Karacasu'da ustanın yerini robot aldı

Karacasu'da ustanın yerini robot aldı

​​​​​​​Karacasu yeni sanayi bölgesinde Yeşil Artvin Unlu Mamulleri ekmek fabrikasını işleten Tekin Kardeşler, yeni satın aldıkları gelişmiş otomasyonlu hamur yükleme ve boşaltma robotu ile el değmeden daha seri ve kaliteli ekmek üretmeye başladı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Karacasu’da bir ilk olan ekmek yükleme robotu sayesinde teknolojik gelişmelere ayak uyduran ekmek fabrikasında daha sağlıklı ve kaliteli üretimin yanı sıra tasarruf sağlaması da dikkat çekiyor. 
İnsanların en temel gıda maddelerinin başında gelen ekmekte, geçmişten bu güne elle yoğrulup hazırlanan ekmek hamuru yerini birçok meslekte olduğu gibi teknolojiye bıraktı. Hamur yoğurma makinesinden sonra şimdi de ekmek fırınlarında insanların yerini robotlar aldı. Karacasu’da 20 yıldır sofraların en vazgeçilmez temel gıda maddesi olan ekmeği hijyen, sağlık ve kaliteyle buluşturan ekmek fırını işleten Rıdvan ve Şaban Tekin kardeşler, yeni aldıkları robot ile ilçede bir ilke imza attı. Daha önce insan gücüyle üretilen ekmek artık el değmeden tamamen otomatik sistemle üretilmeye başlandı. Ustaya gerek kalmadan robot sayesinde kaliteden ödün vermeden daha sağlıklı koşullarda ekmek üretilerek rekabet ortamı da sağladı. 

EKMEK ÇEŞİTLERİ İLE SOFRALARA SAĞLIK TAŞIYOR
Tam otomatik 3’lü sistemle çalışan robot sayesinde ekmeği el değmeden fırına yükleyip pişirdikten sonra yine el değmeden boşaltarak daha kaliteli hizmet sunmaya başlayan Tekin kardeşler ekmek fabrikası, çavdar, buğday, kepekli, Isparta ekmeği, Trabzon ekmeği ve somun ekmek çeşitleri ile halka daha leziz ve kaliteli ekmek üreterek sofralara sağlık taşıyor. Gelişmiş otomasyonlu hamur yükleme ve boşaltma robotu, pişirilecek hamurların fırına hızlı ve hijyenik şekilde yüklenmesini ve pişirme sonrası ekmeklerin otomatik boşaltımını sağlayarak işçilik ve zamandan tasarruf edilmesine, yüksek kapasiteli işletmelerin verimli çalışmasına olanak sağlıyor.

"HİJYEN, KALİTE VE TASARRUF SAĞLADIK"
Ekmek üretiminin tamamen otomatik bir sistem haline dönüştürdüklerini belirten Tekin Kardeşler ekmek fabrikasının sahiplerinden Ali Tekin, “El değmeden hamurun yapılması, hamurun işlenmesi ve pişirilmesi tamamen otomatik bir sistemle şu anda yapılıyor. Amacımız ilçemizde ve bölgemizde kaliteyi daha da yükseltmek ve rekabet ortamını sağlamaktır. Dün olduğu gibi bundan sonra da hijyenin sağlanması adına büyük bir gayret sarf ettik. Yaptığımız yatırımlarla hem hijyen, hem kalite hem de önemli bir tasarruf sağlamış olduk” diye konuştu.

USTANIN YERİNİ ROBOT ALDI
Her damak tadına hitap eden tatlar sunmak amacıyla üretim kalitesini sürekli geliştirdiklerini kaydeden Tekin, robot sistemine geçmelerindeki en önemli nedenin insanların en temel gıda maddesi olan ekmekte kaliteye önem vermeleri, ayrıca günümüzde artık çırak yetişmemesinden dolayı teknolojiye ayak uydurmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yakıttan yüzde 100 tasarruf sağlarken, iş gücünden tasarruf sağladıklarını belirten Tekin, ayrıca hijyen koşullarda üretim yaptıklarını ifade etti. 

ÇIRAK YETİŞMİYOR 

Tekin, “Robotu tercih etmemizin sebebi şimdiki nesilde çırak yetişmediği için robota başvurduk. Gençler üniversite okumak istiyor. O yüzden 20 yaşından sonra çırak yetişmiyor. Çekirdekten yetişmesi gerekiyor. Yakıt olarak yüzde 100 karlı olduk. Yakıttan ve iş gücünden tasarruf ediyoruz. Hijyen koşullarda üretim yapıyoruz. Eskiden ne kadar itina gösterirsen göster, yeteri kadar hijyen olmuyordu. Ekmek daha düzgün, kaliteli, standart ölçülerde çıkıyor. İnsan gücünün yapamadığını robot yapıyor. Robot, ustaya gerek kalmadan makineye veriyor. Fırının kapasitesine göre hamuru içeriye alıp belli bir dakikayı ayarlayarak ekmek piştikten sonra tekrar dışarı veriyor. Hamurda makinede yapılıyor. Kesmesi yuvarlaması hepsini makine yapıyor. Günde yaklaşık 3 bin ekmek ayrıca simit çıkarıyoruz” diye konuştu.  

ekmekte-buyuk-devrim-ustanin-yerine-robot-aldi-135796-0da9131ee55803d472407643a80b29e7.jpgekmekte-buyuk-devrim-ustanin-yerine-robot-aldi-135796-2dc7679f74828d47e58dd6befba6a606.jpgekmekte-buyuk-devrim-ustanin-yerine-robot-aldi-135796-5cbe33ddae20d2ea3f5b84243c3b5f1c.jpgekmekte-buyuk-devrim-ustanin-yerine-robot-aldi-135796-af27c616461cd83845b8678562c17f08.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.