Karacasu'daki tarihi Töz Konağı nihayet kurtuluyor 

Karacasu'daki tarihi Töz Konağı nihayet kurtuluyor 

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, eko-turizm çalıştayı için gittiği Karacasu’da 1999 yılından bu yana restore edilmeyi bekleyen tarihi Ahmet Töz Konağı ve Küçük Arık Sokakta incelemede bulundu.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN'İN ÖZEL HABERİ-Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile Karacasu Kaymakamlığı işbirliğinde düzenlenen eko-turizm çalıştayı için geldiği Karacasu’da 1999 yılından bu yana restore edilmeyi bekleyen tarihi Ahmet Töz Konağı ve Küçük Arık Sokakta incelemede bulundu. 

Tarihi Ahmet Töz konağını çok beğendiğini söyleyen Vali Köşger, Anıtlar Kurulunca projesi onaylanıp kendi imzasını bekleyen tarihi konağın restorasyonunun hızlandırılması konusunda gerekli desteği vereceği müjdesini verdi.

Vali Köşger, Kaymakam Ahmet Soley ve Belediye Başkanı Zeki İnal ile birlikte eski belediye başkanı Mustafa Büyükyapıcı döneminde satın alınan yaklaşık 200 yıllık Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan ve tavan süslemeleri ile eşine ender rastlanan Ahmet Töz Konağı'nı inceledi. Konağı çok beğenen Vali Köşger, Belediye Başkanı Zeki İnal’dan proje hakkında bilgi aldı. 

20 YILDIR RESTORE EDİLMEYİ BEKLİYOR
Merhum Ayşe Töz’den oğlu Ahmet Töz’e miras kalan tarihi konak 20 yılı aşkın süredir restore edilmeyi bekliyor. İlk 1999 yılında dönemin belediye başkanı merhum Halil Töz’ün girişimleri ile restorasyonu yapılması için yine dönemin Kültür ve Turizm Bakanı İstemihan Talay’a sunulan tarihi konak, daha sonra eski belediye başkanı Emin Mete tarafından yüksek mimar Prof. Dr. Cengiz Bektaş’a projesi çizdirilip dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’a sunuldu. Yıllardır restorasyonu yapılması için bekleyen iki katlı Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birini yansıtan tarihi konak, önceki dönem belediye başkanı Mustafa Büyükyapıcı tarafından mülkiyet sahibi Ahmet Töz’den satın alınarak belediyeye kazandırıldı. Yıllardır atıl duran konağın çatısında kısmi çökmeler meydana gelirken bir an evvel restorasyonu gerçekleştirilip turizme kazandırılmayı bekliyor.

PROJE BEDELİ BİR MİLYON 200 BİN TL
Töz konağı hakkında Vali Köşger’i bilgilendiren Belediye Başkanı Zeki İnal,  projesinin Anıtlar Kurulu tarafından onaylanıp Vali Köşger’in imzasını beklediğini söyledi. Proje maliyeti yaklaşık bir milyon 200 bin TL tutarındaki konağın ilçedeki en güzel konaklardan birisi olduğunu belirterek restorasyonu tamamlanmasıyla birlikte butik otel kafe olarak turizme açmayı planladıklarını kaydeden Başkan İnal, Vali Köşger’in imzalaması ile birlikte hemen restorasyon ihalesini çıkılarak bir iki yıl içinde turizme kazandırılacağını müjdeledi. 

TÖZ KONAĞINA ÖNCELİK VERİLECEK
Karacasu’ya her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyleyen Vali Köşger’in kendi imzasını bekleyen konağın restorasyon projesine öncelik verilip bir an evvel turizme kazandırılması şeklinde talimat verdiği öğrenildi.
Vali Köşger daha 15 tarihi evin bulunduğu Arnavut kaldırımlı koruma altındaki tescilli Küçük Arık Sokak ve tarihi Küçük Arık Cami ardından restorasyonu yeni tamamlanıp ibadete açılan tarihi Hacı Ali Ağa Cami, belediye karşısındaki İsmet Derici Konağı ve kamulaştırılmayı bekleyen konakları gezip inceleyerek gelişmeler hakkında Başkan İnal’dan bilgi aldı. 

karacasudaki-tarihi-toz-konagi-nihayet-kurtuluyor-150262-5d7c1b7ea86dc95aa4ca6711e6a6457e.jpgkaracasudaki-tarihi-toz-konagi-nihayet-kurtuluyor-150262-59baefd62b99c2c02dac1e09c6ef7393.jpgkaracasudaki-tarihi-toz-konagi-nihayet-kurtuluyor-150262-63727d15b4d4f91ae0164e3a4a0d99c0.jpgkaracasudaki-tarihi-toz-konagi-nihayet-kurtuluyor-150262-855336c9b747f4c281e180b729b91b02.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.