(GÜLAY ÖZTEKİN) Makedon ve Türk belediye başkanları arasında kardeş şehir işbirliği protokolüne imza atıldı. Örf, adetleri ve kültürleri hemen hemen aynı olan ekranların sevilen dizisi Elveda Rumeli'nin bazı bölümlerinin çekildiği Makedonya’nın Novaci Belediyesi ile Karacasu Belediyesi imzalanan ön protokol ile kardeş şehir olma yolunda ilk adımlar atıldı. Novaci Belediye Başkanı Ljube Kuzmanoski ile Meclis Başkanı Naumçe Smilevski’nin ziyaret ettiği Karacasu Belediyesinde kardeş şehir protokolüne imza atan her iki belediye başkanı hayırlı uğurlu olması dileklerinde bulundu.
MAKEDON BAŞKANDAN, BÜYÜKYAPICI’YA ÖVGÜ DOLU SÖZLER
Makedon Göçmen Derneği’nin daveti üzerine geçen yıl Aydın’a gelen Novaci Belediye Başkanı Kuzmanoski, Efeler belediyesiyle birlikte ziyaret ettikleri birkaç belediyeden Karacasu Belediyesi ile kardeş şehir olmayı uygun gördüklerini söyledi.
Kardeş şehir olan her iki belediyenin nüfusları ve kültürleri aynı olması nedeniyle Karacasu’yu tercih ettiklerini ifade eden Kuzmanoski “Karacasu’yu seçmemizdeki bir başka neden ise, Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı içindi. Çünkü o son derece cana yakın, güler yüzlü, misafirperver ve çok iyi bir insan olması nedeniyle dostluklarımızın devam etmesi için kardeş şehir olmaya karar verdik” dedi.
KÜLTÜRLERİMİZ BİRBİRİNE ÇOK YAKIN
Türk milletini kardeş millet olarak gördüklerini kaydeden Kuzmanoski, “Daha önce 8 belediye ile kardeş şehir olduk ama hiç Türk bir belediye ile kardeş olamadık. Onun için çok mutluyuz. Kültür alanında bu kardeşliği devam ettirmek istiyoruz. Kültürlerimiz bir birine çok yakın. Bu protokolü imzalarken bir başlangıçtı işbirliğimiz. Ve inşallah belediye başkanı Mustafa Bey kısa süre sonra Makedonya’da bizim misafirimiz olur. Başkana başarılar diliyorum seçimlerde. Bizim belediyemizde inşallah görüşeceğiz. Belediye başkanlığını kazanacağını umut ediyorum” diyerek başkan Büyükyapıcı’yı ağırlamak üzere Makedonya’ya davet etti.

KARDEŞ ŞEHİR OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM
Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, kardeş şehir belediye başkanı Kuzmanoski’nin sözlerinden gurur ve onur duyduğunu söyledi. Büyükyapıcı, “Bu kardeş belediyenin her iki belediye için çok hayırlı olacağını yürekten inanıyorum. Allah nasip ederse en yakın zamanda dostluklarımızın pekişmesi kardeş belediyemizin devam etmesi güzellikleri ulaşması için kendilerini ziyaret etmek istiyorum. Her iki belediyemiz arasında sosyal kültürel ve ekonomik yönde ilişkilerin gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. Başkanımıza, bu güzel sözleri, bu iyi niyeti için çok teşekkür ediyorum. İyi ki kardeş şehir olduk iyi ki böyle bir dostu tanıdım. Kardeş şehir olmaktan çok mutlu oldum” diye konuştu.
KAYMAKAM SOLEY’İ ZİYARET ETTİLER
Protokole atılan imzaların ardından her iki başkan hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından başkanlar, kaymakam Ahmet Soley’i makamında nezaket ziyaretinde bulundu. Kaymakam Soley, kardeş şehir anlaşmasının her iki ülkeye her iki belediyeye hayırlı olması temennilerinde bulundu.

karacasudan-makedonyaya-uzanan-kardeslik-bagi-95317-8bc9539df5d807ace413e875790bbb9f.jpgkaracasudan-makedonyaya-uzanan-kardeslik-bagi-95317-95b25a3c9deb04e1a9ce609bfb260434.jpgkaracasudan-makedonyaya-uzanan-kardeslik-bagi-95317-6779b0edf3a9f2e352821f98a5cc7df7.jpgkaracasudan-makedonyaya-uzanan-kardeslik-bagi-95317-bae99771545a7a189f78bb51d7309789.jpg

Kaynak: GÜLAY ÖZTEKİN