım ürünlerinden olan elma üretimi ile ünlü Alemler Mahallesi ve zeytinciliğin en yaygın olduğu Geyre mahallesinde zararlı haşerelere karşı mücadele başlattı.

KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Kaymakam Soley, “İlçemiz zeytin ve elma üretiminde gerek biyolojik gerek meteorolojik olumsuzlukların beklenmedik zamanlarda meydana gelmesinden dolayı mücadele ve tedbir alınmasında geç kalınması sebebiyle ürünlerde ciddi derecede verim ve kalite kayıpları görülmektedir. Bu kayıpların önüne geçmek amacıyla elde edilecek verilerle çiftçilerin önceden bilgilendirilmesi gerekiyor. Bitkisel üretimde hastalık ve zararlılarla mücadelede ilaçlamanın gerekli olup olmadığına karar verilmesi için en uygun ilaçlama zamanının saptanarak üreticilerin cep telefonlarına mesaj yoluyla uyarılması için takip ve erken uyarı sistemi kuruyoruz” dedi.

İSRAF ÖNLENECEK
İlçede tahmin ve erken uyarı sistemi olmadığı için hastalık ve zararlıların mücadelesinin genellikle bitkinin fenolojisi esas alınarak yapıldığını kaydeden Kaymakam Soley, “Bunun neticesinde, mücadelede gereksiz ilaçlama, iş gücü, zaman ve para kaybı yaşanmaktadır. Tahmin ve uyarı sistemlerinin uygulanması ile birlikte hastalık ve zararlıların yoğunluğu, biyolojisi ve bitki fenolojisi takip edilerek gerektiği zaman gerektiği kadar ilaçlama yapılarak mücadeledeki israflar önlenmelidir” diye konuştu.

ZARARIN EN AZA İNDİRİLMESİ AMAÇLANIYOR
Kaymakam Soley, 20 bin 500 TL maliyetle İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü işbirliğinde yürütülecek olan proje ile çiftçilerin bu haşerelerin mücadelesinde para, enerji ve zaman kaybından kurtarılması, ilaçların çevreye verdiği zararın en aza indirilmesinin amaçlandığını sözlerine ekledi.

karacasu-zararli-haserelerden-kurtulacak-96567-78a2bb10fdbea0b60d496f029605c1b4.jpgkaracasu-zararli-haserelerden-kurtulacak-96567-8157ddaec627d973e40f456ab0c99a9d.jpg
.Kaynak: GÜLAY ÖZTEKİN