Karacasu'da uluslararası festival heyecanı

Karacasu'da uluslararası festival heyecanı

Karacasu, 1. Uluslararası Afrodisias festivaline ev sahipliği yapacak

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley başkanlığında yapılan toplantıda, 737. Dedebağı keşkek hayrıyla birlikte her yıl geleneksel olarak düzenlenen 32. Karacasu Afrodisias Kültür Sanat ve Tanıtım Festivali 2 günden 5 güne çıktı. UNESCO Dünya mirası listesine alınan Afrodisias bu yıl ilk kez düzenlenecek 1. Uluslararası Afrodisias Kültür Sanat ve Tanıtım Festivali'ne ev sahipliği yapacak.

Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley’in başkanlığında Belediye Başkanı Zeki İnal, CHP İlçe Başkanı Mesut Büyükgümüş, İYİ parti İlçe Başkanı Aydın Güvendi, belediye meclis üyeleri, oda başkanları, STK’lar, muhtarlar ve vatandaşların katılımı ile Karacasu’da yapılacak festivallerle ilgili geniş kapsamlı toplantı düzenledi. Belediye Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda her yıl Ağustos ayının son haftası düzenlenen ve bu yıl 737. Geleneksel Dedebağı keşkek hayrı ile 31. Afrodisias Kültür Sanat ve Tanıtım Festivali'nin birlikte ya da birbirinden bağımsız yapılması görüşüldü. 

İLK KEZ ULUSLARARASI FESTİVALE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Yapılan toplantının ardından Ağustos sayında yapılacak geleneksel festival dışında Eylül ayında 1. Uluslararası Afrodisias Kültür Sanat ve Tanıtım Festivali düzenlenmesi kararlaştırıldı. 2017 yılında UNESCO dünya kalıcı mirasına alınan Afrodisias bu yıl ilk kez uluslararası festivale ev sahipliği yapacak. 

GELENEKSEL KARACASU FESTİVALİ 5 GÜN SÜRECEK
Belediye Başkanı Zeki İnal, festivalin iki gün yerine haftaya yayılan geniş kapsamlı olması konusunda görüş bildirirken ilçenin ileri gelenleri bu konudaki görüş ve önerilerini belirtti. Başkan İnal, “Birbiriyle özdeşleşmiş bu iki etkinliğin bir bütün olarak devam etmesi gereken çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Daha çok insanın ilçemize gelmesi için festivaller büyük bir nimet. O yüzden festivallerin iki gün yerine bir hafta gibi geniş zamana yayılarak daha çok etkinlik düzenlenmesi büyük bir adım olacaktır. Benim önerim 21-25 Ağustos tarihleri arasında yapılmasıdır. Dolu dolu geçmesini arzuladığım festivalin içini sığdırabilecek her türlü etkinliğe de açığız” dedi. 

BÜYÜK BİR TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP 
Kaymakam Ahmet Soley, Afrodisias Antik Kenti gibi büyük bir turizm potansiyeline sahip Karacasu’nun yeteri kadar tanıtılamadığını söyledi. Her ne kadar büyük bir turizm potansiyeline sahip olsa da ona cevap verebilecek alt yapısının da bulunmadığına dikkat çeken Kaymakam Soley, “Biz ilçemizde öncelikli sürükleyici unsur olmasını istiyorsak öncelikli olarak alt yapı sorununu çözmeliyiz. Hiç olmazsa 250 yatak kapasiteli otel, restoran ve satış yerlerine sahip olmamız gerekiyor. Afrodisias ören yeri dünyanın sayılı ören yerlerinden birisi ve tarihinde heykelcilik ön plana çıkıyor. Bunların dışında Arapapıştı Kanyonu, Esençay Şelalesi gibi birçok gezi tertip alanlarımız var. Son yıllarda yürüyüş grupları ilçemize geziler düzenliyor” dedi. 

GERÇEK BİR KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ OLACAK
Festivallerin ilçenin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Kaymakam Soley, kültür ve sanat öncelikli festivallerin ele alınması gerektiğini belirterek, yapılacak festivaller ile yurt içi ve yurt dışından daha çok insanı ilçeye getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Kaymakam Soley, kültür ve sanat alanında çeşitli konser, bale, opera, fotoğrafçıların buluşması gibi bir festival düzenlemek istediğini söyledi. Bu festival kapsamında ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler Türkiye Fotoğrafçılık Buluşması'na ev sahipliği yapabileceğini sözlerine ekleyen Soley, fotoğraf sanatçısı 280 arkadaşının Afrodisias’a gelmeye hazır olduğunu ifade etti. 

DOPDOLU BİR FESTİVAL BEKLİYOR
Ayrıca Geyre Vakfı ile de bir görüşmesi olduğunu hatırlatan kaymakam Soley, “Ömer Koç ile bizzat görüştüm. Eylül ayında içinde sanatçı ve iş adamlarından oluşan bir heyeti Afrodisias’a getirmeyi planlıyor. Bunu da festival kapsamına alabiliriz. Konferanslar, paneller, konserler, fotoğrafçılar, resim sanatçıları, çeşitli sergiler ve antik statta çocuk oyunları şenliği düzenleyebiliriz. Arapapıştı gezisi yapmak gibi etkinlikler olabilir. Ayrıca Bakanlığın desteğiyle bin bir gece masallarını anlatan bale gösterisi Afrodisias’ta niye yapılmasın? Bu festivaller ilçe tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Benim festival anlayışım bu. Kültür ve Turizm Bakanlığı 100 bin TL, 737. Dedebağı keşkek hayrı için de 30 bin TL verecek. Bize ulaşım ve konaklama dışında maliyeti olmayacak” dedi. 

GÜZELLİK YARIŞMALARI ÖNERİLDİ
Toplantıda söz alan Belediye Meclis üyesi Nail Kurt, adını güzellik tanrıçası Afrodiat’tan alan Afrodisias Antik kentinde güzellik yarışması yapılabileceğini önerisini getirirken Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç ise turizmin yanı sıra bir tarım kenti olması nedeniyle festivalde buzağı yarışması yapılabileceği şeklinde görüş bildirdi. 

ÖNERİ VE DEĞERLENDİRMEDE BULUNDULAR
Toplantıda Karacasu Vakfı Başkanı Mustafa Demir, eski kurucu vakıf başkanı Prof Dr. Ali Küpelioğlu, Karacasu Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Bülent Eriklioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sefa Töz, Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, ADD Karacasu Şube Başkanı İsa Çetin, Geyre Sulama Kooperatif Başkanı Metin Sarıdayı, İYİ Partili belediye Meclis üyesi Nail Kurt, festivallerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

karacasu-1-uluslararasi-afrodisias-festivaliyle-kapilarini-dunyaya-aciyor-107949-b90a3f2d497c5310da171920ada1ea08.jpgkaracasu-1-uluslararasi-afrodisias-festivaliyle-kapilarini-dunyaya-aciyor-107949-8373e64a6c029afae69ce8a396df1333.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum