(GÜLAY ÖZTEKİN) Beş kişilik çetenin elebaşı olduğu öğrenilen kadın olay yerinden kaçmayı başardıysa da çenesindeki beni onu ele verdi ve kıskıvrak yakalandı.
Karacasu’da birinci derecede sit alanı olan Güzelköy Mahallesindeki mezarlıkta bulunan Roma dönemine ait oda mezarda açılmamış lahit ortaya çıkarmak için kaçak kazı yapan tarihi eser kaçakçısı 5 kişi jandarmanın başarılı operasyonu sonucu kıskıvrak yakalandı.
Olay önceki Güzelköy Mahallesindeki mezarlıkta saat 15.00 sıralarında meydana geldi.
Edinilen bilgiye göre, Manisa Alaşehir’den kaçak kazı yapmaya gelen H.K (24), M.O. (53), H. K. (44), M. Ç.,(54) çetenin ele başı olduğu öğrenilen Denizlili E.B. (42) ile buluştu. Kazı alanında oda mezarda bulunan paha biçilemez değerdeki açılmamış Lahiti ortaya çıkarmak için kaçak kazı yapan 5 kişi jandarmanın baskınına uğradı. Define avcısı 5 kişiden 3’ü yakalanırken, jandarma ekiplerini görünce kaçmayı başaran çetenin elebaşı kadın E.B. ve M.Ç.’yi, yine jandarmanın dikkati yakalattı.
ÇETENİN ELEBAŞI KADINI ÇENESİNDEKİ BENİ ELE VERDİ
İddiaya göre, kaçak kazı yaptıkları sırada suçüstü yakalanan 3 kişi mahkemeye sevk edildi. Diğer iki kişinin aranmasına devam edilirken, olay yerinden kaçmayı başaran kadının çenesindeki iki benini fark eden jandarma, ertesi günü Hükümet konağı önünde park halinde duran ve içerisinde biri kadın iki kişinin olduğu araçtan şüphelendi. Konuyu polise bildirip yardım isteyen jandarma, polis memuruna kadının yüzünde ben olup olmadığını sordu. Kadının çenesindeki iri iki ben yakayı ele verdi. Şüphe üzerine gözaltına alınan E.B. ve M.Ç. tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla bugün Adliyeye sevk edildi.
Önceki gün mahkemeye çıkarılan 3 kişinin adli kontrol şartı ile serbest kaldığı, iki kişinin ise Cumhuriyet Savcısının tutuklama talebi ile mahkemeye sevk ettiği öğrenildi.

karacasuda-define-avcisi-biri-kadin-5-kisi-yakalandi-92833-1e588524381ff20fc86cde24e7351a3b.jpgkaracasuda-define-avcisi-biri-kadin-5-kisi-yakalandi-92833-e8acde2e13c82f759867bbd27c6c5255.jpg

Kaynak: GÜLAY ÖZTEKİN