Karacasu'da son mecliste gündem dikey yapılaşma

Karacasu'da son mecliste gündem dikey yapılaşma

Karacasu Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimler öncesi gerçekleştirdiği son meclis toplantısında gündem maddesi olan dikey yapılaşmayı tartıştı.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Meclis üyesi Sevgi Kulcu Öncü, giderayak çok katlı binalara karşı olduğunu belirterek dikey yapılaşmaya son verilmesi gerektiğini vurguladı. 
Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı başkanlığında son kez toplanan Belediye Meclisi Tavas Caddesi üzerindeki 4 katlı bir binanın 5. Kat yapı ruhsat izni verilmesini görüşüp oyladı. Oylamaya geçilmeden önce söz alan Sevgi Kulcu, giderayak Karacasu’da dikey çok katlı yapılaşmaya son verilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
“DİKEY YAPILAŞMAYA SON VERİLMELİ”
Bir daha mecliste olmayacakları için son bir kez gündeme getirmek istediğini kaydeden Kulcu, “Karacasu için 5 kat çok fazladır. Otantik yapılaşmanın korunması için iki katlı yapıların korunması gerekir. Bir dahaki dönemde mecliste olmayacağız. Bu yüzden bu düşüncemi paylaşmak ve bundan sonraki alınacak kararlarda dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Burada Tavas caddesinde bir kişi 5 kat yapmış. Arkasından örnek teşkil etmiş ve arkası gelmiş. Bu uygulama böyle devam ederse Karacasu'da her yer binaların çok olduğu fakat hiçbir özel yapısı olmayan bir yer haline dönüşür diye düşünüyorum” diyerek ilçe estetiği açısından önemli bir konuya parmak bastı.   
BAŞTAN SONA KATILIYORUM
Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, Meclis üyesi Sevgi Kulcu’nun fikirlerine tamamen katıldığını söyledi. Büyükyapıcı, “Yüzde 90 dikey yapılaşma var. Çoğu 5 kat imar planı almış ve alamayan birkaç kişi kalmış. Karacasu gibi küçük ilçelerde yapılaşmanın dikine gitmemesi gerektiğini yürekten bende inanıyorum. Sevgi hanımın söylediklerini baştan sona katılıyorum” dedi. 
BELEDİYE MECLİSİNİN DEĞİŞTİRME YETKİSİ YOK
Konuya açıklık getirmeye çalışan Meclis Üyesi Erdinç Gümüş ise “Şehir imar planının Bayındırlık bakanlığının şehir imar plancıları tarafından çizildiğini biliyoruz. Şehir imar planlarına geçmişteki gibi belediye encümenin ya da belediye meclisinin değiştirme yetkisi yok. Ancak buna plan değişikliği hakkı şehir plancılığına verilmiş. Şehir imar planlarında hem kent estetiğine hem de yaşamsal kentsel donatı alanlarının mutlaka kentin içinde yer alması uygundur. Hem görüntü kirliliği olmayacak hem de yaşamsal fonksiyonla planlar taşıyacak. Hiç bir meclisin buna kendi kafasına göre değiştirme ya da ilave etmesine izin yok” diye konuştu. 

giderayak-dikey-yapilasmaya-dikkat-cekti-95355-308aa386d6c2036eae3ed864c8fc5dcd.jpggiderayak-dikey-yapilasmaya-dikkat-cekti-95355-aca1d94502c3194775c87888e56e3679.jpggiderayak-dikey-yapilasmaya-dikkat-cekti-95355-c6c161f565329f83dddac822397614fa.jpggiderayak-dikey-yapilasmaya-dikkat-cekti-95355-d57a9f8183eca8d09715f3a56e14544a.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.